in

Penguen Nils Olav Tuğgeneralliğe Terfi Etti

‘Tuğgeneral’ rütbesine terfi ettirilen ‘Kral’ penguen Nils Olav, İskoçya’nın Edinburgh Hayvanat Bahçesi’nde düzenlenen törende Norveç Kraliyet Muhafız Birliği’ni denetledi.

penguenolev1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1980 yılından beri Norveç Kraliyet Muhafız Birliği’nin fahri üyesi ve maskotu olan Nils Olav, gerçek Nils Olav değil, çünkü gerçek olanı 1987’de öldü. Ancak Norveç ordusu pes etmedi ve aynı geleneği günümüze dek sürdürdü. Penguen Olav 2005 yılında Norveç ordu mensuplarından madalya alarak albay olmuş ve Norveç Kraliyet Muhafız Birliği’nin onursal komutanlığına atanmıştı.

Albaylığa terfi ettiği gün de tören kıtasını teftiş eden penguen Olav, gerçek boyunda yapılan heykelini de ziyaret etmişti.

penguenolev2

Üçüncü Nesil ‘Şövalye’ Penguen

Norveç Kralı 5. Olav‘ın adını alan penguenin ilk ismi Nils de bağlı bulunduğu birliğin komutanından geliyor. 2008 yılında ‘şövalye’ unvanını alan ve geçtiğimiz gün tuğgeneralliğe terfi eden penguen aslında Nils Olav adını taşıyan üçüncü kuşak penguen.

Norveç Kraliyet Ailesi’ni korumakla görevli olan Kraliyet Muhafızları’nın, Edingburgh Hayvanat Bahçesi’ndeki penguenlere olan ilgisi 1972 yılında, alayın Edinburgh Askeri Bando Gösterisi’ne katılmak üzere Edinburgh’a gelmesine dayanıyor. O tarihlerde muhafız birliğinin başında bulunan Teğmen Nils, hayvanat bahçesindeki bir pengueni çok sevmiş ve onu kendi birliklerinin maskotu ilan etmiş.

Gösteri için Edinburgh’a her gelişlerinde birlikten özel ilgi gören o penguen, daha sonra 1980 yılında Norveç Kraliyet Muhafızları’nın fahri üyesi yapılmış. Birliğin maskotu olan ve törenle fahri üye yapılan ilk penguen 1987’de ölmüş. Ancak ilk penguenin soyundan gelen ikinci ve üçüncü pengueni de Kraliyet Muhafızları’nın fahri üyesi yapan Norveç ordusu, bu geleneği sürdürmeye devam ediyor.

Kaynak: BBC – Telegraph

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan kopek dostu

Hayvan Dostu Kampüs Projesi: Kısırlaştır-Aşılat-Yaşat (KAY)

keditursu

Turşunun Hayvan Sağlığına Etkileri