in

Pisipisi Otu Kedi Ve Köpekler İçin Ciddi Bir Tehlike

İçinde bulunduğumuz yaz ayları ile bahar aylarında hemen her yerde bulunan pisipisi otu kedi ve köpeklerde ciddi sorunlara yol açabiliyor.

İlkbahardan başlayarak tüm yaz boyunca ve sonbaharda havalar serinlemeye başlayana dek hemen her yerde kendiliğinden çıkan pisipisi otu ya da bilimsel ismi ile Hordeum murinum hem kediler hem de köpekler için büyük bir tehlike oluşturuyor. Pisipisi otlarının varlığını sürdürdüğü dönem boyunca evcil hayvanlarda en sık karşılaşılan yaralanmalar bu otlardan kaynaklanıyor.

Pisipisi otu kedi ve köpeklerin kulağına kaçabiliyor

Pisipisi otunun kediler ve köpeklerde neden olduğu en önemli sorunlardan biri kulağa kaçması.Kulağa kaçan ve ilerleyen pisipisi otu kulaklarda enfeksiyona hatta ilerleyen dönemde işitme kaybına dahi neden olabiliyor. Eğer kedi ya da köpek dostunuz bir anda kulaklarından birini kısmaya, kafasını bir yana doğru eğik tutmaya başladıysa zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

8d62262f11d2759fde152d525c65266f seeds plants

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Buruna kaçma

Pisipisi otu özellikle burun delikleri kedilere kıyasla daha geniş olan ve her şeyi koklayan köpeklerin burnuna kaçabiliyor ve bu da tahmin edebileceğiniz gibi oldukça ciddi bir sorun. Eğer köpeğiniz burnuna kaçan bir şeyi çıkartmak ister gibi sesler çıkarıyor, nefes alırken hırıldıyor, burnunda az ya da çok kanama oluyorsa yine en kısa zamanda veterinere götürmeniz gerekiyor.

94e0c118fda4e96c0c3fe481ba226547 foxtail weed fur babies

 

Göze batma

Pisipisi otlarının neden olduğu yaralanmalardan biri de göze batma. Sivri olan bu otlar kedilerin de köpeklerin de gözüne batabiliyor ve ciddi yaralanmalara yol açabiliyor.

4061673 orig

Patiye batma

Köpek dostunuz bir anda topallamaya başladıysa, patisini sürekli olarak yalıyorsa ve yaladığı noktayı kontrol ettiğiniz halde hiç bir şey göremiyorsanız, ya da hafif bir kızarıklık, şişlik varsa bunun sebebi büyük ihtimalle pisipisi otu batmasıdır. Pisipisi otunun etin içinde ilerleme gibi bir özelliği vardır ki bu da daha tehlikeli olmasına yol açar, köpeğinizin patisine batan ot ilerlemiş olabilir ve zamanında müdahale edilmediği takdirde ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

maxresdefault 1 1

Köpekler daha büyük risk altında

Pisipisi otu her ne kadar kediler için de tehlikeli olsa da köpekler daha büyük tehlike altındadır, bu sebeple köpek dostunuzu dolaştırmaya çıkardığınızda pisipisi otu olan alanlardan uzak tutmanız ve eve döndüğünüzde başta pati araları olmak üzere vücudunu kontrol etmeniz olası sorunlarla karşılaşmanızı engelleyecek önlemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cat grooming itself 758x426

Kediler Neden Çok Titizdir?

Köpeği çelik iple astılaröç

Bursa’da Köpeği Çelik İple Asıp Öldürdüler