in

Parkinson Hastalığına Can Yoldaşı ‘Maya’ ile Direniyor

Parkinson hastası olan Mehmet Kelçe’nin hayatında köpek dostu Maya’nın yeri ayrı… Hastalığıyla mücadelede önem taşıyan egzersiz ve yürüyüşlerinde “can dostum” dediği Maya yanından hiç ayrılmıyor.

parkinson-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İzmir’de yaşayan ve Parkinson Hastaları Derneği’nin kurucu üyesi olan 48 yaşındaki Mehmet Kelçe, 20 yıl önce teşhisi konulan Parkinson rahatsızlığı nedeniyle yaşam kalitesinde önemli düşüş olduğunu, psikolojik yönden çok etkilendiğini belirtti. Hastalıkla mücadelede en önemli unsurun ilaçları kullanıp düzenli egzersiz yapmak olduğunu dile getiren Kelçe, böylece hastalığın ilerlemesinin yavaşlayabileceğini söyledi.

Vücudunda istemsiz kas hareketleri, yürümede dengesizlik, yavaş hareket etme ve titreme gibi şikayetleri bulunduğunu ifade eden Kelçe, beyin pili ameliyatıyla önemli ölçüde rahatladığını ancak enfeksiyon kaptığından buna yönelik de tedavi gördüğünü kaydetti.

“Her Parkinson Hastasının Yanına Bir Evcil Hayvan Lazım”

Hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için gerekli yürüyüş ve egzersizleri yapmakta başlarda isteksiz olduğunu dile getiren Kelçe, şöyle devam etti:
Ben köpekleri severim. 6 yıl önce bana can yoldaşı olsun diye aldık. Vücudumda ilaç azaldığında eşim bana ‘gel dışarı çıkalım, yürüyüş yapalım’ dediği zaman çıkamayacağımı söylerdim ama Maya ile çok şey değişti, birlikte dışarı çıkmak bana keyif veriyor. Evimizin karşısındaki parka gidiyoruz, her gün yaklaşık 1 saat yürüyoruz. Her Parkinson hastasının yanına bir evcil hayvan lazım. İnsanın canına can oluyor.”

“Maya Araçların Çarpmasını Engelledi”

Maya’nın hayatına olumlu katkı yaptığını belirten Kelçe, bir gün düştüğü sırada köpeğinin yolun ortasında durarak gelen araçların kendisine çarpmalarını engellediğini anlattı. Kelçe, “Maya benimle yürüyüş yaptığı zaman sakin sakin yürür, oğlum ve eşimle ise genelde koşar. Benim düşebileceğimi düşünüp daha yavaş hareket eder” dedi.

parkinson-ajanimo3

Parkinson hastalarının dışarı çıkmaktan korktuklarını belirten Mehmet Kelçe, kurdukları Parkinson Hastaları Derneği’nin düzenlediği faaliyetlerle hastaları dışarı çıkarmak ve aktivitelere katılmalarını sağlamak için uğraştıklarını kaydetti.

“Biz Yokken Maya, Eşime Can Yoldaşı Oluyor”

Mehmet Kelçe’nin eşi Parkinson Hastaları Derneği Başkanı Gülnur Uğurlu Kelçe de Maya’nın hayatlarına girmesiyle eşinde büyük değişiklikler olduğunu ifade etti.

Gülnur Uğurlu Kelçe, şöyle konuştu: “Eşim ben evden çıktıktan sonra tek başına kaldığı için kendisini çok yalnız hissediyordu. Biz yokken Maya, eşime can yoldaşı oluyor. Zaten eşimin duygularını hissettiği için ne yapması gerektiğini Maya onunla yaşarken öğrendi. Hayvanların çok güzel içgüdüleri var. Eşimin sol kolu biraz daha fazla titrer. O sol elini günde yarım saat, 40 dakika yalar. O kadar hızlı yalıyor ki iyileştirmeye çalışıyormuş gibi. Eşim yerinden kalkamıyorsa, biz sesini duyamıyorsak gelir bize haber verir, bir şey olduğunu anlarız. Ben eşime ‘Hadi yürüyüşe çıkalım’ dediğim zaman beni reddedebiliyor. Maya dışarı çıkmak istediğinde bir gün daha çıkmak istemediğini görmedim.”

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

patisigortasi aksigorta 1 1

Poliçe Gelirinin Yüzde 10’u Sokak Hayvanlarına Mama Olacak

drone ajanimo1

‘Drone’lar da Kuşlar Kadar Sorunsuz Uçabilecek mi?