in

Paylaştığı Ölü Kedi Fotoğrafı ile Türkiye’nin Gündemine Oturmuştu… Sude Andaş Konuştu

3 yıl önce sosyal medya üzerinden paylaştığı ölü kedi fotoğrafı ile kan donduran Şude Andaş yine gündemde.

Sude Andaş 2017 yılında, üstüne “En sevdiğim” yazdığı bir ölü kedi fotoğrafı paylaşmıştı. Paylaşımın ardından büyük tepki alan Andaş, sosyal medya hesabını kapatmak zorunda kalmıştı. O dönem Sude Andaş, kediyi kendisinin öldürmediğini, yolda görüp fotoğrafını çektiğini iddia etmişti. Olay yaşandığında 18 yaşından küçük olan Andaş gözaltına alınmış ve kendisine para cezası verilmişti.

Screenshot 6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sude Andaş’ın, olaya tepki gösterenlere “Yapamaz mıyım, sen mi engel olacaksın?” diye meydan okuduğu iddia edilmişti. Gelen tepkilerin ardından Sude Andaş yanlış anlaşıldığına dair bir açıklama yapmıştı.

3 Yıl Sonra Açıklama

Tüm bu yaşananlardan 3 yıl sonra Sude Andaş yine gündeme geldi. Haziran ayı sonunda “Sude Andaş” isimi ile açılan bir sosyal medya hesabından hayvana şiddet videoları paylaşıldı. Sosyal medyada hızla yayılan görüntüler sonrası “Sude Andaş tutuklansın” etiketi ile paylaşımlar yapıldı. Yaşananlar sonrası Sude Andaş, soluğu Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde aldı. Açılan hesabın kendisine ait olmadığını belirten Andaş, sahte hesap açan kişilerin tespit edilmesi için suç duyursunda bulundu.

Sude Andaş 3 yıl önce para cezası almasına neden olan olayı da şöyle açıkladı, “3 sene önce 2017 yılında kendi baktığım kedilerden bir tanesini dozer ezdi ve gözü çıktı kedimin. Daha sonrasında bende sosyal medyaya kedimin fotoğrafını paylaştım ve olan olaydan duyduğum üzüntüyü ve en sevdiğim kedi olarak dile getiriyorum. Ondan sonra sosyal medyada kedinin gözünü ben çıkartmışçasına bu durum paylaşılmaya devam etti ve linç yedim. Daha sonra adıma farklı hesaplar açılmaya başlanıyor ve o hesaplarda benim yapmadığım şeyleri, başka hayvanlara işkence ederken fotoğraflar paylaşılıyor. 3 yıl içerisinde telefon numaram yayıldı, tehditler, küfür vs. gibi kelimeler kullanıldı. Çok sayıda tehditler aldım, okuluma geleceklerini söylediler” dedi.

Screenshot 7
Gerçek hesap olduğu iddia edilen Sude Andaş’ın 3 yıl önce kendisine tepki göstren bir hayvan hakkı savunucusu ile konuşması.

Çevremdeki İnsanların Rahatsız Edici Bakışlarına Maruz Kaldım

Olay yüzünden çevresindeki birçok insanın rahatsız edici bakış ve konuşmalarına maruz kaldığını aktaran Andaş, “Haberimi okuduktan sonra sınıfımda, listede ismimi gören bazı insanların bana bakış açıları ve benimle konuşma tarzları değişti, tepki aldım. Hiçbir şekilde hocalarım tarafından böyle tepkiler olmasa bile arkadaş çevremden veya okuldaki öğrencilerin rahatsız edici bakışlarına maruz kaldım” diye konuştu.

Andaş yaptığı açıkamada ölen kedinin en sevdiği kedisi olduğunu belirtse de 3 yıl önce yaptığı açıkamada kediyi yolda gördüğünü ve rengini çok sevdiği için fotoğrafı “en sevdğim” yazarak paylaştığını söylemişti.

Kendi adına açılan hesaplara inanılmaması gerektiğini de söyleyen Andaş, “Lütfen benim adıma açılan hesaplara inanmayın, çünkü hiçbiri benim değil. Ben gerçekten hayvanları çok fazla seviyorum, onlar bir canlı ve hepsini çok seviyorum. O yüzden benim adıma açılan hesapların hiçbirine inanmayın, çünkü hiçbiri benim adıma ait değil” diye konuştu.

Sakarya Valiliğinden Açıklama

Sakarya valiliğinden yapılan açıklamada, “05.07.2020 tarihinde ve evvelinde sosyal medya platformları üzerinden hayvanlara işkence yapıldığı ile ilgili paylaşılan görüntüler ile alakalı olarak, Sude Andaş ismiyle yapılan paylaşımların sahte hesaplar tarafından yapıldığı değerlendirilmekte olup; paylaşımları yapan hesapların kullanıcıları ile ilgili tespit çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Sude Andaş tarafından, sahte hesap açıp paylaşım yapan şahıslarla ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Sude Andaş isimli vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi, kişilik haklarının korunması, diğer tedbir ve hususlarla ilgili bütün çalışmalar Valiliğimizce hassasiyetle yürütülmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eser berfu kedi

Berfu Yenenler: “Dünyanın En Saçma Olayını Anlatıyorum…”

halil sezai 67 yasindaki komsusunu dovdugu goruntuler video

“Senin yaptığını hiçbir hayvan yapmaz Halil Sezai!”