in

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu

İstanbul Şehir Tiyatrolarının sahnelerinden sökülen dekorlar, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kediler için yuvaya dönüştürülüyor.

Sahne dekoru olarak kullanılan tahta ve suntalardan yapılan kedi evleri hayvanların barınmaları için çeşitli parklara konulmaya başlandı. Yeteri kadar kedi evi yapılmasının ardından kuş yuvası ve köpek evi de yapılacak.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şehir Tiyatrolarının kent genelinde 11 sahnesi bulunuyor. Bu sahnelerin dekor malzemeleriyle sanatçı kostümleri yıllardır Harbiye’deki atölyelerde üretiliyor.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 1

Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosunun bulunduğu alandaki demir, ahşap, mobilya, boya ve terzihane gibi 11 atölyede her türlü sahne dekoru ve kostüm yapılıyor.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 5

Herhangi bir yerde sahnelenen oyun son bulduğunda yeni oyun için yeni dekorlar üretiliyor. Sahneden kaldırılan dekorlar, atölyelerden yeniden elden geçiriliyor.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 7

Kullanılabilecek durumdaki dekorlar, farklı sahnelere kurulurken iyice yıpranmışlar ise belediyenin “Sıfır Atık Projesi” kapsamında değişik şekilde değerlendiriliyor.

Şehir Tiyatroları Atölyelerinin ustaları, son bir aydır farklı sahnelerden sökülüp getirilen tahta ve suntalardan kedi evi yapıyor.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 6

Üretilen kedi evleri hayvanların barınmaları için kent genelindeki parklara konulmaya başlandı.

Yıllardır ahşap atölyesinde çalışan Yusuf Sofuoğlu, insanların can dostlarının barınabilecekleri yuvalar üretmekte mutlu olduklarını söyledi.

Bir aydır kedi evi ürettiklerini belirten Sofuoğlu, “Bu gördüğünüz evleri tamamıyla artıklardan artık herhangi bir sahnede kullanılmayacak hale gelen malzemelerden yapıyoruz. Bir ayda 15 tane yaptık. Sahnelerden tahta ve sunta sökülüp buraya geldikçe biz de devamını sağlayarak kedilerin barınacağı yuvalar yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 4

Sofoğlu, “Buradan hazırlanıp sahnelere gönderilen malzemeler, tiyatrodaki işlevi sona erdikten sonra tekrar kutu veya parça halinde bize geliyor. Bunları kesinlikle çöpe atmıyoruz. Kullanılabilecek her parçayı değerlendiriyoruz. Çizimini, kesimini, boyasını ve diğer aşamalarını burada yapıyoruz. Gördüğünüz gibi güzel ürünler ortaya çıkıyor. Malum kış aylarındayız. Sokaktaki kediler üşüyor. Bunları parklara koyup, kedilerin barındıklarını görmek bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Sahne Dekorundan Patilere Sıcak Yuva Oldu 3

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zlatan ibrahimovic yabankecisi

Zlatan Ibrahimovic, Antalya’da Yaban Keçisi ve Domuz Öldürdü

Bacağına Demir Saplanan Köpeği İtfaiye Kurtardıöç

Bacağına Demir Saplanan Köpek Hayatını Kaybetti