in

Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç “Siz Hiç Herhangi Bir Uygar Ülkede Sokak Köpeği Gördünüz mü?.”

Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç, Cem Mirap’ın Ulus Parkı’nda bir köpek tarafından ısırılması örneği ile Beşiktaş Belediyesi’ne gözdağı verdi…

Sabah Gazetesi Yazarı Hıncal Uluç, 29 Haziran Cuma günü yazdığı “Onlarda ve bizde “Köpekler ve İnsanlar”a dair..” başlıklı yazısında yine sokak köpeklerinden olan rahatsızlığını gündeme getirdi! Köşesinden belirli aralıklar ile sokakta köpek istemediğini belirten Uluç, sokak hayvanlarına olan düşmanlığını yine sürdürdü…

hıncaluluac sokakhayvanlari

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sabah Gazetesi’nin Skandalı ve Hıncal Uluç Tesadüfü!

Sabah Gazetesi’nin “Öldürülmesi Caiz Olan Hayvanlar” haberi ile birlikte aynı gün yayımlanan Hıncal Uluç’un yazısında, Bebek Lucca’nın patronu Cem Mirap, Ulus Parkı’nda koşarken, sokak köpeklerinin saldırısına uğradığından ve büyük tehlike atlattığından bahsederek, “Ben Cem’in yerinde olsam, o parkın, yani o parka gidenlerin güvenliğinin sorumlusu Beşiktaş Belediyesi’ni dava ederdim.” açıklaması ile belediyelere gözdağı verdi!


Cem Mirap’a Ne Olmuştu!

Hayvan dostu olarak tanınan ve spor yapmak için evden çıkan Cem Mirap, 14 Haziran’da Ulus Parkı’nda koştuğu sırada iki köpeğin saldırısına uğramış. Köpeklerden biri, dengesini kaybedip yere düşen Cem Mirap’ı bacağından ısırmış. Cem Mirap‘ın yardımına çevredekiler yetişmiş. Hemen parkın yakınlarındaki özel bir hastaneye giden Cem Mirap’ın bacağına sekiz dikiş atılmış ve kuduz aşısı olmuştu.

cem mirap


Sokak Hayvanlarının Amansız Düşmanı!

Sokaklarda başıboş köpek istemediğini, sokak köpeklerinin yerinin barınaklar olduğunu her seferinde dile getiren Uluç, “Siz Hiç Herhangi Bir Uygar Ülkede Sokak Köpeği Gördünüz mü?.” sorusunu da sormayı ihmal etmedi!

sokakhayvanlari

İşte Hıncal Uluç’un Sabah Gazetesi’ndeki köşesinden yazdığı “Köpekler ve İnsanlar”a dair..” yazısı…

Bebek Lucca’nın herkes tarafından çok sevilen patronu (Geçen gün Lucca yerine Mikla yazmışım iyi mi?.) Cem Mirap, Ulus Parkı’nda koşarken, sokak köpeklerinin saldırısına uğradı ve büyük tehlike atlattı.
Kuduz aşıları hâlâ devam ediyor.
Medyadaki tüm dostlarıma (Sevgili Mevlüt Kardeşim dahil) sorup da cevap alamadığım, bir türlü cevap alamadığım bir soru var.
Cevabı da tek kelime üstelik..
“Siz hiç herhangi bir uygar ülkede sokak köpeği gördünüz mü?.”
“Gördüm!..” Ya da “Görmedim!.” Hepsi bu..

Londra’da parklara giderseniz, yazıma eklediğim resimdeki uyarı levhasını, ya da benzerini görürsünüz..
O yazıyı okuyalım mı?.
“Kraliyet (Kamu) Parklarında Köpekler Sorumlu sahiplerinin yanındaki köpekler parklarımızagirebilirler. Ancak parkın bazı özel bölgelerinde köpeklere, ya da tasmasız köpeklere izinverilmez. Lütfen aşağıyı okuyun.
Köpeklerinizin ağaçlara zarar vermesini önleyiniz.
Bu zararlar ağacın kaybına sebep olacak enfeksiyon ve hastalıklara yol açabilirler.
Köpek dışkılarını, ağzı sımsıkı bağlanmış poşetlere alın ve evinizdeki, ya da en yakındaki “Köpek dışkısı” kutularına atın.
Köpeklere izin verilmeyen bölgeler:
Çocuk Parkları. Tüm kafe ve restoranlar..
Tuvaletler. Su kanalları.. Havuzlar..
Heykeller.
Köpeklerin sadece tasmaya bağlı olarak dolaşabilecekleri bölgeler: Yol kenarları. Su kenarları. Havuz kenarları.
Çeşmeler. Çiçekli bölgeler.
Engellilerin “Klavuz Köpekleri” istisnadır.

***
Köpekler, hatta evlerde yaşayanlar bile hareket eden şeylere hassastır. Koşan insanın peşine düşerler. Çocukken köyde babamın bize ilk öğrettiği şey, “Kırda bir köpek üzerinize gelirse, hemen olduğunuz yere çökün” olmuştu.
Bugün dünyanın tüm parklarında insanlar sağlık için koşarlar. Oralarda hele sürüler halinde sokak köpekleri olunca, Cem’in başına gelen yarın hepimizin başına gelebilir demektir.
İnsanların gezdiği, dinlendiği, koştuğu bir parkta başı boş köpek olur mu?. Hele sahipsiz sokak köpeği sürüsü..
Ben Cem’in yerinde olsam, o parkın, yani o parka gidenlerin güvenliğinin sorumlusu Beşiktaş Belediyesi’ni dava ederdim.
Mahkemenin kararını da fena halde merak ederek!.

İşte bir uygar ülke kentinde, Londra’da bir park girişindeki uyarı.. Yazının içinde çevirisi var. “Peki ya bizim Ulus Parkı” derseniz?.. Orada, Allah’a emanetsiniz!.

Yorum

Yorum Ekle
  1. çocuklara tecavüz edip öldüren vahşi yırtıcılar hakkında bir şey yazmış mı? biz sokak hayvanlarıyla bir arada yaşamak istiyoruz. tecavüzcü katillerlle veya hıncal uluç benzeri şeylerle değil.

  2. çocuk katilleri ve tecavüzcüleri, istismarcıları, hayvan katilleri ve tecavüzcüleri hakkında neden yazmıyor. belli ki kendisinin bariz bir hayvan korkusu var. fobik bir kişiliği olması yüksekle muhtemel. bu şahısla aynı zihniyette cengiz semercioğlu adında başka bir fobik zihniyet daha var. ona attığım bir mail vardı yıllar önce yazdığı salakça ama gayet zararlı bir haber yorumundan dolayı. donarak ölen bir avcının hayatının donarak ölen bir köpekten daha önemli olduğuna dair zırva bir yorumu vardı. ben de mailin sonunu “sevgi ve saygı hak etmenizi dilerim diyerek” bitirmiştim. şimdi aynısını hıncal uluç için diyorum: sevgi ve saygı hak etmenizi dilerim bir an evvel.

  3. Sn. Hıncal Uluç bey; insanlara değerli köşenizde,hayvanlarında yaşam hakkı olduğunu “bakamayacakları hayvanları almamalarını,hayvan bakım ve terbiyesinin pahalı olduğunu,hayvanların hediye edilemeyeceği gibi bilgileri daha çok paylaşırsanız bence daha faydalı olur. Ben Urla’da yaşıyorum Çeşme’den dönüşte insanlar milyon tl’ye aldıkları köpekleri Urla çıvarında arkalarından takip etmesin diye plastik kelepce ile ayaklarından bağlayıp ağaçlık alanlara atıyorlar ve bu hayvanlar ya ölüyo veya barınağagidip kısırlaştılıyo.Ve tabii bir müddet sonraorada hastalanmaz,başka köpeklerden dayak yemeyip ayakta kalırsa sokağa bırakılıyor••••bence bunları yazın….yukarda verdiğim örnek asla bir yada iki değil çok sık rastlanan bir sahne.Severek alınıyor tuvalet terbiyesi verilemiyor veya aşı veteriner pahalı geliyo yataktan,koltuktan sıcak evden hiç bilmedikleri bir vahşete bırakılıyorlar.tecavüze uğruyorlar hortumla dayak yiyorla araba çarpıyordu aç kalıyorlar…sonsuz bir işkence başlıyor.günah değil mi??? Biz artık insan ve hayvan ziyankarı bir insan topluluğu olduk çok yazık.eskiden açıma ve merhamet duygularımız vardı.Artık yok. Barınaklar cins köpek cenneti.Bence size köşenizde hayvanları sokaklara atmayın,sahiplenin sahiplendirin demek gerçekten çok yakışır..

  4. “Köpeklerinizin ağaçlara zarar vermesini önleyiniz.
    Bu zararlar ağacın kaybına sebep olacak enfeksiyon ve hastalıklara yol açabilirler.”

    Ya bizim ülkemizde topluca katledilen binlerce ağaç için ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopegi kamyonun arkasinda surukleyen sofore gozalti 1

Köpeği Kamyonun Arkasında Sürükleyen Şöför Gözaltına Alındı

Lapsekide sahile ölü caretta caretta vurduöç

Lapseki’de Sahile, Ölü Caretta Caretta Vurdu