in

Orman Yangınları Sürüyor ve ‘Can’ Kaybı Bilinmiyor

Hava sıcaklıklarının geçtiğimiz hafta ülke genelinde aşırı yükselmesi ile birlikte ülkenin dört bir yanından ‘orman yangını’ haberleri de gelmeye başladı. Haber bültenlerinde de “Can kaybının yaşanmadığı … yangınında … hektar ormanlık alan kül oldu” diye ‘klişe’ cümleleri duymaya başladık.

ormanyangin1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Okulların tatile girmesiyle birlikte ‘Tatil Sezonu Açıldı’ haberlerinin yanında gelenekselleşmiş ‘yangınlar’ da ülkenin dört bir yanındaki ormanları sardı. Birçoğu doğrudan ya da dolaylı ‘insan kaynaklı’ olan bu yangınların sebep olduğu kayıplar da ‘klişe’ cümleler ile birlikte haber bültenlerinde yer almaya başladı. Orman yangınları haber verilirken, sayısal verilerle ‘kül olan’ ormanlık alanlar belirtilip ölen ‘insan’ yoksa ‘can kaybının yaşanmadığı’ yalanları da aynı haberlerde yer almakta…

Yaban hayatına ev sahipliği yapan ormanlar, soyu tükenme tehlikesinde olanlar da dahil olmak üzere çok farklı türden canlıyı barındırıyor. Fakat nasıl oluyor da bu ormanlarda tek bir ‘can’ kaybı yaşanmıyor? Eğer orman yangını bir köyü içine alır da köydeki ahırlarda hayvanlar ölürse zaten onlar da ‘telef’ olmuş oluyor.

ormanyangin3

Bir hafta içerisinde meydana gelen ve kaç ‘can kaybı’nın olduğunu bilmediğimiz orman yangınlarının yaşandığı bölgeler şöyle;

– 20 Haziran’da Antalya’da Manavgat’ta orman yangını çıktı. 3 farklı noktadan çıkan yangına 40 arazöz, 4 dozer, 5 helikopter, 1 uçak ile müdahale edildi. 3 saatin sonunda kontrol altına alınabilen yangında 8 heltarlık alan yandı. Ölen canlı sayısı ise bilinmiyor.

– Mersin’in Silifke ilçesinde 21 Haziran’da çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Ekiplerin karadan ve havadan müdahale ederek 3 saatte kontrol altına aldığı yangında 3 hektarlık kızılçam ormanı yandı. Ölen canlı sayısı bilinmiyor.

– 21 Haziran’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde bu kez Oymapınar Mahallesi’nde Alçakkemer mevkiinde yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına 2 helikopter, 15 arazöz, iş makineleri, itfaiye, su tankeri ve orman işçileri müdahale etti. 1 saat sonra kontrol altına alınan yangında 1 hektarlık alan yandı. Ölen canlı sayısı yine bilinmiyor.

– Antalya’nın Muratpaşa ilçesinin Lara sahilinde 22 Haziran’da çıkan orman yangını fazla büyümeden söndürüldü. Ancak yangında 1 dönümlük orman kül oldu. Kül olan 1 dönümlük ormanda kaç canlının öldüğü bilinmiyor.

– 22 Haziran’da Antalya’da bu kez öğle saatlerinde Kepez’deki Santral Mahallesi’nde orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangın 2 saatin sonunda kontral altına alındı ancak 2 dönümlük alan yandı. Ölen canlı sayısı ise bilinmiyor.

– 22 Haziran’da Uşak’ın Eşme ilçesinde çıkan yangın 3 saatin sonunda kontrol altına alındı. Yangında 5 hektarlık makilik alan ile 10 hektarlık tarım arazisi kül oldu. Kaç canlının öldüğü bilinmiyor.

– 23 Haziran’da Mersin’in Erdemli ilçesinin Limonlu Mahallesi Kayacı Vadisi mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangında, 10 dönümlük kızılçam ormanı kül oldu. Kaç canlının yaşamını yitirdiği bilinmiyor.

– 23 Haziran’da Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde 95’inci Zırhlı Tugay Komutanlığının bulunduğu Çetin Başar Kışlasındaki ormanlık alan yandı. Ölen canlı sayısı bilinmiyor.

– 23 Haziran’da Antalya’nın Kumluca ilçesinde makilik alanda yangın çıktı. Hızla büyüyen yangına ekipler müdahale etti ve ormanlık alanda yangın büyümeden söndürüldü. Ancak yine de 1 hektarlık alan yandı. Yanan alanda kaç canlının öldüğü bilinmiyor.

ormanyangin2

– 24 Haziran’da Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere Köyü’ndeki ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kontrolden çıkan yangın, Saros Körfezindeki tatil beldelerinden Gökçetepe Köyü’ne ulaştı. 20 hektarlık alana yayılan yangında köylerdeki evler ve çiftlikler tahliye edildi. Yangın ancak ertesi gün 26 Haziran’da akşam saatlerinde kontrol altına alınabildi. 40 hektar ormanın kül olduğu yangında 2 ev ile meyve bahçeleri, ekili alanlar ve arı kovanları yandı. Ormanda ölen canlılar yine ajansların aklına gelmedi.

– 24 Haziran’da Antalya’nın Kumluca ilçesinde Erentepe Mahallesindeki çalılık alanda başlayan yangın, yerleşim yerlerine ve ormanlık alana sıçradı. Belen, Toptaş, Sarıkavak ve 50’nci Yıl mahallelerine de yayılan yangın hızla büyüyerek 350 hektarlık alanı etkisi altına aldı. 10 kentten gelen itfaiye ekiplerinin 9 helikopter ve 3 uçakla havadan ve onlarca araçla karadan müdahale ettiği yangın ancak 2 gün sonra, yani 26 Haziran’da kontrol altına alınabildi. Yangını söndürmeye çalışan 7 itfaiyeci, rüzgarın yön değiştirmesiyle alevlerin ortasında kaldı ve neredeyse yaşamlarını yitiriyordu. Alevlerin ortasında kalan bir TIR ile dorsesinde yüklü iş makinesi yandı. Yerleşimlerin boşaltıldığı yangında, 13 ev ile zeytin, portakal ve nar bahçeleri ve sera alanları küle döndü. Yangın nedeniyle Kumluca- Antalya karayolu da trafiğe kapatıldı. Ormanda yaşayan canlılardan yine haber yok…

– 24 Haziran’da Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde orman yangını çıktı. Havadan iki helikopter ve yer ekiplerinin müdahale ettiği yangında Şehriban ve Ömeraltı köyleri arasındaki 2.5 hektarlık kızılçam ve karaçam ormanı yandı. Ölen canlı sayısı bilinmiyor.

ormanyangin4

– 26 Haziran’da Antalya’nın Kumluca ilçesinde bu kez tatil merkezi Adrasan’da orman yangını başladı. Saat 11.00 sıralarında başlayan yangın hızla büyüdü. Bölgedeki turistik tesisler ve oteller hızla boşaltıldı. Adrasan’ın ardından tedbir olarak Olympos’taki turistik tesisler de boşaltıldı. Gece boyunca devam eden yangın sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi. Seylemit Mahallesi’nde 7 ev ile evlerin yanındaki ahırlar tamamen yandı. Yaklaşık 50 küçükbaş hayvan ile tavuklar, haber bültenlerine göre ‘telef’ oldu. Ormandaki yaşanan ‘can kaybı’ndan yine bahsedilmedi. Haber bültenlerine göre ‘kül’e dönen orman alanı 150 hektar…

– 26 Haziran’da Denizli’nin Çameli ilçesinde çıkan yangında 50 dekarlık orman yandı. Tahmin edebileceğiniz gibi yaşanan ‘can’ kaybı bilinmiyor ve anılmıyor da…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

onecıkan 11

Genç Çoban Kaval Çalmayı Öğrenemeyince Çareyi Teknolojide Buldu

onecıkan 10

Meksika’da 14 bin Yıllık Mamut Fosili Bulundu