in ,

Prof. Dr. Azkur’dan Türkiye’nin Aşı Üretimi ve COVID-19 ile İlgili Önemli Açıklamalar

Bir televizyon programına konuk olan Prof. Dr. Kürşat Azkur, Türkiye’deki veteriner hekimlerin inaktif aşı üretimi konusunda yeterli donanıma sahip olduğunu aktardı ve önemli bilgiler verdi.

 

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Azkur, 27.04.2020 tarihinde HABER GLOBAL TV’de Erhan Ertürk’ün sunduğu ‘Müzakere’ programında; Türkiye’nin veteriner aşı üretim altyapısı/kapasitesi ve Covid-19 hakkında önemli bilgiler verdi.

Çin, Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin şu anda preklinik aşamaları geçtiğini dile getiren Azkur, Türkiye inaktif aşı yolundan gitmeye karar verdiği takdirde ülkemizdeki veteriner hekimlerin bu konuda çok önemli tesislere ve bioteknoloji kapasitesine sahip olduğunu aktardı.

İNAKTİF AŞI (ÖLÜ AŞI) NEDİR?

Bu aşıda kullanılan mikroorganizmalar öldürülmüştür. Ancak vücudu uyararak antikor dediğimiz koruyucu maddelerin yapılmasını sağlayacak özellikleri korunmuştur.

Ölü aşıların farklı türleri bulunmaktadır. Bir mikroorganizmanın tümünü öldürülmüş halde içeren aşılara tüm hücreli aşı, mikroorganizmanın yalnızca belli kısımlarını içeren aşılara ise fraksiyone (alt birim) aşı denir.  Tüm hücreli ölü aşılar kültür ortamında üretilen mikroorganizmanın ısı ya da kimyasal yöntemler kullanılarak öldürülmesiyle elde edilir. Ülkemizde kullanılan Hepatit A aşısı ve inaktive polio aşısı bunun örnekleridir.

Alt birim aşıları mikroorganizmanın tümünü değil yalnızca belli antijenik kısımlarını içerir. Alt birim aşılarını da subunit aşı ve toksoid aşı şeklinde iki temel gruba bölmek mümkündür. Ülkemizde kullanılan Hepatit B, pnömokok, Hib, aselüler boğmaca ve risk gruplarına önerilen meningokok ve grip aşıları subunit aşılarıdır. Toksoid aşılar ise toksini olan mikroorganizmaların toksinlerinin yapısı değiştirilerek toksik özellikleri yok edilmiş, bağışıklık yanıtı oluşturacak özellikleri korunmuş halini içerirler. Difteri ve tetanoz aşıları toksoid aşılardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bahçesinde Yaşayan Sincap için Minyatür Bir Dünya Yaratan Fotoğrafçıöç

Bahçesinde Yaşayan Sincap için Minyatür Bir Dünya Yaratan Fotoğrafçı

Öldürülmekten Kurtarılan Tavşan Instagram Yıldızı Olduöç

Öldürülmekten Kurtarılan Tavşan Instagram Yıldızı Oldu