in

Otistik Çocuklardan Rengarenk Kuş Yuvaları

Antalya’da “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında Otizm Federasyonu’nun girişimiyle yapılan etkinlikte çocukların yaptığı onlarca kuş yuvası Karaalioğlu Parkı’ndaki ağaçlara asıldı.

otizm-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Antalya’da Hatice Ramazan Savaş Otistik Çocuklar Özel Eğitim Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nde eğitim gören otistik çocuklar, 70 tane kuş yuvası yaptı. Kırmızı, mavi, pembe, kahverengiye boyanan kuş yuvalarının her birine, otizmli çocukların isimleri verildi. Kuş yuvaları, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı vinç yardımıyla Karaalioğlu Parkı’ndaki ağaçlara asıldı. Etkinliğe, otistik çocukların yanı sıra Dilşad Refizade Anaokulu’ndan da 50 öğrenci katıldı.

otizm-ajanimo3

Otizm Federasyonu Antalya Temsilcisi Demet Çileli Baz, yaptığı açıklamada, etkinlikle hem otizme dikkati çektiklerini hem de doğadaki canlılara faydalı olduklarını söyledi.
Otizm konusunda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenlemeyi sürdüreceklerini belirten Baz, “Otizmin rengi mavi. Onun için kuş yuvalarının çoğunu maviye boyadık. Rengarenk kuş yuvalarımızda çocuklarımızın isimleri yaşayacak. Çok ağır otizmli çocukların aileleri olarak büyük sıkıntılarımız var. Belki hiçbir zaman çocuğumun yalnız evi olmayacak, burada ağaçta küçük bir evi olsun, ismi yaşasın istedik” diye konuştu.

otizm-ajanimo2

Baz, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, otizmin, AIDS ve kanserden daha hızlı arttığını, hastalığın nedenin ise halen bilinmediğini vurguladı. Türkiye’de resmi kayıtlara göre 1 milyon 460 bin otizmli olduğunu kaydeden Baz, “Bu sadece resmi rakamlar. Çok daha fazlası olduğu tahmin ediliyor. Çünkü çoğu aile, çocuklarını dışarıya çıkarmıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

esek arisi 2 1

Gardıroba Gizlenen Dev Eşek Arısı Twitter’ı Karıştırdı

Sayıları Kullanarak Hayvan Resimleri Yapmak 1 1

Sayılarla Hayvan Resimleri Yapmak için Tüyolar