in

Otizmli Çocuklara ‘Hayvan Sevgisi’ Terapisi

Psikiyatr Ruhane Koşar, otizmli çocukların sosyal yetilerini geliştirmek için köpeğiyle beraber başladığı terapilerde oldukça iyi sonuçlar aldı. Koşar’ın terapi uyguladığı otizmli çocukların hayvan sevgisi sayesinde topluma daha kolay uyum sağlayabildiği gözlemlendi.

ruhane1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanların, insanın fiziksel ve ruhsal sağlığına kavuşmasındaki olumlu etkisini, yeniden kazandığı değeri inceleyen, Antrozooloji alanında çalışmalar yapan psikiyatr Ruhane Koşar, köpeği Sensy ile birlikte otizmli çocukların doğal tepkiler vermeleri için uzun yıllar çalıştı. Bu çalışmasının neticesinde aileleri bile şaşırtan sonuçlar aldı.

Hayvan sevgisi sayesinde topluma daha kolay uyum sağlayabilen otizmli çocuklarla yaptığı terapileri çalışma yaşamının mihenk taşı olarak değerlendiren Koşar, “Hayvanlar çocukların sosyal korkularını yenip sosyalleşmesini arttırıyor. İletişim konusunda aralık bir kapı varsa hayvanlar bunun tamamen açılmasını sağlıyor. Zamanla çocuk hayvana olan ilgisini insana yönlendiriyor” diyor.

Çocuklar Terapilerden Kaçmıyor

Otizmde en büyük sıkıntının çocukların insan dünyasını anlayamaması olduğunu anlatan Koşar, “Çocukların o dünyaya girmesi büyük sıkıntı oluşturuyor. Onlar için sadelik, netlik çok önemli. Sensy ile birlikte çocuklara sakin ortamlar sağladık. Gelip de çalışmaya katılmayan ya da bir daha gelmek istemeyen çocuk olmadı” diyor.

hayvan-sevgisi-otizm-1

Hayvanları terapilere dahil ettiğinde verimli sonuçlar aldığını söyleyen Koşar, “Yaşadığımız yer bahçeliydi, hayvanlar vardı. Kaplumbağalar, kirpiler, kediler… O atmosferi çocukların sosyalleşmesine yönelik kullandık. Gerçek yaşam pratiğinde olduğu için çocukların dünyasına bir kapı açtı. Otizmde bizim açamadığımız bu pencereyi hayvanlar spontene olarak açtılar. Sadece benim yaptığım çalışma değil dünyada yapılan bütün çalışmalar olumlu yönde. Bunların fazla bilimsel olmadığı söylense de sonuçlarına bakıldığında çocukların stresinin azalmasında ve kendilerini daha iyi hissetmelerinde etkili olduğu görülüyor” ifadelerini kullanıyor.

17 Yılını Terapilerle Geçirdi

Koşar’ın köpeği Sensy ile 17 yıl boyunca yaptığı terapiler 2013 yılında Sensy’nin ölmesiyle son bulmuş. Koşar’da Sensy’in boşluğunu doldurabilmek için onunla yürüttüğü çalışmayı kitap haline getirerek bu yıllar içerisinde yaşadığı tüm tecrübeleri ‘Yaşam Bağları, Hayvanlar‘ kitabında anlatmış.

ruhane2

Bu sıralarda  Antrozooloji alanına yoğunlaşan Koşar, “Bu çalışma bana, çocuklara ve ailelerine çok büyük bir açılım sağladı. Herkeste bir iz bıraktı” diyor. Sensy ve diğer tüm hayvanların A’dan Z’ye tüm bakım işlemlerini beraber yaptıklarını anlatan Koşar, “Kedi yavrularına beraber bakım yapıyorduk. Bir tane kız çocuğumuz pasta yapmayı çok sevdiği için Sensy’in yemeklerini onunla yapıyorduk. Sütü ve mamasını marketten beraber alıp veriyorduk. Şimdi hepsi hayvan dostu oldu. Kendi hayvanlarını beslemeye başladılar” diye belirtiyor.

Kaynak: Yeni Şafak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yuva2

Polis Arabasına Yuva Yaptı

öne çıkan kertenkele

Acemi Dev Kertenkele Eve Giremeden Yakalandı!