in

Plastik Atıkların Pençesindeki Deniz Canlıları

National Geographic dergisi, dünyanın dört bir yanındaki deniz, okyanus, nehir ve kıyı bölgelerinde biriken plastik atıkların doğal yaşamı nasıl tehdit ettiğini gösteren bir fotoğraf seçkisi yayınladı.

Plastik atıklara takılan ya da onları yutan deniz canlıları, başlıca risk grubunu oluşturuyor.

BBC Türkçe, derginin Haziran sayısından hafızalara kazınan fotoğrafları derledi:101680273 ngm 0618 plastics 008

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fotoğraftaki leylek, İspanya’daki bir katı atık sahasında plastik torbaya takılmış.Neyse ki leylek şanslıydı. Fotoğrafı çeken sanatçı onu torbadan kurtarıp serbest bıraktı. Gemi enkazlarından kalanlar aşınarak yok olabiliyor ama plastikler doğada kalıyor. Dolayısıyla bir plastik torba birden fazla canlının ölümüne neden olabilir.

101683652 ngm 0618 plastics 007

İspanya’nın Akdeniz kıyılarındaki bu deniz kaplumbağası eski bir plastik balıkçı ağına takılmış. Kaplumbağa boynunu uzatıp suyun üzerinden hava alabilecek durumda ama eğer fotoğrafçı onu özgür bırakmasaymış, ölecekmiş. Denizlerin en büyük canlıları arasındaki kaplumbağalar için balıkçı ağları büyük bir tehdit oluşturuyor.

101680269 ngm 0618 plastics 009b

Japonya’daki Okinawa Adası’nda bulunan bu keşiş yengecinin kabuğunu, sahile gelen insanlar toplamış. Yengeç de yumuşak karın bölgesini koruyabilmek için kıyıda bulduğu bir plastik kabı, evi bellemiş. Sahillerde yengeç kabuklarını toplayan insanlar, geriye plastik atıklarını bırakıp gidiyor. Plastikler küçük parçalara ayrılarak gözle görülemez hale gelebiliyor ama bu, deniz ve okyanuslardaki yaşamı tehdit ettikleri gerçeğini değiştirmiyor.

101683654 ngm 0618 plastics 001

Bangladeş’in başketi Dakka’daki Buriganga Nehri’nin kıyılarına vuran plastikler, burayı çöpten bir örtüye dönüştürmüş. Fotoğraftaki kadın, kurumaları için plastik torbaları etrafa yaymış. Oğlu da ona yardım ediyor. Daha sonra topladıkları plastikleri geri dönüşümcülere satacaklar. Dünyada plastiklerin sadece 5’te biri geri dönüşüme veriliyor.

101734590 ngm 0618 plastics 009

Bu defa Etiyopya’nın Harar kentindeki bir atık sahasındayız…Sırtlanlar plastik atıkları normal yaşamın bir parçası diye benimsemiş. Çoğu, kulaklarını kabartıp atık kamyonlarının gelişini bekliyor ve çöpler arasında yiyecek bir şeyler arıyor.

101752703 4d9fbaf6 7a6a 4766 a4ce 9a600ddad6bf

İspanya’nın başkenti Madrid’in ortasında yer alan Kibele nehri, plastik şişelerden boğulmuş halde. Madrid’deki Luzinterruptus adlı sanat topluluğu, Kibele ile birlikte iki diğer nehri 60 bin kadar plastik şişe atıkla doldurdu. Amaçları plastik atıkların çevreye olan etkisine karşı farkındalık yaratmaktı.

İngiltere'de yayınlanan National Geographic dergisi, Haziran sayısında plastik kirliliğine büyük önem atfetti.  Derginin kapağındaki bu görsel, okyanusun yüzeyinde gözümüze çarpan atıkların aslında "buz dağının görünen kısmı" olduğunu anlatıyor.

Deniz atları, akıntıya karşı sürüklenmemek için yosunlara ya da diğer doğal deniz çöplerine tutunur.Endonezya’nın kirli sularıyla bilinen Sumbawa Adası’ndaki bu deniz atı ise, plastik bir kulak pamuğuna tutunmuş. Fotoğrafı çeken Justin Hofman, “Bu fotoğrafın gerçek olmamasını dilerdim” diyor.

101734586 mediaitem101734585

İngiltere’de yayınlanan National Geographic dergisi, Haziran sayısında plastik kirliliğine büyük önem atfetti. Derginin kapağındaki bu görsel, okyanusun yüzeyinde gözümüze çarpan atıkların aslında “buz dağının görünen kısmı” olduğunu anlatıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevimli DostlarViki ve Çarliöç

Sevimli Dostlar: Viki ve Çarli

Okul Okul Dolaşıp Çocuklara Hayvan Haklarını Anlatıyorlaröç

Okul Okul Dolaşıp Çocuklara ‘Hayvan Haklarını’ Anlatıyorlar