in

Ruhsatı İptal Edilen Yunus Parkı Hakkında Yürütmeyi Durdurma Kararı Alındı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan yunus parkının ruhsatının Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından iptaline işletme sahibinin itirazı üzerine Muğla 2’inci İdare mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı alındı.

Güvercinlik Mahallesi’nde bulunan yunus parkına Bodrum’daki bazı vatandaşlar tarafından tepki gösterilmişti. Yunusların kendi doğal hayatında yaşamasını isteyen vatandaşlar Bodrum Belediye meydanında birçok kez eylem yapmış, Bodrum Belediye Başkanı yunus parkının işletme ruhsatını iptal etmişti. Yunus Parkı sahibi İsmet Parmak ise durumu mahkemeye taşımış ve Muğla 2’inci İdare mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı alındı.

Ruhsatı İptal Edilen Yunus Parkı Hakkında Yürütmeyi Durdurma Kararı Alındı öç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan yunus parkının sahibi İsmet Parmak, “Bodrum dolphin park kapatılsın diye yapılan ve yönlendirilen kampanya 10 yıldır Türkiye genelinde bu imza kampanyası başlatılmıştır. 85 bin imza sayısı bu 10 yıl içerisinde toplandı. Sadece yunus parkları kapatılsın diye toplanmamıştır bu imza. Tüm dünyada Türkiye’deki yunus parkları kapatılsın diye yapılmıştır. 29 Ağustos’ta yapılan eylemde bu imzaların hepsi Bodrum yunus parkı kapatılsın denilerek başlamıştır. Bu imza kampanyasının ve bu imzaların toplanmasının Türkiye’de 9 işletme olduğu halde, Bodrum belediyesine sunulmasında düşündürücüdür.
İşletmemiz 2005 yılında kurulmuş ve işletme ruhsatı olarak çalışmıştır. Biz yunus parkını yas bir zeminde çalıştırıyoruz. 27 Ağustos’ta bize işletmeyi kapatma ve ruhsat iptali tebliğ edilmiştir. Bodrum Belediyesi gönderdiği yazıda kanunen yunus parkına işletme ruhsatı verme yetkilerinin olmadığını söylüyor. Bu durumun üzerine bizde Muğla 2’inci idare mahkemesine başvurduk. 2 gün sonra mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bizde işimize devam ediyoruz. Bütün bu yayınları yapan yunus parklarını kapatalım diyen insanlar yaptıkları basın açıklamasında şunu diyorlar biz kapattık burayı bu hayvanlara Tarım ve Orman Bakanlığına verelim onlar baksın diyorlar. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarla yönetilen bir ülkedir. Hangi vatandaşın üstüne kayıtlı olan, bakmakla hükümlü olan bir insanın hayvanını alabilir. Bir yeri kapatacaksanız bir araştırılır, burada canlı hayvanlara bakılıyor. Kapatıldıktan sonra o canlı hayvanların ne olacağını, nasıl bakacaklarını, ne yiyeceğini bilmek gerekiyor. Bu yunuslar havuzda doğmuş, havuzda yaşamış ve elle beslenmiş buna alışmış hayvanlardır. Bu canlılar hiçbir zaman vahşi hayatta yaşamamış, kendi kendine avlanmayı bilmiyorlar. Bu hayvanları denize saldığınız zaman kıyıda denize giren yürüyüş yapan insanlardan yardım dilenecektir. Eğer beslenmesini bilmiyorsan da bu hayvanlara ekmek atacağız ve ölüme terk etmiş olacağız. Bunlar düşünüldükten sonra kapatmaya gidilmelidir. Evde herkes kanarya besler, beslediğiniz bir kanaryayı doğaya saldığınızda ne kadar yaşayacağı kesindir” dedi.

Ruhsatı İptal Edilen Yunus Parkı Hakkında Yürütmeyi Durdurma Kararı Alındı 2

Yürütmeyi durrma kararına tepki gösteren Yunuslara Özgürlük Platformu konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde uzun süreli mücadelemiz sonucunda yunus gösteri merkezi ruhsatı Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından iptal edilen Bodrum Dolphin Park’ın işletmecisinin, mahkemeye başvurarak iptal işleminin yürütmesinin durdurulması için başvurduğunu, mahkemenin de şimdilik 30 gün süreyle tesise izin verdiğini basından öğrendik.Çıkan haberlerde mücadelemizi itibarsızlaştırmaya çalışan işletmecinin yalanlarına karşı biz de sizlerle gerçekleri paylaşıyoruz.

Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin de, dava süreci sonunda ulusal mevzuatı ve uluslararası sözleşmeleri göz önünde bulundurarak hukuki ve ahlaki bir karar almasını umuyoruz.

 • Esaret altındaki yunusların ve deniz memelilerinin Türkiye’deki gösteri merkezlerinden kurtarılmasına yönelik kapsamlı mücadele, 2010’dan yılından bu yana Yunuslara Özgürlük Platformu tarafından yürütülüyor. Suç duyurularından eylemlere, imza kampanyalarından farkındalık yaratma çalışmalarına kadar, etik, hukuki ve bilimsel boyutuyla yaklaşık 9 yıllık kapsamlı bir mücadele bu. www.yunuslaraozgurluk.com – www.facebook.com/yunuslaraozgurluk – www.twitter.com/ozguryunuslar – www.instagram.com/freedomfordolphins – www.youtube.com/ozguryunuslar
 • Yunus parkları dahil olmak üzere esaret endüstrisine karşı mücadele, iddia edildiği gibi yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada hayvan hakları ve doğa koruma örgütleri tarafından yürütülmektedir. Yunuslara Özgürlük platformu, bu süreçte, bu alanda aktif çalışmalar yürüten Ric O’ Barry’s Dolphin Project, Prowal, WDSF, Dolphin Angels gibi yunus ve balina koruma kuruluşlarıyla ortak kampanyalar yürütmüştür. Aynı zamanda Türkiye ve yurtdışındaki deniz memelisi uzmanları ile bilim insanlarıyla bilimsel danışmanlık bağlamında irtibat halindedir.
  http://yunuslaraozgurluk.com/yunus-bilimsel-veriler-gosteri-terapi
 • Platform; yerel ve uluslararası destekçileriyle birlikte, iddia edildiği gibi yalnızca Bodrum’daki ticari işletmeye değil, Türkiye’deki tüm yunus parklarına ve hayvanlı sirklere karşı mücadele veriyor. Hem yerelde hem de ilgili bakanlıklar ve Türkiye Büyük Millet Meclisi düzeyinde…
  http://yunuslaraozgurluk.com/tbmm-hayvan-haklari-arastirma-komisyonu-yun… &
  http://yunuslaraozgurluk.com/search/node/Tbmm Daha önce Fethiye’deki yunus parkının 2010’da kapatılması sürecinde yerel gruplara destek veren platform (http://yunuslaraozgurluk.com/search/node/Fethiye), 2011 yılında başlattığı Kaş yunus parkının kapatılması sürecini de, yerel ve uluslararası stk’larla birlikte yürüterek 2013’te tesisin kapatılmasını sağlamıştır. Bu süreçte Kaş yunus parkına karşı suç duyuruları yapılmış, kamuya açık bilgilendirme toplantıları yapılmış, iki farklı eylem düzenlenmiş, okullarda çocuklara seminerler verilmiştir. Yazar Buket Uzuner de 2013 başında Platform ile ortak imza kampanyası başlatarak sürece katkıda bulunmuştur. Kaş, Türkiye’de hak ve hukum temelli sivil girişimlerle kapatılan ikinci yunus parkıdır. http://yunuslaraozgurluk.com/search/node/Kaş
 • Bodrum yunus parkına karşı Platform’un mücadelesi ise Kaş’la eşzamanlı olarak 2011 yılında başlamıştır:
  http://yunuslaraozgurluk.com/yunuslar-bodrum-guvercinlik-boykotu Platform, 2011’deki ilk resmi başvurusundan bu yana, iddia edildiği gibi yunusların herhangi bir rehabilitasyondan geçmeden öylece serbest bırakılmasını değil, tesisin ruhsat iptalini ve yunusların bakanlıkça koruma altına alınmasını talep etmiştir. Yunusların herhangi bir rehabilitasyondan (doğaya yeniden adaptasyon) geçmeden doğaya bırakılmasını hiçbir zaman talep etmemiştir. Yunusları insana bağımlı hale getiren esaret endüstrisi ve uzantılarından biri olan yunus parkları olduğu için, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 24. Maddesi gereğince tutsak hayvanların Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu ticari işletmelerden alınarak insan sömürüsünden uzak bir deniz sahasında uzman bilim insanlarının desteğiyle korunması ve rehabilite edilmesi talep edilmiştir. Bodrum için de talep hep en başından beri bu şekildedir. Bu mücadelenin muhatapları, en başından beri yerel yönetimler ile Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Bodrum süreciyle ilgili tüm bilgi ve yazışmalar bu adrestedir:
  http://yunuslaraozgurluk.com/search/node/Bodrum &
  http://yunuslaraozgurluk.com/bodrum-dolphin-park-kapatilsin-ahmet-aras &
  http://yunuslaraozgurluk.com/bodrum-dolphin-park-kapatilsin-zaman-cizelgesi &
  http://yunuslaraozgurluk.com/bodrum-dolphin-park-ahmet-aras-gorusme
 • Bodrum’daki deniz hapishanesine yönelik imza kampanyası ise, iddia edildiği gibi 10 yıldır değil, yine Buket Uzuner’in katılımıyla, ilk mücadele başlatıldıktan yaklaşık 3 yıl sonra, 2014’te Platform ile ortak başlatılmıştır. change.org/bodrumyunusparkinahayir Tesise içkili lokanta ve yunus gösteri merkezi ruhsatı veren dönemin Belediye Başkanı Mehmet Kocadon (http://yunuslaraozgurluk.com/sites/default/files/Bodrum_Mumcular%20Bld.d…), 2011’den bu yana Platform’un resmi başvurularına ve tesisteki hukuksuzluklara kayıtsız kaldığı gibi, 2014 yılında da 40.000 imzanın teslimi için randevu verdiği heyetimizle görüşmeyerek bir skandala daha imza atmıştır (
  http://yunuslaraozgurluk.com/mehmet-kocadon-saygisizlik-bodrum-yunus-par…). Kocadon’un duyarsızlığı süreci bu noktaya getirmiştir. 2019 yerel seçimleri sonucunda yeni belediye başkanının gelmesiyle 2014’te başlattığımız imza kampanyasını yeniden hareketlendirerek hayvanların koruma altına alınması için bir umut daha doğmuştur. 2019’da Bodrum Kent Konseyi’nin aktif olarak mücadelemize destek vermesi ve Yaban Hayat Eylem Grubu’nun 6 yıldır süren daimi desteğiyle, birkaç ay içinde kampanyadaki imzalar 29 Ağustos imza teslimine kadar 85.000’in üzerine çıkmıştır. 85.000 imza iddia edildiği gibi 10 yılda değil, 5 yılda toplanmıştır; bu 5 yıllık sürecin bir kısmında ise, Kocadon’un hiçbir adım atmaması nedeniyle kampanya duraksamış, aktif bir çağrı yapılmamıştır. Ruhsatlandırmada hukuksuzluğu tespit eden yeni belediye başkanı Ahmet Aras ise, Bodrum’a ikinci kez imza teslimine ve geldiğimizde tesisin ruhsatını iptal ettiğini açıklamıştır. Ne yazık ki 8 yıl önce alınması gereken bu hukuki karar, önceki idarenin duyarsızlığı nedeniyle ancak yıllar sonra alınabilmiştir ve bu süre içinde bu hukuksuz ruhsat iptal edilmediğinden, tesis genişlemiş, yunuslar dışında morslar, deniz aslanları da hapsedilerek gösteriye zorlanmıştır. Bodrum, Türkiye’de ruhsatı iptal edilen üçüncü yunus parkıdır.
 • İmza kampanyalarımız ve eylemler ile yasal başvuruları içeren bütüncül mücadelemiz, iddia edildiği gibi yalnızca Bodrum için değil, hem tüm parkların kapatılması hem de elimizde bilgi belge olan ve uzun süredir mücadelesini yürüttüğümüz yunus gösteri merkezlerine karşı açılmıştır. Bizim dışımızda ise duyarlı kişilerin açtığı be farklı tesisleri hedef alan imza kampanyaları mevcuttr. Bunlardan bazıları: https://www.change.org/p/yunus-parkları-ve-hayvanlı-sirkler-yasaklansın & https://www.change.org/t/yunuslara-özgürlük & https://www.change.org/p/kaş-yunus-parkı-derhal-kapatılsın-ve-yunuslar-özgür-bırakılsın-yunuslaraozgurluk & https://www.change.org/p/dolphinarium-yunus-merkezi-kapatılsın-ekrem-imamoglu
 • Bodrum Yunus Parkı, diğer tesisler gibi, iddia edildiği üzere yasal bir zeminde çalışmamaktadır:
  “Bodrum-Güvercinlik’te bulunan içkili restoran, bir süredir yunus gösteri merkezi olarak faaliyette bulunmaktaydı. Bu faaliyet izinsiz ve yasa dışı idi.
  Türkiye Cumhuriyeti yasaları ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler (Örneğin Avrupa Konseyi-Bern Sözleşmesi) uyarınca yunuslar koruma altındadır. Avlanmaları, canlı yakalanmaları, alınmaları/satılmaları, alıkonulmaları yasalarımızın açık ihlalini oluşturmaktadır.
  Bu nedenledir ki Bodrum-Yunus Gösteri Merkezi bugüne kadar yaptığı tüm başvurulara karşın yetkili bakanlıklardan izin alamamıştır. Yasalar ve taraf olduğumuz sözleşmeler ışığında, böyle bir iznin verilmesi de mümkün değildir.
  Yunus Gösteri Merkezi Bodrum eski Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un verdiği, yasa dışı ruhsat ile çalışmaktaydı.
  Kocadon’un verdiği ruhsat usulsüz ve yasadışıdır çünkü belediyelerin yunus parkı veya gösteri merkezi izni verme yetkileri yoktur. Kocadon bu ruhsatı vermekle açıkça suç işlemiştir.
  Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras, bu yasa dışı, usulsüz ve suç oluşturan ruhsatı iptal etmekle yasaların amir hükmünü yerine getirmiştir. Kendisini kutluyoruz.
  Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin sayın yargıçlarının, yasalara açıkça aykırı olarak düzenlenmiş bir ruhsatı iptal eden işlemin yürütmesinin durdurulması yönündeki kararı, vahim bir hukuk yanlışıdır. Bu karar, geçmişte bir kez yine yunuslar konusunda yaşandığı üzere, Türkiye’yi uluslararası alanda da sıkıntıya düşürebilecek hatta uluslararası yargı önüne çıkarabilecektir.
  Sayın yargıçların yasaları ve uluslararası sözleşmeleri bilmediklerini düşünülemez. Bu kararın, herhangi bir kişisel beklenti nedeniyle verildiğini düşünmek ise onurlu Türk yargıçlarına büyük haksızlık olur.
  Acele ile alındığı izlenimi veren, yasalara ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı olan bir ruhsatın iptali işleminin yürütmesinin durdurulması kararının en kısa zamanda düzeltileceğini umuyor ve bunu bekliyoruz.
  Süha Umar
  Büyükelçi ( E )
  Yaban Hayatı Eylem Grubu Başkanı”
 • Ruhsatı İptal Edilen Yunus Parkı Hakkında Yürütmeyi Durdurma Kararı Alındı öçYunuslar iddia edildiği gibi yeniden denize döndüklerinde onları bekleyen tek son iddia edildiği gibi ölüm veya dilencilik değildir. Öncelikle uzun süre esaret altında kalmaya zorlanmış, insana alıştırılmış ve avcılık yetilerini kaybetmiş bu hayvanların insan sömürüsünden uzak bir deniz sahasında, deniz memelisi uzmanlarının gözetiminde rehabilite edilmesi gerekmektedir. Rehabilitasyon mümkündür ve bunun bir örneği Türkiye’de Fethiye’deki yunus parkından kurtarılan Tom ve Misha’da gerçekleşmiştir:
  Bazı yunuslar ise ne yazık ki, esaretin, siatematik istismarın ve parklarda uzun süreli çalıştırılmanın psikolojik ve fiziksel yan etkileri nedeniyle rehabilite edilememektedir. Rehabilite edilmeyecek olanların ise ömür boyu yine insan kullanımından uzak koruma altında yaşaması sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Gençler Sokak Hayvanları için Kulübe Boyadıöç

Özel Gençler Sokak Hayvanları için Kulübe Boyadı

Sokak Köpeğine ve Hayvanseverlere Kalasla Saldırdı öç

Sokak Köpeğine ve Hayvanseverlere Kalasla Saldırdı