in

PETA, Modayla Mücadelesine Devam Ediyor

Dünyanın en büyük hayvan hakları savunucularından biri olan Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele EdenlerPETA), hayvanların kürkü ve derisi kullanılmadan hazırlanan kıyafetler giyinme konusunda rehberlik eden bir kampanya hazırladı.
vegan-fashion-oncikan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçtiğimiz günlerde ünlü Armani firmasının hiçbir ürününde kürk kullanmayacağı haberi, kürk kullanılmaması için eylemler yapan  olarak bilinen PETA’nın zaferi olarak değerlendirilmişti. PETA, modanın hayvan sömürüsüne tepkisi bu zaferden sonra bir adım daha ileriye taşınmıştı.

“Hayvanlar; onları yiyebileceğimiz, üzerilerinde deneyler yapabileceğimiz, eğlence amaçlı kullanabileceğimiz ya da başka herhangi bir şekilde suistimal edebileceğimiz bizlere ait varlıklar değildir.” söyleminin sahibi PETA, hayvanlara işkence etmeden; yün, deri, kürk içeren kıyafetlere alternatif giyecekler bulabileceğimiz bir kampanya hazırlığını tamamladı.

httpvh://youtu.be/7xxpk3vqRto

 

“Behind Fashion” ile her yıl, moda uğruna milyonlarca hayvanın derisi için anestezi uygulanmadan katledildiğine vurgu yapan PETA, kampanya kapsamında hazırlanan reklam filminde 2016 – 2017 Sonbahar – Kış modası için 50 milyon hayvanın vahşice öldürüldüğü bilgisini paylaşıyor.

PETA, hayvanlardan elde edilen derilerin, mağazalarda yerini almadan önceki işlenme safhasında kullanılan formaldehit, katran, siyanür bazlı yağ ve boyaların insan sağlığını da tehdit ettiğinin altını çiziyor.

peta-kampanya-2

Bigumigu yazarı Gülşen Erkılıç’ın haberine göre, PETA, her iki tarafı da mağdur eden bu moda çılgınlığına bir çözüm bulmak için harekete geçen ve insanların, onlar gibi olmayan her şeyle etraflarına keskin ve gaddarca sınırlar çizmesine engel olmak için, Twitter’da #wearvegan (vegan giyin) etiketini oluşturdu.

Kampanya için Pinterest platformunu tercih eden PETA, sıfır bütçeyle, Pinterest’te en çok pin’lenen 2. konu olan moda ile birlikte moda topluluklarının dikkatini çekerek 100 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Pinterest’te moda kategorisi altında paylaşılan pin’ler tarandı ve içlerinde kürk, deri, yün bulunan ve binlerce kişi tarafından beğenilen moda fotoğraflarına, yalnızca üstüne tıklayınca belirginleşen, kanlar içindeki bir hayvan görseli gizlendi.

vegan-fashion-5li

Hayvanlara zarar vermeden; kürk, deri ve yün alternatiflerinin satın alınabileceği mağazaları Peta Mall adı altında birleştiren PETA’nın hazırladığı hayvanlardan elde edilen giysi ve aksesuarlar yerine, yine modaya uygun, şık, aynı zamanda etik giyinilebileceğini gösteren kılavuzu sitesine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

caglasikel kedisi2 1

Çağla Şikel Yavru Kedilere Kucak Açtı

hayvanatbahçe ajanimo1

Hayvanat Bahçesinin Yerini Sordu ve Tutuklandı