in

Ormanda Yalnızlığa ve Ölüme Terk Edilen Köpeklerin Hayatta Kalma Savaşı

Sokaktaki köpeklerin ormana düşme hikayeleri ve hazin sonları…

Hayvanların kolay olmayan yaşamları; sevgisiz yaşamak zorunda bırakıldıkları yerlere terk edildiklerinde, yiyecek ve su bulmakta zorlanacakları ormanlara atıldıklarında daha da zorlaşıyor.

ormanterkkopek1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvansever Ümit Akyüz, sosyal medya hesabında paylaştığı yazıyla masum can’ların nasıl yalnızlığa, ölüme terk edildiğini ve hayatta kalma mücadelelerini anlattı.

Akyüz’ün Facebookta paylaştığı o yazısı ise şöyle:

“Belediyeniz nezdinde barınak yoksa toplanılan köpekler sivil araçlar ile el ayak çekildiğinde ormanların en ücra köşelerine atılır. Aynı olay Büyükşehir ve barınağı olan belediyeler de yapar. Şikayet vardır ve mahalle ve sokaklardan uzaklaştırılır. İlk düştüklerindeki tepkileri…

ormanterkkopek3

Araçlardan karga tulumba atılır.Bebek iseler özellikle hastalıklı noktalara atılır ki biz öldüremedik hastalık öldürsün diye…

Belediye kısırlaştırma yaptıktan sonra enfeksiyonu umursamadan dikişli bir şekilde 4 aylık olanları bile ormana atar. İspatlıdır. Bebekler anneleri yoksa bazen şanslı olabiliyor. Anne ve baba iç güdüsü olan yetişkin köpekler, yavruları koruma altına alabiliyor.

ormanterkkopekon

Ormanlarda koloni halinde yaşam olduğundan yeni köpekler eskilerinden korkar, siner veya yalnızlığı tercih eder. Dişli olanlar muhakkak bir kavga eder. Kendini ispatlamak zorundadır. Bunları besleme esnasında biz beslemeciler muhakkak fark ederiz. Ayrı beslenmelerini sağlarız.

Bir de uyuzlu ve hastalıklı atımlar var. Bu iş belediyelere külfettir. Hava soğuk ve karlı ise ölüm donarak kolaylaşır. Bizlere denk gelirse bir umut yaşama şansı artar. Ölüm hastalık dışında bilinçsiz besleme ile de olur. Bunlara en somut örnek yol kenarı beslemeleridir. Belki iyi niyetten yapılabilir ama yol kenarı hep ölümdür.

ormanterkkopek2

Ormanlarda açlık hep vardır. Belediyeler ne kadar besliyoruz dese de durum hep içler acısıdır. Ormanlarda binlerce köpek var. Kimse algılayamıyor bunu. Sadece belediyeler atmaz. Papyon takıp, üzerinde parfüm kokan köpekler de atılıyor. Ama ne yaşatırlarsa onu yaşayacaklarını bilmezler.

Beslemeciler bir yere kadar belediyelere diş geçirebiliyor. Yasalarda besleme odakları olmalı deniliyor. Kurum,  burası benim besleme odağım diyerek kendini kanun önünde aklıyor. Vicdanlarını değil!

Bu kadar hayvanın içinde senelerce yaşayan 10 taneyi geçmez.Tecavüzcüsü, kurşun sıkanı, üzerine araç sürenleri, ayyaşların, sarhoşların yaptıkları da var. Bunlara da şahit olduk.

ormanterkkopek4

Evet, orman hep ölüm demektir. Barınaklardan farkı açık alanlarda öldüğünde ekolojik dengeden dolayı aç olan köpekler tarafından yenilebiliyor. Açlık, susuzluk ve ilgisizlik.

Şimdi mahallelerde, sokaklarda olduğu zaman hepimiz güvende hissediyorduk. Hırsız olmazdı tecavüzcü olmazdı. Devlet bile Emniyet mensubu olarak mahalle bekçi sistemine geri dönüyor. Neden bu çocuklar ORMANLARDA???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bariskedi

Suriye’de Savaşın Ortasından Mehmetçik Tarafından Kurtarılan “Barış” Kedi

Kardashianların programı kedilere uyarlandı.

Kardashian’ların Programı Kedilere Uyarlandı