in

Rusya’daki Sanat Eserlerini Korumakla Görevli olan Dünyaca Ünlü Kediler!

Rusya’nın başkentinde bulunan Ermitaj Müzesi’ndeki milyonlarca sanat eserini korumakla görevli resmi kimlikli dünyaca ünlü kedilerle tanışın…

Ermitaj Müzesi Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir.

1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılan dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi’nin diğer büyük bir özelliği de kedileri!

Hermitage Cats 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaklaşık 3 milyon eserin olduğu müzede bulunan 50 civarı fotoğraflı kimliğe sahip kediler sanat eserlerini kemirgenlerden koruyor.  Bu hikayenin başı 18. Yüzyılın başlarına dayansa da  zaman geçtikçe kediler müzedeki havanın ayrılmaz bir parçası ve kartviziti haline geldi.

Ermitaj kedilerinin tarihi, Çar I. Petro’nun, Hollanda’dan getirdiği kediyi St. Petersburg’daki Kışlık Sarayı’na getirdiği 18. yüzyılın başlarına dayanıyor. Daha sonra Rus imparatoriçe Yelizaveta Petrovna, ‘kedilerin saraya gönderilmesi emri’ni imzalamıştı.  Ermitaj’ın kurucusu Büyük Katerina, kedilere ‘sanat galerileri muhafızları’ statüsünü kazandırdı.

Hermitage Cats 3

Tabloları farelere karşı koruma amacıyla sanat galerinde kedileri tutma geleneği sadece bir kez bozuldu: Alman Nazi güçlerinin Leningrad’ı ablukaya aldığı yıllarda. II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra kedilerin sayısı hızla arttı ve müzede bu sıra dışı ‘çalışanlar’ için özel servis organize edildi. Halihazırda müze mahzenlerinde yaklaşık 50 kedi yaşıyor.

daef15b0415bd5e688579cac5c0968ba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

keci polis

Polis Aracına Girerek Evrakları Yiyen Çılgın Keçi

Kahveler Bidik icin Icildi

Kahveler Bıdık için İçildi!