in

Pandaların Siyah-Beyaz Kürklerinin Gizemi

Pandaların kürklerinin siyah-beyaz parçalı o kendilerine özgü renkleri neye yarıyor?

2014 yılında zebraların neden siyah-beyaz çizgili olduklarını (ısıran sinekleri uzak tutmak için) açıklığa kavuşturan ekip tarafından yeni bir konuda aydınlatıldık.

pandakurk1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Behavioral Ecology dergisinde yayımlanan makalelerinde, Kaliforniya Üniversitesi Davis Kampüsü ile Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar pandaların kürk desenlerinin iki işlevi olduğunu ileri sürüyor: Kamuflaj ve iletişim.

Pandanın çarpıcı renklerinin ardında yatan neden, biyolojide uzun süredir varlığını sürdüren ve uğraşması güç bir problemdi. Çünkü ona benzer görünüşte neredeyse başka hiç memeli yoktu. Çalışmanın baş yazarı Tim Caro şöyle diyor: “Yaptığımız çalışmanın çığır açıcı yanı, bedenin her parçasını bağımsız bir bölge olarak ele alması oldu.”

pandakurk3

Ekip böylece 7 ayrı bölgeye ayırdıkları panda kürkündeki farklı renkli bölgeleri, 195 etçilin (panda günümüzde bambu ile beslenmesine rağmen, etçiller takımındandır) ve 39 ayı alt türünün koyu ve açık renkleri ile karşılaştırdı. Ardından koyu renkli bölgelerin, çeşitli ekolojik ve davranışlar değişkenlere göre işlevleri eşleştirmeye çalışıldı. Kol ve bacakların siyah olması, gölgeli zeminlere uyuyor. Sırt, boyun ve yüzün beyaz olması karlı zeminlere uyuyor. Göz çevresinin ve kulakların siyahlığı muhtemelen saldırganlık göstergeleri ile ilgili olabilir.

pandakurkon

Pandaların kürklerindeki siyah ve beyaz bölgeler, ayrı ayrı diğer hayvanların aynı bölge renkleri ile karşılaştırıldı. Karda veya ormanda saklanmak yapılan karşılaştırmalar sonucunda, pandanın büyük bölümünün beyaz olma nedenin, karlı bölgelerde saklanmasını sağlamasından ileri geldiği, daha az olan siyah bölgelerin ise gölgelerde saklanmasına yardımcı olması sonucunda kazanıldığı kanısına varıldı. Bilimciler, bu iki renkliliğin hayvanın bambuya dayalı zayıf beslenme alışkanlığı ve diğer bitkileri sindiremeyişinden kaynaklandığını da ekliyorlar. Panda, bu nedenlerden ötürü asla kış uykusuna dalmasına izin verecek ölçüde yağ depolayamıyor. Yani tüm yıl boyu etkin kalması gerekiyor. Bu da onun hem karlı dağlarda, hem de tropik ormanlarda uzun mesafeler boyu seyahat etmesini gerektiriyor.

pandakurk2

Hayvanın başındaki siyah bölgelerin ise yırtıcılardan saklanmakla ilgili olmayıp, daha ziyade iletişime hizmet ediyor olabileceği düşünülüyor. Koyu renk kulaklar, yırtıcılara daha korkutucu görünmeyi sağlıyor olabilir. Koyu renk göz çevresi ise hem birbirlerini tanımalarında, hem de rakip pandalara saldırganlık sinyali göndermede işe yarıyor olabilir. Pandalar genellikle son derece gelişmemiş durumda doğuyorlar.

Kaynak: Bilimfili  “Panda Kürkü Çözümlendi”

Panda Kürkü Çözümlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mülk sahibi kedi

Mülk Sahibi Kedi Fas Parlamentosunun Genişletilmesine Engel Oldu

korkediseyahaton

Kör Bir Kedinin İnsan Dostuyla Seyahat Maceraları