in

Özge Özder: “Türkiye’de Hayvan Aktivisti Olmak Kolay Değil”

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin düzenlediği basın toplantısına katılan sanatçı Özge Özder hayvan hakları ve ihlalleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hayvan Hakları İzleme Komitesi‘nin düzenlediği basın toplantısına katılan Bana Göz Kulak Ol Duyarlı Yaşam Derneğini’nin kurucusu, sanatçı Özge Özder rapora yansıyan hak ihlâllerinin korkutucu boyutlarda olduğunu ifade ederek:

Dili olmayan sesi olmayan hayvanların sesi olmaya çalışıyoruz. Mama dağıtan,rapor hazırlayan,Tedavi ettiren arkadaşlarımız var ama  Yasa koyucuların bize yardım etmediğini düşünüyorum. Hala istediğimiz yasaya kavuşamadık. Gelen yasalar ise bizi hiç bir şekilde tatmin etmiyor. STK’ların görüş bildirmesi çok önemli. Yasa tasarıları hazırlanırken STK’ların görüşlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü bende onlardan öğreniyorum her şeyi. Dernek olarak onların raporları doğrultusunda kampanya üretiyoruz. Derhal yasaların devreye girmesini istiyoruz Yasalar paranız varsa her şeyi yapabilirsiniz diyor.”

ozge-ozder-turkiyede-hayvan-aktivisti-olmak-kolay-degil

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Konuşmasına toplumun daha duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak devam eden Özder:

Türkiye’de hayvan hakları aktivisti olmak kolay değil. Ne yazık ki koyduğunuz mama kabını tekmeleyebilen insanlarla beraber yaşıyoruz. En büyük pay topluma düşüyor. Teknoloji çok ilerledi , bilgiye çok rahat ulaşılabiliyor.Artık kürkün nasıl yapıldığını bilmemek gibi bir lüksümüz yok vicdanlı olan her vatandaş bu bilgiye ulaşabilir. Yasa koyucuların rolü çok önemli cezaların caydırıcı olması gerekiyor ancak toplumsal olarak vicdana sarıldığımız zaman, bir hayvanın sesi olmaya kendimizi adadığımız zaman işlerin daha hızlı çözüleceğine inanıyorum.Çünkü biz toplumsal baskıyı kurmazsak yasalar da canlıların yaşamı da değişmeyecek” dedi.

İki gün önce bir barınağa gittiğini ve 150 köpek kapasiteli bir barınakta sadece 5 köpeğin olduğu alanın kendisine gösterildiğini diğer alanlara girişine izin verilmediğini ve bunun yanlış olduğunu vurgulayan Özder, barınakların daha şeffaf olması gerektiğini ve vatandaşların barınakları ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

ozge-ozder-turkiyede-hayvan-aktivisti-olmak-kolay-degil-2

Basın toplantısının diğer konuğu olan gazeteci, yazar Zülâl Kalkandelen, Çiftlik hayvanlarının yaşadığı zulme sessiz kalındığını belirterek “Çiftlik hayvanlarına yönelik zulüm vahşet boyutlarında. 21. yüzyılda artık hayvanların sömürülmemesi, sistematik işkence görmemesi gerekiyor. Ülkemizde artış gösteren toplumsal şiddet en çok hayvanları etkiliyor. Hayvanlara ‘mal’ muamelesi yapılmasına son verilmeli” şeklinde konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Hakları İzleme Komitesi 2016da Yaşanan Hayvan Hakları İhlâli Raporunu Açıkladı

Hayvan Hakları İzleme Komitesi 2016’da Yaşanan Hayvan Hakları İhlâli Raporunu Açıkladı

kivanc kopek

Kıvanç Tatlıtuğ Evinde Beslediği İki Köpek, Üç Kedi İçin Ev Değiştiriyor