in ,

Rize’nin İkizdere İlçesindeki Taş Ocağı Protestolarının Nedeni Ne? Halk Ne İstiyor? Yetkililer Ne Yapıyor?

Rize’nin İkizdere ilçesine yapılması planlanan taş ocağı projesinin duyulması üzerine köy halkı ayağa kalktı. Israrla karşı çıktıkları taş ocağı projesinin gerçekleşmemesi için günlerdir nöbet tutan köy halkı direnişini sürdürüyor.

Rize‘nin İkizdere ilçesine bağlı ve dünyada koruma altında bulunan 200 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi’nde yapılacağı duyurulan taş ocağı projesiyle birlikte başlayan gerginlik günlerdir sürüyor. Yöre halkı ise doğanın talan edileceği taş ocağı projesini engellemek için alanda nöbet tutuyor. Zaman zaman jandarma ekipleri ve polislerle yaşanan gerginlikler, köy halkını yıldırmıyor.

Rizenin Ikizdere Ilcesindeki Tas Ocagi Protestolarinin Nedeni Ne Halk Ne Istiyor Yetkililer Ne Yapiyor 5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Cengiz Holding’e Halk Engeli

Hükümete yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding’in taş ocağı planı, yöre halkının engeline takıldı. Köylülerin, haberi alır almaz alana gitmesi ve taş ocağı yapımının durdurulması için istikrarlı şekilde yaptıkları eylem günlerdir sürüyor. Öte yandan Cengiz Holding’in taş ocağı projesine köylüler şiddetle karşı çıkarken, hükümet ve valilik taş ocağı projesinin ülkeye olan önemini vurguluyor. Tüm bunlara rağmen, hem köylüler hem de Türkiye’nin dört bir yanındaki binlerce kişi, taş ocağı projesine karşı olduklarını ısrarla belirtiyor.

Rizenin Ikizdere Ilcesindeki Tas Ocagi Protestolarinin Nedeni Ne Halk Ne Istiyor Yetkililer Ne Yapiyor 6

Tek İstedikleri Doğanın Katledilmemesi

Günlerdir, türlü türlü engellere maruz kalmalarına rağmen, bir yolunu bularak alana gelen ve nöbet tutan köy halkının tek isteği taş ocağı projesinden vazgeçilmesi. Ağaçların, doğanın, yeşilin, hayvanların birer katliamı olarak gördükleri taş ocağı projesinden bir an önce geri adım atılmasını isteyen köy halkı, valilikten projenin olmayacağına dair bir haber almadıkları ana kadar nöbetlerine devam edeceklerini söylüyor. Özellikle kadınların ilk günden beri en ön saflarda yer aldığı taş ocağı eylemine, tepkiler günden güne daha da büyüyor. Öyle ki sadece köy halkı değil diğer köylerden, ilçelerden hatta illerden de destek geliyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, öğrenci oluşumlarının ve bazı sanatçılarında destek verdiği eylem gün geçtikçe etkisini daha da artırıyor.

Rizenin Ikizdere Ilcesindeki Tas Ocagi Protestolarinin Nedeni Ne Halk Ne Istiyor Yetkililer Ne Yapiyor 4 1

Sanatçılar da Destek Veriyor

Yapılması planlanan taş ocağına köy halkı dışından da tepkiler geliyor. Bazı sanatçılar sosyal medya üzerinden yayınladıkları mesajlarla yöre halkının yanında olduğu belirtiyor. Tarkan yaptığı sosyal medya paylaşımında, ” Canım memleketim Rize, canım İkizdere, canım hemşerilerim! Acılı feryadınızı duyuyorum. İçim yanıyor benim de. Doğanızı, yurdunuzu korumak istemekteki haklı isyanınızı derinden hissediyorum ve bu mücadelenizde tüm kalbimle yanınızdayım.” ifadeleri kullanarak desteğini gösterdi.

Rizenin Ikizdere Ilcesindeki Tas Ocagi Protestolarinin Nedeni Ne Halk Ne Istiyor Yetkililer Ne Yapiyor

Taş Ocağını İstemeyenler Sadece İnsanlar Değil

Taş ocağının yapılmaması için alanda eylem yapıp, nöbet tutanlar sadece insanlardan oluşmuyor. Her gün nöbet yerine gelen ve oradaki insanlarla birlikte nöbet tutan bir köpeğe ”Diren” adı verildi. Sadece insanlar değil hayvanlar ve doğa da direnişin bir parçası olarak mücadelelerine devam ediyor.

Rizenin Ikizdere Ilcesindeki Tas Ocagi Protestolarinin Nedeni Ne Halk Ne Istiyor Yetkililer Ne Yapiyor 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gokce Delice Kusu Tedavisinden Sonra Dogaya Salindi 1

Bitkin Haldeki Gökçe Delice Kuşu Okul Personeli Tarafından Fark Edildi

Sulama Havuzunda Mahsur Kalan Uc Kopek Kurtarildi

Sulama Havuzunda Mahsur Kalan Üç Köpek Vatandaşın Dikkati Sayesinde Kurtarıldı