in

Portekiz’de Bozuk Çamaşır Makineleri Kedilere Yuva Oldu

Kediler dünyanın her yerinde çamaşır makinelerinin üzerinde, bazen de içinde uyumayı sever. Bundan yola çıkan bir Portekizli veteriner hekim, yaşadığı kentteki kedilere bozuk çamaşır makinelerinden yuvalar yapıyor.

Ülkenin güneyinde, dağlar arasındaki Monchique şehrinde yaşayan Ana Silva adlı veteriner hekim, kentteki sokak kedilerinin sayıları ve yaşam koşullarından endişelenmesi sonucunda başlattığı Aqui Ha Gato (Burada Bir Kedi Var) adlı projeyle kedilere bakım ve yuva sağlıyor.Portekizde Bozuk Çamaşır Makineleri Kedilere Yuva Oldu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Correio da Manha gazetesine konuşan Silva, kliniğinde yetkililerin alması için kenara ayırdığı iki bozuk çamaşır makinesinin, baktığı kedilerin ilgisini çektiğini fark edince bu fikri bulduğunu, makinelerin içine birer battaniye koyduktan sonra kedilerin cihazları asla terk etmediğini söylüyor.

Yerel belediyenin de desteğini alan Silva’nın kentin dört bir yanına yerleştirdiği çamaşır makineleri öğrenciler ve grafitti sanatçıları tarafından boyanıyor.

Portekizde Bozuk Çamaşır Makineleri Kedilere Yuva Oldu 3

Kediler için çamaşır makineleri yalnızca “terası” olan rahat birer yuva değil: Aynı zamanda kedileri yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruyor ve bu hayvanların insanların bahçelerine daha az uğramasını sağlıyor.

Portekizli veteriner hekim bu yöntemin kedilere bakım sunmasını da kolaylaştırdığını, çamaşır makinelerini gezerek bir haftada 50 kediyi kısırlaştırdığını söylüyor.

‘Kedi Köşkleri’

Kentte ‘kedi köşkleri’ olarak adlandırılan bu yuvalar herkesi memnun etmiyor.

“Hayvanları çok sevmeyen insanlar da var ama hayvanseverlerin sayıları bu insanları dengeliyor” diyen Silva, kentteki bir okulun da bozuk çamaşır makinesiyle projeye katıldığını ve bunun öğrencilere hayvanların zararsız olduğunu öğretmek için bir fırsat olduğunu söylüyor.

Portekizde Bozuk Çamaşır Makineleri Kedilere Yuva Oldu 1

Ulusal basının ilgisini çeken Silva projesini ülke geneline yazmak istiyor, “Eski çamaşır makineleri ve kurutucularınızı bekliyoruz” diyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşte sosyal medyanın çok payaşılan görselerinin vücut bulmuş haliöç

Sosyal Medyanın Fenomen Hayvanları Heykele Dönüştü

Çocukların Hayatını Kurtaran Kahraman Köpekleröç

Çocukların Hayatını Kurtaran Kahraman Köpekler