in ,

Psikolog Serdar Vatansever: ‘Diğer Canlıların İhtiyaçlarını Yeterince Anlayabiliyor muyuz?’

Psikolog Serdar Vatansever, mükemmel bir farkındalık oyunu ile ‘Diğer Canlıların İhtiyaçlarını Yeterince Anlayabiliyor muyuz?’u gözler önüne seriyor.

Psikolog Serdar Vatansever, mükemmel bir farkındalık oyunu ile ‘Diğer Canlıların İhtiyaçlarını Yeterince Anlayabiliyor muyuz?’u gözler önüne seriyor. Vatansever, YouTube kanalında yayınladığı videoda 4 ayaklı dostlarımızın ihtiyaçlarını anlama konusunu işliyor. Farkındalık oyununda kamera karşısına geçen insanlardan ellerini masanın üzerine koymalarını ve bir duyguyu anlatmalarını istiyor ve ortaya çıkan şaşırtıcı mimikler ile aslında diğer canlıları ne kadar anlayabildiğimizi farklı bir dille bize anlatıyor.
‘Diğer Canlıların İhtiyaçlarını Yeterince Anlayabiliyor muyuz?’ adlı farkındalık videosunu nasıl çekmeye karar verdiğini ajanimo‘ya anlatan Psikolog Serdar Vatansever:
Hayatımızda en değer verdiğimiz insanın konuşamadığını ve derdini anlatamadığını düşünün bu sizi onu anlamaya yönelik yollar aramaya itmez miydi? bu yüzden internet ortamında hayvanlara eziyet ettikleri videolardan sonra insanlığımdan utanıp çekme kararı aldığım bir proje bu. Videonun içeriğine bakarsanız sadece hayvanlar ile ilgili değil zaten ”İnsan Canlısını da konu aldığımız”ı düşünüyorum. Bu tarz psikolojik oyunları empati konusunu işlerken seminerlerimde hep kullanırım zaten. Fakat bu sefer anlaşılmadığını düşündüğüm canlıların yararına böyle bir video oluşturmak istedim ve beklediğimden daha kısa zamanda oldukça güzel tepkiler aldım. Terapilerimde birçok duyguyu hayvanlar üzerinden anlatmaya çalışıyorum. Mesela bir çocuğa ölüm anlatılacağı zaman hayvanları veya bitkileri örnek gösteririm. Bir hayvan sahiplenmeyi birçok tedaviden daha tedavi edici görüyorum çünkü mesele karşımızdakinin ihtiyaçlarını anlama meselesi ve bunu başarabilen insanların iç dünyalarında en önce kendileriyle barışık olduklarını biliyorum. Bu projenin amacı bu!
Screen Shot 2018 12 27 at 16.41.24

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Video’yu izledikten sonra beni ağlayarak arayanlar oldu”

Videoyu yayınladıktan sonra nasıl tepkiler aldığını sorduğumuz Vatansever: Video yayınlandıktan sonra aldığım tepkileri anlatamam herhalde, ağlayarak beni arayanlar, fotoğraf gönderenler, tebrik gönderenler ve daha birçoğu… Ama en çok etkilendiğim tepki, sokaktan hayvan sahiplenen biririnin, hayvanını bakamadığı için tekrar bırakma düşüncesini değiştirdiği ile alakalı bir mesaj almam oldu. o zaman dedim ki kendi kendime; bu proje işe yaradı.
serdarvatansever benilebiroyunoynarmisin

“İnsan’ın ‘diğeri’ olan ilişkisi kendiyle olan ilişkisini gösterir”

Hayvan sevgisinin insan psikolojisindeki yerini bu dönem her psikolog anlatığını belirten Vatansever: “Ben size farklı bir şey söyleyeyim.. İnsan’ın ‘diğeri’ olan ilişkisi kendiyle olan ilişkisini gösterir. Bunun sadece hayvan olmasına gerek yok, bitki de olur, başka bir insan da olur. Bu yüzden hayvanlar videoda da söylediğim gibi bizim en önemli sınavımız…”
Son olarak şunu eklemenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu videoyu hayvana eziyet eden adam izlemeyecek, bu eziyeti edene tepki veren insanlar izleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa Ülkerinde Hayvana Yönelik Suçların Cezası Nediröç

Avrupa Ülkerinde Hayvana Yönelik Suçların Cezası Nedir?

2018 yılının en iyi hayvan fotoğrafları Reuters tarafından seçildi.öç

2018 Yılının En İyi Hayvan Fotoğrafları