in

‘Saldıran Pitbullar’ Neden Saldırır?

“Üsküdar’da Dehşet: Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşanan olayda sokak ortasında başıboş gezen bir pitbull, 3 gencin yaralanmasına neden oldu.” şeklinde verilen haberde, akla gelmeyen soru şu: ‘Saldıran pitbullar’ neden saldırır?
pitbull-kopek-ajanimo-3

Dün medyada çıkan haberin ayrıntıları şöyle: Kaçtığı belirtilen ve sokak ortasında zinciri ile dolaşan pitbull, Müjdat Şakınay, Eyüp Kotan ve Mehmet Bolakan isimli gençleri ısırdı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden ısırılan gençler olay yerinden güçlükle uzaklaşırken, Okan Ayın isimli gencin son anda arabası ile köpeğin zincirine basması büyük bir tehlikeyi önledi. Sokakta bulunan vatandaşlar olayın şokunu yaşarken, olay hemen belediye ekiplerine bildirildi.

Olayın şokunu yaşayan vatandaşlar, “Arkadaşlar geçiyordu buradan  üzerlerine atladı. 3 arkadaş yaralandı. Arkadaşlar kasığından ve bacağından yaralandı. Böyle köpekleri sokağa salmasınlar. İnsanlara yazık günah. Başıboş hayvan, anlaşılan kaçmış. Aç olduğu belli” dedi.

Köpek dehşeti olarak adlandırılan bu haberde konuşulması gereken bir köpeğin nasıl bu hale gelmesi olmalı. Köpeklerde pek çok davranışın nedeni içgüdüseldir. Bu durum köpeklerin ırklara bağlı karakterinin bir yansıması olarak kabul edilebilir.

pitbull-kopek-ajanimo-2

Isırmak, köpeklerin doğasından gelen bir davranıştır. Çünkü doğal yaşamda yiyeceğini elde edebilmek için ve kendini korumak için savaşmak zorundadır. Yüzyıllar boyunca sosyalleştirilerek insanlar ile birlikte yaşamasına karşın bu içgüdüsel davranışı özellikle kendini tehlikede hissettiği ve yiyeceği alınmaya çalışıldığında sergilemekten kaçınmaz.

Ayrıca köpekler koruma içgüdüsüyle kendilerini, sahiplerini veya mekanlarını tehlikede hissettiği durumlarda, ani gürültü ve hareketlerde, aşırı uyarı durumlarında, açlık durumunda, kızdırıldığında, daha önce yaşadığı ve zarar gördüğü bir davranışın tekrarı gibi bir durumda da saldırganlaşabilir ve ısırabilir.

pitbull-kopek-ajanimo-1

Doğal yaşamlarını ellerinden aldığımız, ev hayatının içine soktuğumuz köpeklerin daha sonra dışarı salınması, yiyecek yemek bulamaması onları daha saldırgan bir hale getirmektedir. Sokaklar avlanarak yiyecek bulacak yerler değil. Eğer buna bir de hayvanın eğitimi sırasında salgınlaştırılması da eklenirse, bu tip olayların yaşanması doğal bir hal alır.

Pitbull ırkı köpeklere, Hitler döneminde sırf Yahudileri köpeklere boğdurmak için genetiğiyle oynanmış bir cins olarak olumsuz bir anlam yüklenmektedir. Ancak sorun genetik değil, genetik olan olsa olsa sinirlenme eşiğinin düşük olması olabilir. Yetiştirme şekli burada devreye giriyor. O köpekleri alanlar ne yazık ki insanlara kusamadıkları öfkelerini onlara kusuyor, onları aralarında kavga ettiriyor, köpek dövüşü yaptırıyor, köpeğe sürekli bağırıp çağırıyor. Sonuç olarak ısıran köpek, kötü algının esiri olarak suçlanıyor, dışlanıyor ve sokakta yemek bulmak için insanlara saldırıyor. Lütfen bir de buradan bakalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kucukbas hayvan olumleri kutahya ajanimo 2

Tavşanlı’da Siyanürlü Dereden Su İçen Hayvanlar Öldü

Küçük Öğrencilere Hayvan Sevgisi Anlatıldı Ajanimo 2

Çocuklara ‘Hayvan Sevgisi’ Semineri