in

Kedinizi Pirelerden Korumak İçin Organik Çözüm Önerileri

Kedi piresi nasıl temizlenir? Kedi piresinden kurtulmak için organik çözümler var mı? Hayvanların en büyük problemlerinden biri de pireler. Evimizde beslediğimiz kedimizi pirelerden korumak için evde yapabileceğiniz basit ve organik çözümler.

Pireler kedinizin vücudunda kaldığı gibi evinize de yayılacağından dolayı oldukça zararlıdır. Çok hızlı ürerler ve bu yüzden zamanında müdahale edilmesi gerekir. Kedi piresi şampuanı ve güzel bir ev temizliği pirelerden kurtulmak için en etkili yollardan birisidir.

kedileri pirelerden korumat

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Ctenocephalides felis” olarak bilinen kedi pireleri insanlara da bulaşır. Kediler dışında köpekler, tavşanlar ve gelinciklerde bulunan pireler, deri iritasyonu, kaşınmaya ve alerjik reaksiyona sebep olur. Bu nedenle kedinizi sık sık kontrol etmelisiniz.

kedileri pirelerden koruma

Pireler kedi derisi üzerinde küçük siyah benekler şeklinde olurlar ve deri ıslandığında kırmızı renge dönüşürler. Genellikle boyun, kuyruk, kulak gibi tüylerin kalın olduğu bölgelerde toplanırlar. Unutmayın ki erişkin pireleri görmeniz mümkün iken yüzlerce yumurtayı görmeniz tabiki mümkün değil. Bu yumurtalar kedinizi sevdiğinizde kedinizin uyuduğu yerlere, halıya, yemek kaplarına dökülerek bir kaç hafta içerisinde erişkin pire haline gelir. Dolayısıyla zamanında müdahale ederek temizlemek en iyi çözümdür. Bu çözüm sırasında şampuan son derece önemlidir.

Ancak eczaneden alacağınız şampuanlar içerisinde bol miktarda yapay madde taşır. İşte bu probleme çözüm olabilecek pratik, doğal ve evde yapabileceğiniz bir kaç şampuan tarifi;

1.Şampuan Tarifi

İhtiyacınız olan;  yulaf ezmesi, mısır irmiği ve ya kepek, banyo havlusu, kedi fırçası,  fırın tepsisi

Nasıl uygulayacaksınız?

Tüm malzemeleri tepside ısıtın. Kedinizin tüylerine ovalayarak sürün ve ardından havlu yardımıyla kedinizi temizleyin ve kedi fırçanızla kedinizi tarayın. Pirelerin döküldüğünü göreceksiniz.

kedileri pirelerden koruma

2. Şampuan Tarifi

İhtiyacınız olan; organik şampuan, limon, biberiye, lavanta, limon otu, turnagagası, nane esanslarından iki tanesi

Nasıl uygulayacaksınız?

Esansları eşit miktarda karıştırın. Ortalama bir şampuan şişesine özden 12 damla damlatıp karıştırın. İlk olarak kedinizi ılık suyla yıkayıp, şampuanlayın. Kedinizde şampuanı yaklaşık 10-15 dakika tutup, kedinizi durulayın.

İsterseniz temel organik şampuanı evde de yapabilirsiniz. 2 kap damıtılmış suyu kaynatın ve 1.5 şeker kaşığı sabunotu kökü ilave edin. Kısık ateşte 15-20 dakika daha kaynatıp, soğumaya bırakın. Daha sonra özleri karıştırıp bir şişede buzdolabında muhafaza edin. Kullanmadan önce çalkalamayı unutmayın.

kedileri pirelerden koruma

3. Şampuan Tarifi

Bu ev yapımı şampuanda ise sirke ve su kullanıyorsunuz. Sprey şişesi alıp eşit miktarlarda sirke ve su ekleyin ve kedinizin tüyleri üzerine sıkın. Ellerinizle derinin üstüne yayın.

Bu şampuanlardan herhangi bir tanesini bir kaç hafta düzenli kullandığınızda pirelerden tamamen kurtulduğunuzu göreceksiniz. İleriki zamanlarda koruma amaçlı haftada bir kaç kere yapmanız yeterli olacaktır.

 

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izbirakmak

Minimalizm Kedileri Ele Geçirdi

Örgü Modasına Köpeğinizde Uysun 1

Örgü Modasına Köpeğinizde Uysun