in

RTÜK’ten Akit TV’ye ‘Köpek’ Cezası

RTÜK, bir haber programında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a “köpek” diyen Akit TV’ye 13 Bin lira para cezası kesti.

rtuk-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İdeolojiler farklı farklı da olsa özellikle siyasetçilerin ‘kişilik haklarına hakaret’ başlığından açtığı davalar ve verilen cezalar bir şekilde sıkça ‘hayvanlar’ ile birlikte gündeme geliyor. Bu gibi davalarda davacı ve davalı insan olmasına rağmen ‘hakaret’ başlığı ise çokça hayvanlar oluyor. Türler üzerinden ‘hakaret etme’ insan dilinde kalıp olarak birçok şekilde kullanılıyor ve bu algı maalesef değişmiyor. Söyleminde ‘hakaret’ olarak kullanan da, söyleme muhatap olarak bunu ‘hakaret’ kabul eden de bu algının değişmeden devam etmesine neden oluyor. Yasalar insanların ‘kişilik hakları’nı bir şekilde ‘korurken’, hakarette anılan türlere yapılan fiili işkence, tecavüz ve onların yaşam haklarına saldırılar hâlâ Kabahatler Kanunu üzerinden işlem görüyor. Mahkemelere yansıyan davalarda, hayvanların yaşam hakkı söz konusu olunan eylemler ile insanların birbirine açtığı ‘kişilik haklarına hakaret’ davalarındaki cezalar kıyaslandığında, verilen para cezaları bile durumu özetler nitelikte.

Akit TV’nin 26 Mart 2016 tarihli haber bülteninde, Cizre’de bir mezar ziyaretinde bulunan Demirtaş’a yönelik olarak moderatör tarafından “Evet Türk televizyonlarında bir ilkti bu görüntüler. Bir köpeğin mezar başında dua edişi” şeklinde ifade kullanılmıştı.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=4oOOB86rCkc

 

Bu yayının ardından HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs de, Akit TV tarafından Demirtaş’a ağır hakaret edildiği gerekçesiyle RTÜK’e başvurdu. HDP’nin başvurusunu değerlendiren RTÜK, Akit TV’ye, RTÜK Yasası’nda yer alan “Yayınlar, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle müeyyide uygulanmasına kararı verdi.

Daha önce aynı maddeden bir başka uyarı cezası bulunan Akit TV son aldığı ceza nedeniyle ihlalin gerçekleştiği aydan bir önceki ayın reklam gelirinin yüzde 1′i ile 3′ü arasında idari para cezası ödeyecek. Bu para miktarı 13 bin lira olarak hesaplandı.

Hayvanat Bahçesinin Yerini Sordu, Tutuklandı

Geçtiğimiz günlerde de Ankara’da, ‘Ak Saray’ olarak da bilinen yeni cumhurbaşkanlığı sarayına yakın bir bölgede polislere “Buralarda bir hayvanat bahçesi vardı, nerede?” diye soran bir kişinin ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanması haber olmuştu.

Haber bültenlerinde, televizyon kanallarının farklı programlarında ya da siyasilerin söylemlerinde hayvanlar üzerinden yapılan ‘hakaret’ler ya da türcü söylemler her ne kadar sıkça kullanılır olsa da söylemi tersine çeviren sahnelere de rastlanıyor. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda Show Tv’de yayınlanan ‘Oyunbozan’ dizisinde geçen bir sahnedeki ‘Köpek’ diyaloğu, bu konuda dilde kalıplaşmış ‘hayvan’ üzerinden ‘hakaret’ etmenin nasıl tersine çevrilebileceğini de bizlere gösterdi.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=S-UrgU_bhxQ&feature=youtu.be

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi miriltisi iyilestirici gucu 12 1

Kedi Mırlamasının İnsan Sağlığı Üzerindeki Olumlu Etkileri

Gerçekleri Bir Bir Yüzümüze Vuran 21 Realist Kedi 1

Bizi Bizden Daha İyi Anlatan 15 Komik Kedi Görseli