in

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlar

Endonezya’nın Borneo ve Sumatra adalarındaki orman alanlarında çıkarılan yangınlar yüzünden sayıları zaten iyice azalan orangutanlar yaşam savaşı veriyor.

Latince isimleri Pongo pygmaeus olan Borneo orangutanları bu hafta adanın Marang bölgesinde Palangkaraya’nın çeperlerinde nehir kenarlarında görüntülendi.

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlaröç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo en kötü etkilenen alanlara yaptığı ziyarette yangınları söndürmek için uçaklar, suni yağmur, hatta dua etmek de dahil ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını söyledi.

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlar 2

Yetkililer hafta başında yangınlarda parmağı olduğundan kuşkulanılan 200 kadar kişinin gözaltına alındığını ve 4 şirket hakkında soruşturma yürütüldüğünü açıklamıştı.

Endonezya dışında Malezya ve Brunei’nin de toprakları olan Borneo adasında yangınların yol açtığı hava kirliliği tehlikeli boyutlara çıkınca yüzlerce okul kapatıldı.

Tarım alanları açmak için çıkarılan yangınlar yüzünden yok olan ormanlar bir çok canlı türüne ev sahipliği yapıyor.

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlar 3

İnsan eliyle çıkarılan bu yangınlardaki hızlı artış hem Asya’nın güneyinde yarattığı hava kirliliği ve sis hem de küresel ısınmaya yapacağı etkiler bakımından kaygı yaratıyor.

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlar 4

Yakınlarda alınan uydu görüntüleri, Endonezya’nın Borneo ve Sumatra adalarında her yıl çıkarılan ve önemli bir sorun olan bu yangınlarda bu yıl keskin bir artış olduğuna işaret ediyor. Bunda bu yıl yaşanan kuraklığın da etkisi olduğu düşünülüyor.

Orman Yangınları Nedeniyle Yaşam Savaşı Veren Orangutanlar 5

Güney Asya Meteoroloji Kurumu Salı günü en alevli yangınlardan bir kısmının etkisini kaybettiğini ancak çıkan dumanların çok geniş bir alana yayıldığını bildirdi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çatalcada Ormana Terk Edilen Köpekleröç

Çatalca’da Ormana Terk Edilen Köpekler

Bilim İnsanları Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfettiöç

Bilim İnsanları, Yaşamış En Eski Kuş Türünü Keşfetti