in ,

Ormanın Hayalet Kedisi “Karakulak” Ortaya Çıktı

Nesli tükenme tehlikesindeki yabani kedi türlerinden, ‘ormanın hayalet kedisi’ olarak bilinen karakulak (caracal caracal), 3 bireyden oluşan aile olarak görüntülendi. Anne ve iki yavrudan oluşan aile, su kanalından su içti, bir süre dolaştıktan sonra gözlerden kayboldu.

Doğa Koruma Ve Milli Parklar (DKMP) 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nün arazi ve fotokapan yoluyla yapılan çalışmaları kapsamında, nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya kalan yaban kedi türlerinden karakulak, anne ve iki yavrusuyla görüntülendi. ‘Ormanın hayalet kedisi’ olarak bilinen karakulaklar, su kanalından su içerken görüntülendi. Ürkek halleriyle dikkat çeken Karakulaklar, bir süre bölgede dolaştıktan sonra gözlerden kayboldu. İki yavru ve anne olmak üzere 3 bireyden oluşan aile olarak görüntülendi. ‘Ormanın hayalet kedisi’ olarak da bilinen karakulaklara ait görüntüler, elde edildi. Su kanalından su içerken görüntülenen karakulak ailesi, ürkek haliyle dikkat çekti.

Ormanin Hayalet Kedisi Karakulak Ortaya Cikti 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Çok Çeşitli Habitatlarda Bulunabilirler”

Doğa Koruma Ve Milli Parklar (DKMP) 6’ncı Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre, İnce yapılı ve çevik bir kedi olan Karakulak’ın çok çeşitli habitatlarda bulunabileceği, açıklıklı ağaçlıklar, fundalıklar, çalılıklar, maki gibi bodur bitkilerle kaplı alanlar, düzlük, tepelik ve kayalıklı bölgelerin, türün habitatları olduğu kaydedildi.

Ormanin Hayalet Kedisi Karakulak Ortaya Cikti 2

“Kendi Ağırlığının 2-3 Katı Ağırlığında Avları Avlayabiliyorlar”

Karakulakların tavşan, küçük kemirgenler ve çok çeşitli kuş türlerini kapsayan geniş bir beslenme alışkanlığının olduğu belirtilirken, “Çoğunlukla kuşlar için yapılan yüksek ve atletik atlayışlarıyla bilinmelerine rağmen tüm bölgelerde memeliler besin diyetinin yarısını oluşturur. Bu büyüklükteki tüm kedi türleri düşünüldüğünde, kendi ağırlığının 2 ya da 3 katı ağırlığında avları avlayabilmesi bu kedi türünü eşsiz kılar. Arada evcil hayvanları da avlar. Ön bacaklara göre oldukça gelişmiş ve uzun arka bacaklarıyla mükemmel sıçrayışlar yapabilir” bilgilerine de yer verildi.

Ormanin Hayalet Kedisi Karakulak Ortaya Cikti 3

Karakulak (Caracal caracal), Kedigiller (Felidae) Familyasından Vahşi Bir Hayvan Türü

Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyip Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla da anılmış olsa da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olup Afrika altın kedisi ve Serval ile yakın akraba olduğu gösterilmiştir. Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika’da yaşar. Asya ve Kuzey Afrika’da sayısı azalmakta ve soyu tehlikede türler arasında kabul edilmekte iken Orta ve Güney Afrika’da tehlike görülmemektedir. Türkiye’de ise Güney Toroslar, Konya Havzası ve Güneydoğu Anadolu’da yaşadığı sanılan Caracal caracal, Türkiye’de ilk olarak 2002 yılında görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evsiz Yavruya Araba Carpti 2

Evsiz Yavruya Araba Çarptı

Otomobilin Arkasina Zincirle Bagladilar

Otomobilin Arkasına Zincirle Bağladılar