in

Orangutanlar İnsan Sesini Taklit Edebiliyor

ABD’nin Indianapolis şehrinde “Rocky” adlı bir orangutanın, insan seslerini taklit edebildiği açıklandı. Orangutanın 500’den fazla insan sesini çıkarabildiği belirtildi.

orangutan-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İngiltere’deki Durham Üniversitesi’nden Dr. Adriano Lameria‘nın başkanlık ettiği uluslararası araştırmanın sonuçları bilim dergisi Scientific Reports‘ta yayımlandı. Bu araştırmaya göre orangutanların insan sesini taklit etme becerisi olduğu gözlemlendi.

Bilim insanları, bu araştırmanın insanın konuşma yeteneğini nasıl kazandığının anlaşılmasına ışık tutabileceğine dikkat çekiyor.

orangutan-3

Araştırma kapsamında Nisan-Mayıs 2012’de, şimdi sekiz yaşında olan “Rocky” adlı orangutanla ses çalışması yapıldı. Rocky’nin diyalog kurarken yeni sesleri öğrenebildiği ve sesini insanlar gibi kontrol edebildiği belirlenerek çıkardığı “insan sesleri”, daha sonra 120 orangutana ait kayıtların bulunduğu 12 bin saatlik veri tabanıyla karşılaştırıldı.

orangutan-2

Daha önce, orangutanların insan seslerini taklit edemediği düşünülüyordu. Bunun, konuşmanın, öğrenilmiş bir davranış olmasından kaynaklandığı belirtiliyordu. Ancak Dr. Adriano Lameria araştırmanın ardından bu tezin artık geçerliliğini yitirdiğini söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan dev köpek

Dev Görüntüsüne Rağmen Gölgesinden Bile Korkan Köpek: “Major”

balina1

Faroe Adaları’nda 300 Yıldır Devam Eden Barbarlık: Balina Katliamı