in

Sabah Gazetesi’nden “Öldürülmesi Caiz Hayvanlar” Skandalı

Hayvan Haklarının olmadığı, hayvanların bir ‘MAL’ olarak görüldüğü ülkemizde skandallar bitmek bilmiyor. Türkiye’nin köklü gazetelerinden bir olan Sabah Gazetesi, internet sitesinden ‘AYET’lere dayandırarak yaptığı haberde “Öldürülmesi Caiz Hayvanlar” başlıklı bir haber yaptı!

19 / 100

Hayvanlara yapılan işkenceler, şiddet ve tecavüzün durdurulamadığı, hayvan haklarının hiçe sayıldığı ülkemizde Sabah Gazetesi’nin internet sitesinde yapılan “Öldürülmesi Caiz Olan Hayvanlar” haberi akıllara durgunluk verdi.

“Öldürülmesi caiz olan hayvanlar” skandalı

Sabah Gazetesi’nin internet sitesindeki “Öldürülmesi caiz olan hayvanlar” başlığı ile verilen haberde, “Hayvanlardan beş tür var ki, ihramlının onları öldürmesinde bir günah yoktur: Karga, çaylak, akrep, fare ve ısırgan köpek.” açıklaması akıllara durgunluk verdi!

“Isırgan bir köpeği öldürmekte günah yoktur!”

Haberde bazı hayvanları öldürmenin günah olmadığını ayetler ile savunan gazete, “Beş (tür hayvan var ki), onları Harem’de ve ihramlı iken öldürmekte bir günah yoktur: Fare, akrep, karga, çaylak ve ısırgan köpek..”

‘Isırgan bir köpeğin’ öldürülmesininde günah olmadığını belirten haberde, diğer hayvanlar da ‘saldırırlarsa, onları da öldürmesinde bir sakınca yok­tur’ deniliyor!

Haberini ayetlere dayandırarak devam eden gazete, “Yılan, ak­rep, fare, kurt, karga ve çaylak hakkında ise, Resulüllah (s.a.v.) Efen­dimiz bunların hilde de, haremde de öldürülmelerini emretmiştir.” şeklinde yazdı.

https://www.sabah.com.tr/galeri/aktuel/oldurulmesi-caiz-olan-hayvanlar

Yine ayetlerden yola çıkarak bu sefer de Hazreti Muhammed’in hayvanlar ile ilgili sözleriyle devam eden gazete, “Evdeki canlıları öldürmeden dışarı atmanın yollarını arayacağız. Her canlının hayatını korumaya gayret göstereceğiz. Buna rağmen onlara engel olamıyor ve bize zarar veriyorsa, onları öldürmek caizdir, haram değildir. Dışarıda bize zararı olmayan hayvanları öldürmek gibi bir anlayış kesinlikle doğru değildir. En azından mekruhtur. Fare gibi zararlı hayvanları evden uzaklaştırmak gerekir. Eğer uzaklaştırmanın bir yolu yoksa o zaman öldürmenin de bir sakıncası olmaz. Bunun için evde kedi bulundurmak (farelere karşı) en güzel yoldur” şeklinde yazdı.

Gazetenin haberinde son olarak, Resulullah (sav) dört hayvanın öldürülmesini yasaklamıştır.: “Karınca, an, hüdhüd, surad (sarı ve yeşil renkli ağaçkakan kuşu).” denildi!

Google “Öldürülmesi caiz olan hayvanlar” aramasında dehşet veren sonuçlar

Köpekler ile ilgili sorulan dehşet sorular!

Hayvanları öldürmek ayetlerde yazıldığı gibi islam’da caiz mi?

“Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa, hepsi ancak sizin gibi ümmettir.”

Bu dehşet veren araştırmamızda, birçok kendini islami olarak adlandıran sitede, öldürülmesi gereken hayvanlarla ilgili birçok soru sorulurken, bu sorulara genel olarak ayetler ile cevaplar verilmiş. Verilen cevaplarda bazı hayvanları öldürmenin günah olmadığı, bazılarının ise saldırdıkları durumda öldürülebileceği açıkca belirtiliyor!

Tüm bu kaynakların ayetlere dayanarak verdiği bilgilerde “Evrendeki tüm varlıklarda görülen düzenin, Allah’ın varlığının bir emsali olduğu. Evrendeki düzenin bir ayağını da hayvanlar oluşturduğundan. Kur’an-Kerimde bu düzenin bir kolunu temsil eden hayvanlar, “ümmet” olarak adlandırıldığından” bahsedilmiyor.

Yine En’am suresinin 38. Ayetinden; “Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa, hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler.” bahsedilmemiş bile…

Ve yine aynı Ayette olan, “Kainattaki tüm yaradılanların insanlar gibi tek hücrelilerden, omurgalılara, sürüngenlerden, ayaklarıyla yürüyenlere ve kanatlarıyla uçanlara kadar birer tür ve başlı başına birer varlık oldukları anlatılır. Allah’ın yarattığı tüm varlıklar güzel ve onun sevgisini ifşa etmektedir.” sözleri de bahsi geçen gazetenin haberi ve diğer sitelerin verdiği bilgilerde yoktu!

Antalya’da Başı ve Tek Bacağı Olmayan Köpek Cesedi Bulundu

Tepkiler Sonuç Verdi, Sabah Gazetesi O Haberi Yayından Kaldırdı