in

Phuket Vejetaryen Festivali Başladı

Phuket’te her yıl Eylül-Ekim aylarında gerçekleştirilen 9 Tanrı Festivali başladı. Phuket Vejetaryen Festivali olarak da anılan festivalde 9 gün boyunca 9 tanrının sırayla yeryüzüne inip dünyayı gözlemlediğine inanılıyor.

phuket7

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçtiğimiz hafta ülkemizde binlerce hayvanın kesildiği Kurban Bayramı’ndan birkaç gün sonra dünyanın başka bir ucunda, Phuket’te, 9 gün boyunca et tüketilmeyen ve insanların kendilerine şiş sapladığı, yanaklarını kurban ettiği bir festival başladı. Bu yıl ironik bir biçimde bu iki bayram arka arkaya denk gelmiş oldu.

phuket4

Çin takvimine göre dokuzuncu ayın dolunayında başlayan festival süresince et yemek, içki içmek, hayvan ürünleri tüketmek, keskin kokulu baharat ya da yiyecek tüketmek, seks yapmak, etrafa zararlı hareketlerde bulunmak yasak.

phuket9

Festival en çok da yüzlerini şişleyenlerin fotoğraflarıyla anılıyor. Bu ritüelin amacı, uygulanan vejetaryen diyetin inananları fiziksel ve zihinsel olarak ne kadar güçlü kıldığını göstermek. Diyeti uygulayan herkes bu yüz şişlemeyi yapmak zorunda değil. Diyet yapanlar hafta boyunca adada beyaz giysiler içinde geziyor, bu onların diyette olduğunu gösteriyor.

phuket3

Ayrıca közlerin üzerinde çıplak ayakla yürüyenler de yüzlerine şiş geçirenler gibi diyetin onları ne kadar güçlendirdiğini ispat etmeye çalışıyor. Sabah günün ilk ışıklarında tapınaklarda düzenlenen törenlere katılanlar burada dualar okuyorlar.

phuket1

Festivalin kökeni yaklaşık 200 yıl öncesine dayanmaktadır. 1800’lerde Çin’den Phuket’e gelenler bölgeye yerleştikten bir süre sonra adada salgın bir hastalık baş göstermiş ve göçle gelen Çinliler bir bir ölmeye başlamışlar. Bunun üzerine kendilerinin bir hata yapıp tanrılarını kızdırdığını düşünen Çinliler, her sene aynı tarihlerde 9 Tanrı’yı çağırıp af dilemeye karar vermişler.

phuket11

Çinlilerin tanrılarına hem şükretmek, hem de günahlarını affetmesi için başlattıkları bu ritüeller adadaki yerli nüfusun da ilgisini çekmiş ve onlar da kötü ruhları kovma ve arınmak için bu diyeti ve ritüelleri uygulamaya başlamışlar.

phuket5

Sağlık uzmanları, her ne kadar gelenekselleşmiş olsa da insanların kendi kanlarını akıttığı bu festivalde hijyen kurallarına riayet edilmediği ve aynı şişlerin farklı insanlarca kullanıldığından dolayı, festivalin birçok bulaşıcı hastalığa karşı risk oluşturduğunun uyarısında bulunuyorlar. Ayrıca festivalde bol miktarda kullanılan havai fişekler sonucu birçok insan da bu patlayıcı maddeler yüzünden yaralanabiliyor.

phuket8

Tüm bu olumsuz durumlara rağmen dünyadan birçok turist bu ilginç festivale akın etmekte. Özel vejetaryen ve vegan yiyecekler festival boyunca sokak tezgahlarında satılıyor. Phuket sokakları ve adadaki birçok tapınak bu değişik ritüellere ev sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan mac kopek

Şili’deki Bir Maçta Golü Engelleyen Köpek Sosyal Medyaya Damgasını Vurdu

one cıka kopek

Norveçli Köpek Katiline Hapis Cezası