in

Profesörden Tepki Çeken Teklif: “Ayıların Devlet Eli ile Avlattırılması Lazım”

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, popülasyonu gittikçe artan ayılara karşı önlem olarak sunduğu teklif tepkilere neden oldu.

Geçtiğimiz gün basında “Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekiplerinin; Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da yaban hayatı envanter belirleme çalışması yaptı, bu çalışmada ayıların sayısının da artış gösterdiği tespit edildi” haberler basında yer aldı. Konuyla ilgili görüşü alınan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Şağdan Başkaya‘nın önerisi tepkilere neden oldu.

Profesörden Tepki Çeken Teklif Ayıların Devlet Eli ile Avlattırılması Lazım 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Prof. Dr. Şağdan Başkaya’nın tepki çeken açıklaması şöyle:

” ‘İnsan yiyen ayılar’ diye de bir nesil geliyor. Ayı bütün bulunduğu ülkelerde avlanan bir hayvandır. Fakat ülkemizde insanları yese dahi kamuoyunda vurulsun ya da vurulmasın, diye çok ciddi tartışmalar var. Ayıların devlet eli ile avlattırılması lazım. Ayılar Türkiye’de dokunulmazlık kazandı, artık ormanların yanı sıra köyleri de ele geçirdiler hatta ilçelere de inmeye başladılar.”

Profesörden Tepki Çeken Teklif Ayıların Devlet Eli ile Avlattırılması Lazım 1

Prof. Dr. Şağdan Başkaya’nın açıklamasına birçok hayvan hakkı savunucusu tepki gösterirken, WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ‘de konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

“Son günlerde basında “ayılar insanlara saldırıyor”, “insan yiyen ayılar” gibi haberlerin yer aldığını görüyoruz.

Bu haberler, avı yasak olan türün öldürülmesini meşrulaştırmak için maksatlı olarak yapıldığı izlenimi uyandırıyor. Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi yabani hayvanlar ile insanın karşı karşıya geldiği ve çatışma yaşadığı durumlar olabilir. Bu tür durumlarda, yabani hayvanlara yönelik ön yargıları beslemek ve en kestirme yol olan öldürmek yerine, yapılması gereken şey, bu ilişkinin doğru yönetilmesi ve her iki tarafın da zarar görmekten korunmasıdır. Yaban hayatının korunmasıyla ilgili kamu kuruluşlarının görevi, hem insan hem doğa için kazan-kazan mekanizmalarını geliştirmek ve etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitled 1

Bilim İnsanlarından Narkotik Köpeklerin Yerine ‘Robot Burun’ İcadı

Sokak Sokak Gezerek Köpekleri Besliyorlaröç

Sokak Sokak Gezerek Köpekleri Besliyorlar