in

Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tunçer: “Rehber Köpekler Görme Engellilerin Can Dostu, İki Gözü”

Görme engelli vatandaşların can yoldaşı rehber köpeklere dair her şeyi Rehber Köpekler Derneği Başkanı Avukat Nurdeniz Tunçer ile konuştuk

Rehber Köpekler Derneği Kurucusu ve Başkanı Avukat Nurdeniz Tunçer ile Dünya Rehber Köpekler Günü‘nde Rehber Köpekler ve görme engellilerin dostluğunu konuştuk. Türkiye’de henüz 2014 yılında kurulan Rehber Köpekler Derneği ve önemi yeteri kadar anlaşılamayan rehber köpekler hakkında aklımıza takılan tüm soruları Avukat Nurdeniz Tunçer’e sorduk. Görme engelli olan Tunçer, rehber köpek sahibi görme engellilerin sosyal hayatta yaşadığı sorunları ve rehber köpekler hakkında merak edilenleri ajanimo’ya anlattı.

Röportaj: Ercan Erdal

nurdeniztuncer 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Rehber Köpekler Derneği ne zaman ve hangi fikir ile kuruldu?

Rehber Köpekler Derneği 2014 yılında bir önceki Birleşik Krallık büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore önderliğinde Avukat Nurdeniz Tunçer tarafından kuruldu.

rehberköpeklerderneği 3

Bize biraz rehber köpeklerin öneminden bahseder misiniz?

Rehber köpekler görme engelli bireylerin iki gözü ve güvenli seyahat etmelerine yardımcı hayat arkadaşlarıdır. Rehber köpekler görme engelli arkadaşının engellerden rahat geçmesini sağlar; kapıyı, kaldırımı gösterirler.

Rehber Köpekler nasıl yetiştiriliyor. Her cins köpek rehber köpek olabilir mi?

Golden ve Labrador cinsi köpekler soyları bilinmek şartıyla rehber köpek adayı olabilirler.

rehberköpeklerderneği 1

Rehber köpek adayları nereden temin ediliyor. Barınaklardan mı alınıyor?

Rehber Köpek adaylarını annesi babası belli olmak üzere bağış olarak alıyoruz. Yavrular 6-8 haftalık erişkinliğe geldiklerinde gönüllü ailelere teslim ediliyor. Sonrasında bir veya bir buçuk yıl gönüllü aileler ile kalırlar. Bu süreçte yavrular temel eğitimlerini alırlar. Daha sonra gönüllü bakıcı ailelerden alınan rehber köpek adayları özel eğitimli rehber köpek eğiticileri ile birlikte eğitime tabi tutulur ve bu süreç sonucunda rehber köpek olup olamayacağına karar verilir. Pozitif eğitim görürler ve mutlu köpeklerdir.

Nasıl bir eğitim sürecinden geçiyor?

Uygun rehber köpeğin ile uygun görme engellinin eşleşmesi gerekiyor. Bu bağlamda fiziksel anlamda (ör:yürüme hızı) birbirine uygun adaylar eşleştiriliyor. Birbirlerini sevmeleri ve uyum göstermeleri en önemli unsurlardan birisi. Rehber köpeğin mutlu olması çok önemli. 

rehber kopek girisimcilik

Her görme engelli rehber köpek sahibi olabilir mi?

Evet. Rehber köpek tamamen ücretsiz olarak görme engelli arkadaşına sahiplendiriliyor. Mama ve veteriner masrafları dernekçe karşılanıyor.  Önce 1 ay sonra akabinde 6 ayda bir düzenli kontrolleri yapılıyor. Rehber Köpek eğitmenleri tarafından kişinin köpeğe iyi bakıp bakmadığının tespiti yapılıyor. Eğer kişi sorumluluklarını yerine getiremiyorsa rehber köpek kişiden alınıyor.

Türkiye’de rehber köpek sahibi görme engellilerin en büyük sorunları nelerdir?

Rehber köpeklerin daha fazla mekana/yere kabul edilmesi gerekiyor. Rehber köpek görev başındayken sevilmemesi, dikkatinin dağıtılmaması gerek.

Toplu taşıma araçlarına, alışveriş merkezlerine görme engelliler rehber köpeğiyle girebiliyor mu?

İstanbul’daki tüm toplu taşıma araçlarına girebiliyoruz. Uçaklarda çok rahatız. Şehirlerarası otobüse ve feribota binen görme engelli arkadaşlarımız rahatça seyahat edebiliyorlar. Trenlere de aynı şekilde serbestçe biniliyor.

Rehber köpeklere nasıl davranmalıyız?

Rehber köpekler sahibiyle yürürken dikkatini dağıtacak, onu şaşırtacak hareketlerde bulunmamak gerekiyor. 

Görme engellilerin gözü olan rehber köpekler ile ilgili son olarak ne söylemek istersiniz?

Rehber köpek havlamaz, ısırmaz tek amacı göremeyen arkadaşına 2 göz olabilmektir. Sinema, konser, cafe gibi kamusal alanlarda dostlarımıza yol verin. Kapılarınızı açın. Dünyanın en sağlıklı, en sevgi dolu ve en sadık dostlarımızı kabul edin.

Rehber köpek sahiplenmek isteyen görme engelliler size nasıl ulaşabilir?

İnternet sitemizden bizimle iletişime geçebilirler.  https://rehberkopeklerdernegi.org/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladıöç

Maryland Eyaleti Petshoplarda Hayvan Satışını Yasakladı

Yüzündeki Farklılık Yüzünden Terk Edilen Köpek Beauxöç

Yüzündeki Farklılık Yüzünden Terk Edilen Köpek: Beaux