in

Rusya’daki ‘Balina Hapishanesi’nde Tutulan 98 Orka ve Beluga Özgürlüğüne Kavuşacak

Rusya’nın Pasifik kıyısında bulunan Nakhodka kentindeki bir balina çiftliğinde akvaryumlara ve Çinli müşterilere satılmak üzere tutulan 98 balinanın okyanusa salınacağı açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in geçen haftaki talimatından sonra çiftliğin sahibi olan dört şirkete dava açıldığı ve 11 orkayla 87 beyaz balinanın (beluga) salıverilmesi için hazırlık yapıldığı belirtildi. Bu hayvanların kara borsada bir milyon dolara kadar alıcı bulduğu söyleniyor.

Rusyadaki Balina Hapishanesinde Tutulan 98 Orka ve Beluga Özgürlüğüne Kavuşacak 2 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Balinaların serbest kalabilmesi için Greenpeace ve diğer çevre örgütlerinin başlattığı kampanyaya Leonardo DiCaprio ve Pamela Anderson gibi ünlüler de destek vermişti.

Balinaları yasa dışı olarak tutup eğlence parklarına sattıkları öne sürülen çiftlik sahiplerinin daha önce de cezaya çarptırıldığı belirtiliyor.

Rusyadaki Balina Hapishanesinde Tutulan 98 Orka ve Beluga Özgürlüğüne Kavuşacak 1

Orkalar okyanuslarda günde 160 kilometreden fazla yol katedebiliyor. Birçok balinanın birlikte tutulduğu sıkışık havuzların genişliği ise 10 metre.

Tass ajansına göre Rus federal güvenlik ve istihbarat örgütü FSB’den yapılan açıklamada hayvanların kötü koşullarda tutulduğu ve doğal yaşam alanlarına salınacağı” belirtildi.

Rusyadaki Balina Hapishanesinde Tutulan 98 Orka ve Beluga Özgürlüğüne Kavuşacak 3

Kremlin’den yapılan açıklamada da hayvanarın ‘zalimane koşullarda tutulduğu’ vurgulandı.

Rusya Ekoloji Bakanı Dmitri Kobilkin, hükmetin hayvanların bir an önce salınması için büyük çaba harcadığını söyledi. Kobilkin, “Elimizden geleni yapıyoruz. Kimse okraların salınmasına karşı çıkmıyor. Ama ön önemli şey, onları uygun şekilde salıvermek” dedi.

Greenpeace: Hayvanlara işkence ediliyor

Çevre örgütü Greenpeace, buradaki hayvanlara “işkence” yapıldığını açıklamıştı. Rus yasaları balinaların sadece bilimsel amaçla tutulmasına izin veriyor.

Rusyadaki Balina Hapishanesinde Tutulan 98 Orka ve Beluga Özgürlüğüne Kavuşacak 4

Çiftliğin sahibi olan şirketlerden birinin balina yakalama izninin reddedilmesi üzere 2017’de balıkçılıktan sorumlu daireye dava açtığı ancak kazanamadığı ifade ediliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vergi Borcu Nedeniyle Haczedilen Köpek eBayde Satıldıöç

Vergi Borcu Nedeniyle Haczedilen Köpek eBay’de Satıldı

fil dılkışıöç

Endonezya’da Fil Dışkısından Kağıt Üretiyorlar