in

Rize’de Onlarca Hayvan Açlık ve Uyuz Hastalığı ile Mücadele Ediyor

Onlarca sokak hayvanı Rize’nin ilçe ve köylerinde yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. Birçoğu açlık ve hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Kışın ise yaşam mücadelesi daha da zorlaşıyor.

Rize’nin Kalkandere ve İyidere gibi merkeze uzak ilçelerinde yaşayan sokak hayvanları açlık ve hastalık ile mücadele ediyor. Rize Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün yetki alanı dışında olamaları nedeniyle ilçe ve köyde yaşayan hayvanlarla ilgilenmediğini belirten hayvan hakkı savunucuları, valilikten araç ve ekip desteği bekliyor.

86290145 170683091020774 1085733140762198016 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bahsi geçen ilçe ve köylerde özel veteriner kliniği bile bulunmaması sebebiyle bölgedeki yaralı ve hasta hayvanları tedavi ettirmek oldukça güç. Bölge halkı tarafınfan da istenmediği iddia edilen hayvanlar, beslenemediği için başta uyuz olmak üzere birçok hasatalık mücadele ediyor.

Screenshot 7

Bölgedeki hayvanların büyük çoğunluğunun kısır olmaması nedeniyle hastalıkların çabuk yayıldığı ve birçok yavru köpeğin gençlik hastalığı nedeni ile hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Kış aylarında soğuk hava ve yoğun kar yağışıyla hayvanların yiyecek bulması daha da güçleşiyor.

Rizede Onlarca Hayvan Açlık ve Uyuz Hastalığı ile Mücadele Ediyor 1

“Hayvanaları Beslediğim için Tehdit Ediliyorum”

Yaklaşık 10 yıldır bölgedeki sokak hayvanlarına sahip çıkan Pınar Ömeroğlu hayvanların ve kendilerinin yaşadığı problemleri Ajanimo.com ile paylaştı:

“Besleme yok, tedavi yok, kısırlaştırma yok, yavruları güvende tutabilecegimiz yerler yapılmamış, %99 ya gençlik hastalığından ölenler olur ya da araçların altında ezilerek ölürler. Sokak hayvanlarımız sağlıklı ve temiz beslenemediklerinden aşırı uyuz, egzema mantar oluşmuş durumda. Ne su odakları var ne de besleme odakları var, kışları yatacak yerleri yok. Çoğu hayvanlar açlıktan soğuktan donarak ölürler. İnsanlarımız çok duyarsız ya öldürür ya da etraflarından uzaklaştırmak için dışlarlar zulüm ederler, ya da ıssız bölgelere ölüme terk ederler. Besleme yapılacağı zamanlarda insanlar tarafından tehdit ve psiliojik şiddet görmekteyiz. Tedaviler ve beslemeleri kendi imkanlarımla yapmaktayım, Kliniklere götürecek ne araç nede ekip var ne de besleme yapılacak yiyecekler var.”

Rizede Onlarca Hayvan Açlık ve Uyuz Hastalığı ile Mücadele Ediyor 3

 Rize Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Behice Tuzcu, Rize’nin ilçelerinde ve köylerinde yaşaya hayvanların ilçe belediyelerinin usulsuz toplamaları ve yetersiz kısırlaştırma nedeni ile zorlu bir yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Tuzcu, bölgedeki problemler ile Ajanimo.com’a şu açıklamayı yaptı:

“Köyler Rize Belediyesi’nin görev alanında olmadığı için hizmet vermemekte. Bundan kaynaklı hayvanlar bilinçsiz çoğalmakta, hasta, uyuz ya araba çarpmakta ya açlıktan ya da hastalıktan ölmekte. Rize’nin 11 ilçesi bulunmakta, bu ilçelerin birkaçında veterinerlik hizmeti verilmemekte. Diğer ilçe belediyeleri de hayvanları usulsuz bir şekilde toplatıp birbirlerinin bölgelerine atıyorlar ya da Rize’ye getiriyorlar.”

Screenshot 5

Hayvan hakkı savunucuları Rıza Belediyesinin köylerde yaşam mücadelesi veren hayvanlara hizmet vermesini istiyor. Maddi yetersizlik ve köpeklerin yoğun popülasyonu nedeni ile hayvanlar çoğu zaman bayat ekmekle ya da çöpten buldukları ile besleniyor.  Bölgedeki hayvanlara mama yardımında bulunmak için Pınar hanım ile  iletişime geçebilirsiniz.

Pınar Hanımın telefon numarası: 05362000410

Rizede Onlarca Hayvan Açlık ve Uyuz Hastalığı ile Mücadele Ediyor 2

86185402 203737914111041 1210179221163343872 n

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vicdansızlar Köpeği Pompalı Tüfekle Vurdu ç

Vicdansızlar Köpeği Pompalı Tüfekle Vurdu

Vicdansız Sürücünün Çarpıp Kaçtığı Köpeğe Yoldan Geçen Gençler Sahip Çıktı öç

Vicdansız Sürücünün Çarpıp Kaçtığı Köpeğe Yoldan Geçen Gençler Sahip Çıktı