in

Sakallı Tavukların Gizemi Çözüldü

Bazı tavukların yüzlerinde sakal gibi görünen tüy öbeklerinin oluşmasının sırrı, Çinli araştırmacıların çabası ile çözüldü.

sakallı-tavuk2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yıllardır çiftçilerin, veterinerlerin yazılı veya sözlü olarak kaydettiği ve raporladığı bir durum olarak ‘tavuk popülasyonu içinde bir kısım hayvanın sakal uzatmış gibi bir görüntü oluşturmasına sebep olan yüz ve gaga altı tüy öbeklerine sahip olması’ gizemini koruyan bir olguydu. Şimdi ise Çinli araştırmacıların çabası ile bu gizem çözüldü.

Bilim insanları, tavuk genomu üzerinde yaptıkları araştırmada, HOXB8 geninin çoklu kopyasını bulunduran tavukların sakallı olduğunu, sakalsız olanların ise bu genden yalnızca bir tane bulundurduklarını keşfetti.

Gen düplikasyonunu keşfettikten sonra araştırmacılar bu protein sentezi farkını tespit etmek için incelemeye koyuldu. PLOS genetics‘te yayımlanan çalışmada araştırmacılar, sakallı tavukların genomu ile sakalsızların genomunu farklı sofistike genetik metotları kullanarak karşılaştırdı ve birçok kopyası bulunan bu genin aynı zamanda yüksek seviyede protein sentezlediğini, ancak tek kopyaya sahip sakalsız tavuklarda bu genin hiç protein sentezlemediğini de ortaya çıkardı.

sakallı-tavuk1

Araştırmada aynı zamanda HOXB8 geninin yakınlarındaki diğer genlerin de, çoklu kopyalarının olduğu keşfedildi. Bunun HOXB8’in protein sentezi seviyesinin (gen ekspresyonu seviyesi) yüksek olmasının temel sebebi olabileceğini söylemek çok zor değil.

Tüm yaşlardan tavukların teste tabi tutulduğu araştırmada yüz derilerinden alınan örnekler üzerinde yapılan incelemeler yüzde bu genin çoklu kopyalarından sentezlenen protein miktarının sakal benzeri tüy öbeklerinin oluşmasının temel sebebi olduğunu -kendi içinde bir kontrol deneyi olarak işlev görecek biçimde sakalsız tavuklarda bu genin hiç protein sentezlememesi durumu ile- ortaya çıkarmış oldu.

Araştırmanın yazarlarından, China Agricultural University’den Ying Guo, The Salt’un haberi için attığı mailde, söz konusu sakal oluşumlarının ne zaman ortaya çıktığı ile ilgili bir bilgimizin olmadığını ancak en azından yüzlerce yıllık bir geçmişi olabileceğini belirtti.

Günümüzde rağbet gören hipster itibarını bir kenara koyarsak, araştırmacılar bu sakalların hiçbir evrimsel yarar sağlamadığını öne sürüyor.

*BilimFili.com, “Sakallı Tavukların Gizemi Çözüldü”
http://bilimfili.com/sakalli-tavuklarin-gizemi-cozuldu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TaylorSwift ve Dedettif Olivia Benson1

Taylor Swift’in Fenomen Kedileri Dr. Meredith Grey ve Dedektif Olivia Benson

bodrum1

Bodrum’da Hayvanlar Zehirli Kıymayla Öldürüldü