in

Papağanı İşkenceyle Öldüren Murat Özdemir’e ‘Mala Zarar Vermekten’ Para Cezası

Papağanını işkence ederek öldüren Murat Özdemir ‘mala zarar vermekten’ para cezası verildi. HAYKURDER Genel Başkanı Erman Paçalı, karara tepki göstererek, “Papağanın katili Murat Özdemir değil, hukuk düzenidir” dedi.

Papağan Bahtiyar’a işkence ederek ölümüne sebep olan Murat Özdemir’e sadece para cezası verildi. Savcılık kararında, Özdemir hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca idari para cezası verildiği ve adli yönden işlem yapılamayacağı belirtildi.

MasterChef programının yarışmacısı olarak tanınan ve 17 Aralık 2018 tarihinde sosyal medya hesabında bir papağana işkence yaptığı görüntüleriyle büyük tepki çeken Murat Özdemir hakkında HAYKURDER (Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği) tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu. Papağana işkence görüntülerinin sosyal medya sitesinde paylaşılmasıyla beraber Arnavutköy Polis Merkezi’ne giderek Özdemir hakkında şikayette bulunan HAYKURDER yetkililerinin şikayetinin ardından Murat Özdemir gözaltına alınmıştı.

muratozdemir papagan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Adliyeye götürülen Özdemir, savcılıkta verdiği ifadede o gün fazla alkol aldığını ve papağana yaptıklarını hatırlamadığını, yaşananların tamamen alkolün etkisi altında gerçekleştiğini söyledi. HAYKURDER’in yanı sıra 88 şikayetçinin daha bulunduğu soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamladı. Savcılık Özdemir’in işkence yaptığı papağanın kendisine ait olduğunu belirterek ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. HAYKURDER’e tebliğ edilen kararda Özdemir hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca idari para cezası verildiğini ve adli yönden işlem yapılamayacağını bildirdi.

muratozdemir akilhastanesinesevedildi

‘TEŞEKKÜR EDER GİBİ BİR KARAR BİLDİRİLDİ’

Türk Ceza Kanunu’nun 151. maddesini düzenleyen Mala Zarar Verme yönüyle işlem yapılan soruşturmayı HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, “Hukuk bu kararı kabul ediyor olabilir ancak vicdanlar kabul etmiyor” diyerek tepki gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ dair kararını değerlendiren Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı, “Hatırlarsınız o görüntüler internete ve sosyal medyaya yansıdığında ülke genelinde infial yaratmıştı. O görüntüler Türk halkının içine asla sindiremediği, sindiremeyeceği görüntülerdi. Nitekim koruma altına alınan o papağan öldü. Tarım ve Orman Bakanı, hükümet yetkilileri, milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar, toplumun yetkililer de dahil her kesimi tepki göstermişti. Bu vahşet olarak nitelenmişti. O gün de sözler verildi. Ama gelinen nokta da bu caniye teşekkür eder gibi bir karar bildirildi. Üstelik bu karar son derece tehlikeli. TCK 151. maddesi sahipli hayvanlara zarar verilmesini ‘Mala zarar vermek’ olarak niteliyor ve kişi sahibi olduğu bir hayvana zarar verdiğinde ‘Kendi malına zarar vermiştir’ denilerek cezasız bırakılıyor. Hayvanlar mal değildir, candır. Bunu her seçim döneminde dillendirip sonra unutan meclis ve milletvekilleri, hükümet yetkilileri ülke genelinde yaşanan tüm bu vahşetin, eziyetin, cinayetlerin sorumlusudur. O papağanın katili Murat Özdemir değil, Murat Özdemir’e bu hakkı tanıyan hukuk düzenidir. Bu düzenlemeleri değiştirmeyenlerdir” dedi.

Kaynak: GazeteDuvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mansuryavas kopkekatliamiaciklama

Mansur Yavaş: Ankara’daki Katliamın Sanıklarının Ceza Alması İçin Sürecin Takipçisi Olacağız

aby 5 758x426

Zeki, Çevik Ve Sevecen Abyssinian (Habeş) Kedisi Hakkında Her Şey