in

Pet Shopta Kedi ve Köpek Satışı Gerçekten Yasaklanıyor mu?

Son zamanlarda basında sıkça yer alan “Pet shopta kedi ve köpek satışı yasaklanacak” haberlerini görmüşsünüzdür. Peki, gerçekten artık pet shoplarda kedi ve köpek satılmayacak mı? Yoksa bu sadece bir çarpıtma mı?

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklikleri içeren bir Kanun Tasarısı, 2014 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve TBMM Çevre Komisyonunda STK’ların ve diğer ilgili kuruluşların katkısı alınmadan emrivaki ve zorlama ile geçirilmiş,  fakat  24. dönemde zamanlama açısından KADÜK olmuştu.

Şimdi aynı tasarı, Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından tekrar meclise sunulmaya hazırlanıyor. Hayvan aktivistleri tarafından “katliam yasası” olarak adlandırılan bu yasanın içinde yer alan maddeler “şirin” gösterilerek halkın desteği alınmaya çalışılıyor.

Pet Shop’ta Kedi ve Köpek Satışı Gerçekten Yasaklanıyor mu?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu maddelerden biri son günlerde basında Pet shoplarda artık hayvan satılmayacak şeklinde yer aldı.”Pet shoplarda hayvan satılmayacak” kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Pet Shop’ta Kedi ve Köpek Satışı Gerçekten Yasaklanıyor mu?

Türkiye’de hayvan hakları konusunda en büyük sıkıntılardan biri hayvan satışı. Sokaklarda binlerce hayvanın yaşamaya çalıştığı ülkemizde, binlerce lira verilip pet shoplardan satın alınan bu hayvanların çoğu kendini sokakta buluyor. Peki, dendiği gibi yeni yasayla pet shoplarda hayvan satışı engellenecek mi? Cevabı hayır.

Pet Shop’ta Kedi ve Köpek Satışı Gerçekten Yasaklanıyor mu?

Getirilmeye çalışılan yasa ile pet shoplarda hayvan satışı devam edecek. Değişen tek şey hayvanlar satılmayı mağazada değil, üretim çiftliğinde bekleyecekler. Müşteriler hayvanları bir “mal” gibi katalogdan seçecek.

pet-shop

 

Yani en büyük sorunlarımızdan biri olan hayvan satışı, katalog üzerinden devam edecek. Esaretleri bir mağazada değil, üretim çiftliğinde devam edecek. Kuş ve balık satışında ise değişen bir durum olmayacak. Mağazalarda satılmaya devam edecekler.

Hayvanları koruma kanunu değişikliğini dair haberimiz için:

Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Neler Götürüyor?

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güleç köpek

Eylemcileri Polisin Elinden Kurtarmaya Çalışan “Güleç” Köpek

bursa çakal

Aç Kalan Çakal Markete Girdi