in

Ormanların Koruyucusu Kuşlar için Binlerce Yuva

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ormanlara zarar veren böceklere karşı biyolojik mücadele amaçlı olarak 13 yılda 670 bin adet suni kuş yuvası astı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, ormanlar için tehdit oluşturan ve üreme enerjileri çok yüksek olan zararlı böceklerin, uygun iklim koşullarında hızla çoğalarak ağaçları tahrip ettiği, bu zararlılardan kurtulmak amacıyla 2003 yılından itibaren ormanlara 670 bin kuş yuvası asıldığı ifade edildi.

kuşyuvası-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Açıklamada, her yıl ormanlara ortalama 50 bin kuş yuvası asıldığı, 2015 yılında ise bu rakamın 57 bin 500 adet olarak gerçekleştiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Özellikle salgın durumuna geçen böceklerin önlenmesi hususunda büyük rolü olan kuşlar günde kendi ağırlıklarının birkaç misli kadar böceği tüketebiliyor bu da orman zararlılarıyla mücadelede büyük önem arz ediyor. Kuş yuvaları asılan 28 hektarlık bir meşcerede ağaç başına 50 zararlı tırtıl bulunurken, civardaki yuva asılmayan alanlarda ise her ağaca ortalama 5 bin tırtıl düştüğü gözleniyor.” denildi.

Tabii hayatın devamını düşünerek zararlı böceklerle mücadele ettiklerini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu bu mücadeleyi birçok farklı tekniklerle sağlamaya çalıştıklarını, ancak suni kuş yuvalarının asılması tekniğinin en önemli usül olduğunu belirtti. Orman yangınlarının verdiği zarardan 5 kat daha fazla zarar veren bu böceklerle mücadeleye aralıksız devam edeceklerini kaydeden Bakan Eroğlu, bu mücadeleler esnasında tabii hayatı da göz ardı etmeyeceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünyayı Kedilerin Gözünden Görmeye Ne Dersiniz Ajanimo 3 1

Kedilerin Gözünden Dünyaya Bakmak Ne Anlama Geliyor?

12769639 10153888593103563 1805186001 n

İnsanlar Korku Saçıyor!