in

Pirelerin Köpeğinize Ne Kadar Zarar Verebileceğini Biliyor Musunuz?

Pirelerin köpeğinizin sadece kaşınmasına neden olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira pireler köpeklerde kaşıntıdan çok daha ciddi sorunlara yol açabiliyorlar.

Havalar hızla ısınıyor ve artık bahardan çıkıp yaz mevsimine girmiş sayılırız, havaların ısınması ile birlikte hem köpekler hem de bizler için adeta bir kabus olan pireler de ortaya çıkmaya başladılar. Pireler yıl boyunca bir sorun olsalar da özellikle bahar ve yaz aylarında varlıklarını daha fazla hissettiriyorlar. Pire denilince çoğu kişinin aklına köpeklerin kaşınmasına neden olan küçük canlılar geliyor, oysaki pireler köpeklere kaşındırmaktan çok daha fazla zarar veriyorlar. Pirelerin köpeklere verdiği ya da daha doğru bir ifade ile verebileceği zararları öğrenince eminiz ki pirelerle mücadele konusunda çok daha özenli davranacaksınız.

Kansızlık

Pireler bilimsel olarak Siphonaptera isimli böcek takımını oluşturuyorlar ve bu küçük asalaklar kan emerek besleniyorlar. Köpeklerin kanını emerek beslenen pireler özellikle de yoğun şekilde var olduklarında tahmin edilebileceği üzere köpeklerin çok miktarda kanını emdikleri için özellikle de söz konusu yavru köpekler olduğunda kansızlık sorununa yol açabiliyorlar.

4-anemia-dog-pale-gums-174094131

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İç parazitler

Bilinçli her köpek sahibi köpeğine iç ve dış parazit aşılarını düzenli olarak yaptırır zira aslında bu ikisi birbiri ile bağlantılıdır.Pireler iç parazitlerin taşıyıcısıdır yani pire sorunu yaşayan köpeklerde aynı zamanda iç parazit sorunu da ortaya çıkar. İç parazitler yine özellikle yavru köpeklerde ölüme bile neden olabiliyor. Üstelik iç parazitler de kansızlığa yol açtığı için pire ve iç parazitler birleşince köpeklerde kansızlık görülme olasılığı da yükseliyor.

dog-constantly-itching-but-no-fleas-e1438605209644

Kaşıntı ve cilt sorunları

Pireler köpeklerde kaşıntıya da neden olur. Pireli köpekler sürekli kaşındıkları için tüy dökülmesi, tahriş hatta yaralar oluşabiliyor. Buna bir de sürekli kaşınmanın köpeğe verdiği rahatsızlık hissi ekleniyor ve pireler bu açıdan bakılınca köpeklerin hayatını ciddi anlamda olumsuz yönde etkiliyor.

dog-scratching-itch_dreamstime_8748270-1000x641

Tüm bunlar köpekleri pirelerden korumanın ne denli önemli olduğunu açıkça gösteriyor. Bu nedenle köpeğinizi pirelerden korumak için mutlaka önlem almanız gerektiğinin bir kez daha altını çizelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ailesi Günlerdir Onu Arıyor Köpek Dog Yürüyüşçülerin Peşine Takılıp Kilometrelerce Uzağa Gittiöç

Ailesi Günlerdir Onu Arıyor: Köpek Dog Yürüyüşçülerin Peşine Takılıp Kilometrelerce Uzağa Gitti

Edirne Çam Ormanına Kedi Köyü Kuruluyoröç

Edirne Çam Ormanına “Kedi Köyü” Kuruluyor