in

Papillon Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Papillon cinsi köpekler küçüktür ama kimilerinin karakteri sert olabilir. Bu sebeple Papillon evlat edinen herkesin küçük dostlarını yetiştirirken özenli olması gerekir.

Oyuncak boy köpek ırklarının en eskilerinden biri olan Papillon ismini kelebeği andıran kulaklarından alıyor. Bu ilginç ve güzel görünümü ile tabi ki herkesçe çok sevilen Papillon cinsi ülkemizde de tanınıyor ve seviliyor. Boncuk gözlerinden adeta zeka fışkıran minnak Papillon köpekler hakkında her şey yazımızda sizi bekliyor.

papillon 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ressamlara ilham veren bir köpek cinsi

Papillon cinsinin eski resimlerde yer aldığı biliniyor. Rubens, Rembrant, Van Dyke, Boucher, Watteu gibi birçok ünlü ressam eserlerinde bu köpeklerin çizimlerine yer vermiş, yani Papillon cinsi en azından 16. Yüzyıldan beri var. Menşei Belçika-Fransa olarak kabul edilen Papillon eski dönemlerde saraylı kadınların gözdesiydi, dönemin ünlü ressamlarının resimlerinde yer almaları bu nedenle pek de şaşırtıcı değil.

papillon ap hzi5ua

En küçük köpek cinslerinden biri

Köpekler arasında boyut ve görünüş açısından ciddi farklılıklar var ve Papillon en küçük köpek cinsleri içinde. Kelebeğe benzeyen kulakları ile çok şeker görünen Papillon cinsi köpeklerin ağırlığı erkeklerde 3,6-4,5, dişilerdeyse 3,2-4,1 kilo arasında değişiyor. Yükseklikleriyse hem erkek hem de dişilerde 20-28 santim arasında değişiyor.

papillon köpek

Tüyleri uzun ve ipeksidir

Papillon köpeklerin tüyleri uzun ve ipeksidir. Beyaz renkli tüylerinin üzerinde hemen her renkte lekeler görülebilir. Tüylü kuyrukları kıvrık biçimde sırtlarının üzerinde durur, kulaklarıysa yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kelebeğe benzeyen biçimlidir ve tüylüdür. Burunları hafifçe sivridir. Papillon cinsinin gözleriyse koyu renklidir.

Papillon On White 01

Papillon cinsi agresif olabilir

Bu minik köpekler çok zekidir ve genel olarak kendilerine çok güvenirler. Ancak yavruluk döneminden itibaren yeterli sosyalleştirilmeyen ve doğru eğitilmeyen Papillon köpekler agresif davranışlar sergileyebilir.  Bu nedenle bir Papillon evlat edinen herkesin ailenin yeni üyesinin yeterince sosyalleşmesine ve doğru eğitilmesine azami özen göstermesi gerekir.  Papillon köpeklerin çoğunun özellikle küçük çocuklarla, diğer köpeklerle ve kedilerle arası pek iyi değildir, ancak bazı Papillon köpekler çocuklarla iyi anlaşabilir. Ayrıca birlikte büyüdükleri takdirde kedilerle de anlaşabilirler. Yine de genel kanı bu köpeklerin çocuklu aileler için uygun olmadığıdır. Irk çok zekidir,  kolay eğitilebilir ve küçük olmasına karşın harika bir bekçi olarak tanımlanır.  Papillon cinsi apartman hayatına kolayca uyum sağlar, ancak çoğu çok havlama eğilimindedir, bu da apartman yaşamında kimi zaman sorun olarak algılanabilir. Elbette bu anlattıklarımız Papillon köpek karakteri hakkındaki genel bilgiler, yani her Papillon mutlaka bu anlatılan karaktere sahip olmak zorunda değil.

papillon

Bakımı zor değildir

Papillon köpek bakımı kolaydır. Uzun ve ipeksi tüyleri çok bakım istiyor gibi görünse de aslında çok bakım istemez, zira bu köpek az tüy döker. Dolayısıyla haftada bir-iki defa taramak tüy bakımı için yeterlidir. Tırnakları uzayabilir, bu nedenle tırnaklarını düzenli olarak veteriner hekime kestirmek, ayrıca kulak ve ağız temizliğini de veterinere yaptırmak gerekir. Bunun dışında Papillon bakımı için özel bir şey yapmaya gerek yoktur.

papillon köpek2

Irkta bazı hastalıklar görülebilir

Her köpek ırkında olduğu gibi Papillon’da da bazı hastalıklara yatkınlık vardır. Ortalama ömrü 12-15 yıl arasında olan Papillon cinsi köpeklerin şu hastalıklara yatkınlığı vardır:

  • Progresif retina atropisi: Gözün arkasındaki fotoreseptörlerin kaybı neticesinde körlükle sonuçlanabilen progresif retina atropisi birçok köpek cinsiyle beraber Papillon’u da etkileyebilir.
  • Hipoglisemi: Hipoglisemi ne yazık ki neredeyse tüm küçük cins köpek yavrularında karşılaşılabilen bir sorundur.  Hipoglisemi erken evrelerinde tedavi edilebilir, tedavi edilmediği takdirde ölümcül bir hastalıktır.
  • Trake daralması: Hızlı soluma sonucu trakenin düzleşmesi ve bunun neticesinde havanın akciğerlere gitmesinin zorlaşmasına yol açar. Bu durum Papillon cinsinde kalıtımsaldır, ancak her Papillon köpekte bu sorunla mutlaka karşılaşılacak gibi bir durum söz konusu değildir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

akdeniz adasi kedi tilki

Akdeniz Adasında Yeni Bir Tür Bulundu: Kedi-Tilki

Gizem Karacanın Bu Kez Köpeği Kaybolduöç

Gizem Karaca’nın Bu Kez Köpeği Kayboldu