in

Sağlık Bakanlığı Bilgileri Güncelledi: COVID-19 Sürecinde Evcil Hayvan Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlık Bakanlığı korona virüs (COVID-19) salgını döneminde evcil hayvanların bakımına yönelik bilgileri güncelledi. Bakanlık alınacak önemleri madde madde sıralayarak, hayvanların hasta kişilerle temasa sokulmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, pandemi döneminde evcil hayvan bakımına yönelik bilgileri güncelleyerek Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından, enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, COVID-19 tanısı alanların evde beslenen hayvanları öpmekten kaçınması, yiyecek ve içeceklerini onlarla paylaşmaması ve mümkün olduğunca evcil hayvan ile temasta bulunmaması gerektiği belirtildi.

sağlık bakanlığı evcil hayvan bakımı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yeni tip korona virüsün esas olarak insandan insana bulaştığına işaret edilerek, tedbirler doğrultusunda bu dönemde evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla veya diğer hayvanlarla yakın temasta bulunmaması önerisinde bulunuldu.

Köpeklerin bir tasma kullanılarak gezdirilmesi, diğer insanlardan ve hayvanlardan en az 2 metre uzakta tutulması gerektiği vurgulanarak, bu süreçte alınması gereken diğer tedbirler şöyle sıralandı:

Çok sayıda insanın ve köpeğin toplandığı halka açık park ve yerlerden kaçınılmalı.

– Evcil hayvan ile temas sonrası eller yıkanmalı veya dezenfekte edilmeli.

– Evcil hayvanın hastalanması halinde veya evcil hayvanın sağlığı hakkında endişe edilmesi durumunda veteriner hekimle konuşulmalı.

– Covid-19 olan bir kişiyle temas ettikten sonra, Covid-19’a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirilen az sayıda hayvan vardır. Ancak, Covid-19 hastalığınız varsa, evde beslenen hayvanları öpmekten kaçınılmalı, yiyecek ve içecekler onlarla pa  ylaşılmamalı, mümkün olduğunca evcil hayvan ile temasta bulunulmamalı.

Covid-19 hastalığınız varsa, tedavi süresince mümkünse evcil hayvanlar için başka bir evde bakım sağlanmalı.

Covid-19 hastalığınız varsa ve evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların etrafında olmanız gerekiyorsa, maske kullanılmalı ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra eller yıkanmalı veya dezenfekte edilmeli.

sağlık bakanlığı

– Evcil hayvanınızda hastalık bulguları varsa, veteriner hekimin uygun görmesi halinde, evcil hayvanınızın testleri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Veteriner Kontrol Enstitülerinde yapılmalı.

– Covid-19 pozitif saptanan kedi veya köpeklerin 14 gün izolasyonunu sağlanmalı.

Tarkan Özçetin Özel Röportaj: “Kedi Köpek Giren Eve Doktor Girmiyor!”

Evcil Hayvanlarda COVID-19 Yok! Lütfen Siz de Yalan Haberlere Kanmayın! #DostumunYanındayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaren Leylek Anne Olduöç

Yaren Leylek Anne Oldu

Evinde Bir Anne Maymun ve Yavrusu Bulunan Adama Cezaöç

Evinde Bir Anne Maymun ve Yavrusu Bulunan Adama Ceza