in

Paşa’nın Ailesine Kavuşması Mahkeme Kararı ile Engellendi

Ailesinden koparılıp barınağa hapsedilen Paşa’nın ailesinin yaptığı itiraz kabul edilmedi.

 Yasaklı ırk olduğu gerekçesi ile barınağa hapsedilen Tospik ve Paşa yasaklı olmayan Amerikan Staff  ırkı köpekler. Ancak ırk tepiti kinologlar tarafından değil veteriner hekimler tarafından yapıldığı için bu iki hayvan da barınağa hapsedildi. Yasaklı ırk tanımının kalkması için mücadele eden hayvan hakkı savunucuları bir de yasaklı ırk olmadığı halde barınağa hapsedilen hayvanlar için mücadele ediyor. Ailesinden koparılıp barınağa hapsedilen Tospik barınağa hapsedildikten 1 ay sonra hayatını kaybetti. Paşa ise kilosunun yarısına düştü ve bir parmağını barınakta kaybetti.

2 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ailenin İtirazı Reddedildi

Yaklaşık 3 aydır barınakta olan Paşa’nın ailesine geri dönmesi için yasal süeç başlatan aile, mahkeme kararı ile yıkıldı. Karar da Amerikan Staff olan Paşa’ya kinolog raporu olmadan Pitbull olarak kabul edildi. Karara gerekçe olarak Paşa’nın şehir hayatında yaşamasının kamuya zararlı olacağı gerekçe gösterildi.

Tehlikeli Irk Yoktur, Tehlikeli İnsan Vardır

Her yıl ülkemizde onlarca köpek, ırkları yasaklı olduğu için ailelerinden koparılıp barınağa hapsediliyor. Hayvanları ailesinden koparan yasaklı ırk kanunu ne yazık ki bu hayvanların dövüştürülmesine engel olmuyor. Ara ara dövüşçülere baskın yapılsa da hayvan dövüştrücüler tarafından sömürülen bu hayvanlar barınağa tıkılırken, onları dövüştürenlere ise para cezası kesiliyor. Yani dövüşün cezası hayvanlara kesilirken dövüşçüler dövüştürecek yeni hayvan satın almak için zaman kaybetmiyor.

Yasaklı Irk Tanımı Kalksın!

Hayvan hakkı savunucuları yeni yasa tasarısında yasaklı ırk tanımının kalkmasını talep ediyor. Bu köpeklerin üretilmesine, dövüştürülmesine, satışına engel olamayan yasaklı ırk maddesi sadece hayvanları barınağa hapsetmeye yarıyor. Yasaklı ırk olduğu için hatta yasaklı ırk olmasa da bu gerekçe ile barınağa hapsedilen bu hayvanlar barınakta can veriyor. Bu hayvanların çene kaslarının kuvvetli olması ve kötü niyetli insanların eline düşmeleri onları yasaklı ırk yapıyor. Peki çene kası ve cüssesi ile dünyaya nam salan Kangallar için neden bir yasak yok? Üstelik maalesef kangallarda köpek dövüşünde kullanılıyor. Suçlu olanlar köpekler değil onları suç unsuru olarak kullanan insanlardır. Dövüştürülen köpekler barınağa hapsedilirken onları dövüştürenler ise aramızda dolaşmaya ve yeni köpekler alıp, dövüştürmeye devam ediyor.

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tokatta barinak tahliyesinde gerginlik

Hayatını Kaybeden Hayvanseverin Köpeklerine Tahliye Kararı!

Amator Balikcilara Fok Baligi Surprizi

Kıyıda Fok Gören Vatandaşlar Heyecanlandı