in

Piknik Alanında Hayvan Katliamı

Sebepsiz yere hayvanların öldürülmesi haberlerine bir tane daha eklendi. Hayvanların doğal yaşam alanlarında dahi yaşamaları oldukça zor ve güvensiz. Bursa‘nın İnegöl İlçesi’ne bağlı Kıran Mahallesi piknik alanında 27 evcil ve yabani hayvan öldürüldü. Konuyla ilgili Belediye ve Bursa Milli Parklar Genel Müdürlüğü numuneler alarak soruşturma başlattı. Soruşturma sürecinde zehirlendikleri sanılan hayvanlardan alınan örneklerin incelenmesi sonucu hayvanların ölüm nedenleri netlik kazanacak.
inegol-hayvan-katliam-ajanimo-3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kıran Mahallesi’ndeki piknik alanına dün gidenler, çok sayıda evcil ve yabani hayvanların cansız bedenlerini görünce büyük üzüntü yaşadı. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen İnegöl Belediyesi Veteriner hekimleri, zehirlenme belirtilerine rastladıkları 2 kirpi, 2 karga, 3 köpek, 2 şahin, 18 tilki ölülerini bulduklarını açıkladı. “Nedenini yapılan testlerden ve araştırmalardan sonra açıklayacağız. Ancak güçlü bir zehir olduğu kesin. Çünkü hayvanlar en fazla 5-6 metre gidip sonrasında ölmüşler.” diyen Veterinerlik İşleri Müdürü Mesut Karıman, süreci Bursa Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne devrettiklerini belirtti.

inegol-hayvan-katliam-ajanimo-2

Bursa Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri, İnegöl Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, İnegöl Doğa Hayatını Koruma Derneği Başkanı (İDOHA) Nilay Parlar ile Jandarma komutanlığı ekipleri katliamın yaşandığı alanda incelemelerde bulundu. Ekipler, yeni sansar ve tilki ölüleri de buldu. Ekipler çevrede yaptıkları araştırmalarda tavuk eti parçalarına rastladı. Yapılan ilk araştırmalara göre zehirlemenin güçlü şüphelerine ulaşan ekipler, hayvanların kireçlenerek gömülmesine karar verdi.

inegol-hayvan-katliam-ajanimo-one-cikan

İncelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bursa Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Nihal Bilgici ise “Şu an incelemeler yaptık. Farklı farklı alanda hayvan ölümlerini gördük. Numunelerini aldık. Bunlar Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde incelenek. Çok fazla ölü hayvan olduğu için saha taraması gerçekleştirilecek. Amacımız bu ölümlerin diğer hayvanlara yayılmasını engellemek. İlk incelemelerde zehirlenmeden şüpheleniyoruz.” açıklamasında bulundu.

İnegöl Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Nilay Parlar, “Yetkilerle birlikte olay yerinde incelemelerde bulunduk. İncelemeler sırasında yeni hayvan ölümlerini gördük. Onlardan numune alındı. Büyük ihtimalle zehirlenme gibi görünüyor. Tavuk et parçaları da gördük. Oldukça üzgünüz. Çok sayıda yaban hayvanının ölmesi çok üzücü bir durum. Umarım bunun suçluları bulunur. Milli Parklar Müdürlüğü de soruşturmayı sürdürüyor.” açıklamasıyla üzüntüsünü dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ay kaplan aslan ajanimo1

Onların Dostluğu Bir Başka

milas ajanimo1

Milas’ta Köpekleri Zehirleyerek Öldüren Sanığa Hapis Cezası