in

Papağanlarla İlgili Bilginizi Test Edin

Evinizde bir papağanınız mı olsun istiyorsunuz? Ancak onlar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Hangileri ev hayatına adapte olmaya daha yatkın, nasıl özelliklere sahipler?

Papağanlara dair bu sorulara cevap verebilirseniz, bir papağan sahiplenmeye artık hazırsınız demektir:)

2016-01-10 16.26.09

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1. Dünyada kaç çeşit papağan türü vardır?

2016-01-10 16.30.47

Yaklaşık 10 santimetre ile 1 metre uzunluğunda değişen boyutlara ve birçok farklı renge sahip papağanların, aslında 300’ün üzerinde farklı türü vardır. Bu türler yaban hayatında 80 yıldan fazla yaşayabilirler.

2. En popüler ev papağanları hangileridir?

2016-01-10 16.25.18

Amerikan papağanı, Amazon papağanı, sultan papağan, muhabbet kuşu ve Avustralya’nın meşhur kakadu papağanı en bilindik ev papağanlarındandır. Bu kuşlar farklı renkleri, zeka ve müzik yetenekleriyle takdir edilmektedir. Bazıları insan konuşmalarını taklit etmeyi öğrenebilirler. Tarihteki ünlü papağan sahipleri arasında, Kral VIII.Henry ve Winston Churchill gibi siyaset adamları da yer alır.

3.Papağanlar sosyal midirler?

2016-01-10 16.26.44

Doğada, sürüler halinde yaşayan papağanlar oldukça sosyal hayvanlardır. Onlar yüksek sesle çığlıklar atarak ve “viyak viyak” sesleriyle iletişim kurarlar.

4.Papağanlar etçil mi, otçul mu beslenirler?

2016-01-10 16.27.26

Papağanlar hepçil hayvanlardır. Papağanların doğal diyet besinleri; meyve, fındık, tohumlar ve bazı türler için böceklerdir.

5. Papağanların pençeleri nasıldır?

2016-01-10 16.28.18

Papağanlar çift ayakparmaklı hayvanlardır. İki ön, iki arka olmak üzere 4 pençeleri vardır. Onların bu keskin pençeleri, tırmanmalarına ve ağaçlar üzerinde tünemelerine olanak sağlar.

6. Papağanlar yuva yaparlar mı?

2016-01-10 16.28.53

Hiç bir papağan, kuş yuvası yapmaz. Vahşi papağan türlerinin çoğu; ağaçlarda ya da kaya boşluklarında yaşarlar ve çoğu topraktaki tünelleri ve höyük deliklerini yuva olarak kullanır.

7. Papağanların mimikleri var mıdır?

2016-01-10 16.29.17

Papağanların doğal hayatlarında mimikleri yoktur. Sadece evde beslenen papağanlar, insanların seslerini ve mimiklerini taklit ederler.

8. İnsan konuşmasını en iyi taklit eden papağan türü hangisidir?

2016-01-10 16.29.48

Afrika gri papağanları (jako papağanları) insan konuşmasını en iyi taklit eden papağan türüdür. 2007 yılında Tehdit Altındaki Türler listesine giren Afrika gri papağanlarına, sayı saymak, nesneleri tanımlamak ve sorulara kısa cevaplar vermek öğretilebilir. Papağanlar arasında en çok bilinen tür olarak jakolar, en zeki hayvanlar olarak bilinirler ve 1000’den fazla kelime öğrenme kapasiteleri vardır. Alex adındaki jako, insan dışında varoluşsal soru soran ilk ve tek hayvan olarak ünlenmiştir.

9. Sizce en popüler taçlı papağan hangisidir?

2016-01-10 16.30.16

Tabi ki  Avustralya’nın meşhur kakadu papağanı en popüler taca sahiptir. Bir çok kakadu papağanı, papağanlar arasında tüyleriyle en etkileyici sorguçlara sahip olanlardır. Kakadular, çok çeşitli sesler çıkarabilir. Islık çalarlar ve telefon çalması ,insan sesi gibi sesleri taklit edebilirler. Ancak konuşma yeteneğine sahip olanlar nadiren görünür.

10. Muhabbet kuşu, papağangiller familyası üyesi midir?

muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları, papağan türleri içerisinde yer alan evcil bir türdür. Kırmızı papağanlar ve incir papağanlarıyla akraba olan muhabbet kuşları, alımlı dış görünüşlerinden dolayı evcil hayvan olarak tercih edilirler. Evcil muhabbet kuşları 15 yıla kadar uzun bir süre yaşarlar ve konuşmayı öğrenebilirler. Muhabbet kuşları zeki ve sosyal hayvanlardır; oyuncaklara, insanlara ve diğer kuşlara ilgi ve yakınlık duyabilirler. İlgi isteyen bu kuşlar, ilgi görmeyince bunalıma girebilirler. Kendini yolmak, sürekli uyuklamak gibi belirtiler gösterebilirler.

11. Çeşitli papağan türlerinin nesli tükenmekte olduğunu biliyor musunuz?

papağan

Yasa dışı yakalama ve papağan ticareti büyük ölçüde papağan popülasyonuna zarar verir. Uluslararası ticaretin vahşi yaşamı etkilememesi üzerine alınan önlemleri içeren Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin sözleşmede binlerce papağanın ihraç edildiği ve bunun durdurulması gerektiği vurgulanmaktadır.

Bu nedenle hayvan ticaretine dur demek adına, eğer evcil hayvan olarak bir papağan sahibi olmayı düşünüyorsanız, yerel hayvan  ya da egzotik kuş barınaklarına başvurmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beyazbalina

İskenderun’da Ölü Beyaz Balina Yavrusu!

obama dog

Obama’nın Köpeğini Kaçırmak İsterken Yakalandı!