in

Roma’da Kent İçinde Fayton Yasaklandı

İtalya’nın başkenti Roma’da özellikle turistlerin rağbet ettiği atlı faytonların kent içinde kullanımı yasaklandı.

Roma Belediyesi’nin aldığı kararla atlı faytonlar kent içinde, motorlu taşıtlarla aynı yollarda kullanılamayacak. Faytonların yalnızca parklarda ve saat düzenlemesi gibi yeni kurallarla kullanımına izin verilecek. Parklarda kullanılan fayton atları, hava sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkarsa çalıştırılamayacak. Ayrıca hayvanlar düzenli molalar vererek günde en fazla 7 saat faytona koşulabilecek.

Kurallara uymayanlara 500 euro’ya kadar idari para cezası, ruhsat iptali gibi yaptırımlar uygulanacak. Roma’da fayton turları düzenleyenlerin, yolcu başına 100 euro’ya varan ücretler aldığı belirtiliyor.

Belediyenin açıklamasına göre karar, “hayvanların korunması amacıyla” alındı. Fayton işletmecilerinin iş kaybına uğramasını önlemek amacıyla da çalışma izinlerini taksi ruhsatıyla değiştirme imkanı getirildi. Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi de bu kararla hem hayvanların sağlığının hem de kent halkı ve turistlerin güvenliğinin korunacağını söyledi.

Raggi, “Artık kent sokaklarında, yaz aylarının en sıcak saatlerinde bitkin düşmüş atları görmeyeceksiniz. Faytonla gezintiye çıkmak herkes için daha güvenli olacak: Hayvanlar, işletmeciler ve harika şehrimizde at arabasıyla gezmekten mahrum kalmak istemeyenler için” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Guvercinleri Imece ile Besliyorlar

Güvercinleri İmece ile Besliyorlar

Bakkalin Onundeki Stanttan Cips Paketi Calan Karga

Bakkalın Önündeki Stanttan Cips Paketi Çalan Karga