in

Pompeii’de Taşlaşmış At Kalıntıları Bulundu

İtalya’da antik Pompeii kentindeki kazılarda, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucunda ölen, üzerinde koşum takımları olan taşlaşmış bir at ve eyer bulundu.

Villa dei Misteri’ (Gizemler Villası) adı verilen malikanenin ahır bölümünde bulunan atın yüksek rütbeli bir subaya ya da bir generale ait olduğu tahmin ediliyor.

Untitled 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Pompeii Arkeolojik Parkı Müdürü Prof. Massimo Osanna, İtalyan haber ajansı Ansa’ya bölgede iki ya da üç ata ait kemiklerin de bulunduğunu açıkladı.

Osanna, atların volkanik küller ve ya da buhardan boğularak öldüklerini, çalışmaların tamamlanmasından sonra villayı halkın ziyaretine açmayı umduklarını söyledi.

Antik Roma kenti Pompeii, 24 Ağustos 79’da Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik küllere gömülmüştü.

Yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedildi. 1900’lerin başıda kazı çalışmaları yapılan bu bölge, yeniden toprak altında kalmıştı. UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde bulunan kent, her yıl yaklaşık 2,5 milyon turist çekiyor.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birleşik Krallık Çevre Gıda ve Köy İşleri Bakanlığıöç

Birleşik Krallık’ta Pet Shoplarda Kedi ve Köpek Satışı Yasaklanıyor

kanalizasyon cukuruna dusen pakizeyi bekciler kurtardi 4158 dhaphoto4

Kanalizasyon Çukuruna Düşen ‘Pakize’yi Bekçiler Kurtardı