in

Pencerelerimizin Minik Misafiri Serçelerin 6 Türü

50’ye yakın türü bulunan serçelerin 6 tanesini sizler için derledik.

Serçeler yaklaşık 11–12 cm boyundadır ve 50 kadar türü vardır. Genellikle kahverengi, siyah ve boz renklidirler. Büyük sürüler meydana getirirler.İşte sizle için seçtiğimiz 6 serçe türü.

Ağaç Serçesi

Ağaç serçesi  Avrasya ve Güneydoğu Asya’nın ılıman çoğu bölgesinde üreyen bir serçe türüdür. Orman serçesi ya da dağ serçesi de denir. Doğal olarak bulunduğu bölgenin dışında bulunan bazı bölgelere de sokulmuş bir kuş türüdür. Birbirine benzeyen erkek ve dişinin tepesi ve ensesi kızıl kahverengi, göğsündeki siyah leke küçüktür.

serce-turleri1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kaya Serçesi

Avrupa ve Asya’nın güney kesimleri ile Kuzey Afrika’da yaşar. Türkiye’nin hemen her yerinde görülür. Yaşama ortamı genellikle kayalık yerlerdir. Bazen yuvası yıkıntılar arasında, küçük yerleşim birimlerinde ve ekili alanlardaki ağaç kovuklarında bulunur.

serce-turleri2

Çöl Serçesi

Yazın Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuluçkaya yatan göçmen kuşlar arasında yer alır. Bayağı serçenin dişisine benzerler. Kuyruklarının ucunda beyaz benekler bulunur.

serce-turleri3

Sarı Gerdanlı Serçe

Boyu yaklaşık 12 cm.’dir. Başında çizgi bulunmaz. Kanatta kırmızı kahverenggi omuz beneği ve iki açık renkli bant bulunur. Gaga siyahtır. Dişiler daha mat renklidir. Besinleri tohumlardır. Göçmen kuşlardır. Kulukça süreleri 12 gün, yavruların uçma süresi 16 gündür.

serce-turleri-4

Bayağı Serçe

Uzunluğu 14 cm, rengi uzaktan bakıldığında grimsi kahverengidir. Ama erkekler yakından bakıldığında oldukça canlı renkleri ile dikkat çeker. Tepelerinde kızıl kahverengi tüylerle sınırlanmış gri bir bölge, gerdan ve göğüslerinde siyah bir leke vardır. Siyah leke büyüdükçe serçenin saygınlığı artar. Dişiler ve gençlerin tüyleri daha soluk renkli, alt bölümleri ise lekesizdir.

serce-turleri5

Kar Serçesi

 Kar serçesi, serçegiller (famiyasından Montifringilla cinsini oluşturan kuş türlerine verilen addır.Kara kanatlı kar serçes,i Blanford kar serçesi, Père David kar serçes,i Tibet kar serçesi, Bayağı kar serçesi, Kızıl boyunlu kar serçesi, Beyaz butlu kar serçesi, Afgan kar serçesi gibi alt türleri bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Munzur’da Devlet Eliyle Hayvan Katliamı Yapılacak

Munzur’da Devlet Eliyle Hayvan Katliamı Yapılacak

Köpek Bile Ajda Pekkan’a Güvenip 12 Tane Doğuruyor

“Köpek Bile Ajda Pekkan’a Güvenip 12 Tane Doğuruyor”