in

Onlarsız Saadet Olmaz Biliyorum

Otuz sekiz dev sanatçının seslendirdiği “Büyük Resim” adlı öykü albümünden  sonra ilk mizah romanı  Validebağ Köşkü’nde aşkı, entrikayı, ihaneti, mizahi bir dile anlatan yazar Ali Boz, kendi köşkünde; Maço, Pamuk Prenses ve Masal ile kendi masalını yaşıyor.  Hayvanlara yapılan her şeyin insana döndüğüne inanan Ali Boz, “Onlarla olan ilişkiniz iyiyse bu adımların dönüşü muhteşem olur. Tüm hayatınızı olumlu yönde etkiler. Kırk yıllık hayat istatistiğim üzerinden konuşuyorum bunu. Onlarsız saadet olmaz biliyorum” diyor.  Ali Boz’la Maço olmayı, Pamuk Prenses kalmayı ve Masal gibi yaşamayı konuştuk.

ali-boz-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

RÖPORTAJ : GİZEM CEREN PİRİ


Çocukluğundan beri hayvanlarla iç içe sevgi dolu bir hayatı olan Ali Boz, birçok önemli sanatçının metin yazarlığını yaparak, sanatın farklı alanlarında da kalemini konuşturmuş. Boz’un 2013 yılında Tarih Kültür Vakfı’ndan çıkan  ‘Sıradışı Yazılar’ adlı kitapta beş öyküsü bulunuyor. Bezmialem Üniversitesi’nden ‘Eşikten Öte’ adlı öyküsüyle ‘Öykü Yazarı’ ödülü almış olan Boz, 2015 Şubat Ayı’nda lansmanı yapılan, içinde birbirinden değerli otuz sekiz sanatçının yer aldığı ‘Büyük Resim’ adlı albüm ile concept olarak dünyada bir ilke imza atmış ve edebiyatla, müziği buluşturmuş. Ali Boz, ilk romanı ‘Validebağ Köşkü’ kitabı ile 2015 yılında okuyucularıyla keyifli bir buluşma gerçekleştirmiş.

Ali Boz’u bizle buluşturan duygu ise onun hayvanlara karşı koşulsuz ve sonsuz bir sevgi ile bağlılığı… Astroloji ile ilgilenen Ali Boz, “Allah’ın ruhundan üflenen bizler, paylaştıkça sevgiyi yaşayıp en sonunda sevgi olmakla mükellefiz, er ya da geç açmamız gereken kilit budur” diyor ve  hayvanların bu kilidi açmada en büyük yardımcılarımızı olduğunu söylüyor.  Başrolünde hayvanların  da olduğu Ali Boz romanını ve üç hayvanın insanı olmanın zenginliğini konuştuk.

ali-boz-ajanimo-2

Sizi sosyal medyadan takip eden herkes hayvanlara olan düşkünlüğünüzün farkında. Peki bu ilişki çocukluğunuzda nasıldı?

Çocukluğumdan beri hayvanlar hayatımın önemli parçası. Tavşan, muhabbet kuşları, kediler, köpekler… Seksenli yıllarda Kızılderili– Kovboy filmleriyle büyüdük ve ben her ne kadar çok iyi kahramanlar olarak gösterilseler de kovboylar ölünce değil, Kızılderililer öldüğünde üzülürdüm. Kızılderililerin atlara ve doğaya olan sevgilerine ve saygılarına büyük hayranlık duydum. Hala da hayvanlarla ilgili olumsuz hiçbir görüntüyü izleyemiyor, trajik hiçbir haberi okuyamıyorum.


Star olunmaz, doğulur!


Hayvanlarınızdan Maço Boz, instagram’da çok popüler 🙂

Star olunmaz, doğulur. Maço 2 yaşındayken, ünlü bir hayvan takviminin kapağı oldu ve popülaritesi ezelden, ebede bir yol izledi. Son derece zeki, duygusal ve hassas oğlumuz var. Allah sağlıklı bir ömür nasip etsin her birimize ve safiyeti temsil eden hayvanlarımıza.

ali-boz-ajanimo-3

Aynı zamanda iki tane de kediniz var. Masal ve Pamuk Prenses… Nasıl sızdılar hayatınıza? Masal’la bahçede göz göze geldiğimizde, soğuktan tir tir titreyen küçücük bir yavruydu. Sonuna kadar açtım kapılarımı, evine kendi gelmiş oldu. Pamuk Prenses’le tanışmamız ise ilk imza günüm olan 10 Kasım’da gerçekleşti. Yolda karşılaştım zat-ı muhteşemle. Gördüğüm an aşık oldum ve sahibine, ‘Bakamazsanız beni arayın!’ dedim, Masal’ın eve yerleşmesinden üç gün sonra telefon geldi ve masalsı dünyam tamamlandı. Bu arada Prenses’e ‘Sevtap’ adını koymuşlar. Karnesine baktım, gülme geldi, şaka ama gerçek. Kedimin adı Sevtap ve kendisine öyle seslenmek hoşuma gitmeye başladı. Hahaha 🙂


Hayatı poz, Maço Boz


Kediler ve Maço Boz birlikte mi yaşıyorlar. Eğer öyleyse nasıl anlaşıyorlar?

Hayatı poz Maço Boz, benden bile daha çok sevdiği ana kraliçede, yani annemde kalıyor. Haftada en az 2 gün onu görmem lazım yoksa bir yanım eksik hissediyorum, onsuz saadet olmaz, biliyorum 🙂

Özellikle Masal Kedi için sokaktan bana geldiğine göre diyorsunuz. Hayvanların sahiplerini seçtiği söylenir. Siz de buna inanlardan mısınız? Sizce bu tüy yumakları sizi neden seçti?

Biraz astrolojik terimler kullanıcağım ama ‘ay progress’ haritamda evcil hayvanları da temsil eden altıncı eve girdi ve ay dişil sembol ben de iki dişi kedimle yaşamıma devam ediyorum. Sevgiyle anlamlanır hayat, yani daha da anlamlandı.

ali-boz-ajanimo-6

Kitaplar ve kediler sizin için oldukça özel. Bu ikili size ne hissettiriyor?

Yazarken, başını, sonunu düşünmeden akıştayım. Eckhart Tolle’un ‘Şimdi’nin Gücü’ adlı kişisel gelişim kitabında belirttiği üzere, an içinde olabilmek için kedileri gözlemlememiz yetiyor. Onlarla her dakika sarmaş dolaş değilim, alanlarında özgür bırakıyorum ama bana ihtiyaç duyduklarında tüm sevgimle yanlarındayım. Onlar rahat, ben rahat, yan gel yat 🙂 desem de bu aralar çok yoğunum.

ali-boz-ajanimo-10

Sevimli dostlarınız hayatınıza ne kattı? Sizi değiştirdi mi dersiniz?

Değişim her an ama dönüşüm için değiştiğini fark etmen lazım. Her ilişkinin, insan- hayvan dostluklarının da gizli öğretisi var. Sorumluluk almak, sevgiyi paylaşmak, hassasiyetler bizi onlara sevgiyle bağlıyor. Kedi tüyü toplayıp, dağıttıkları alanları düzenlemek hayat alanında disipline olmam gerektiğini bana hatırlatıyor. Çok tertipli ve hijyene önem veren bir insanken, kedilerle birlikte ev işçiliğim böylece de tahammül derecem arttı.


Maço, Murat Boz da dahil hepimizin oğlu


murat-ali-boz-ajanimo
Amcası Murat Boz’la ilişkileri nasıl?

Maço hepimizin oğlu, herşeyi. O da benim gibi kediye, köpeğe çok düşkün ve hayvanlar ondan gelen sevgiyi de her an hissediyor, Maço da, kediler de ona ve hepimize bağlı. Ailecek hayvanlara aşırı düşkünüz.

Büyük Resim’den hatırladığımız üzere, sosyal sorumluluk projelerine önem veriyorsunuz. Hayvanlarla ilgili böyle projelerde yer aldınız mı, yer almayı düşünür müsünüz?

Haçiko’nun tüm tişörtlerini yaptırtarak geliri onlara kalacak şekilde bir girişimde bulundum ve dizaynlar o dönem için güzeldi. Hayvanlarla ilgili her türlü projeye her zaman, hiç düşünmeden açığım, destekliyorum. Murat Boz da nesli tükenmekte olan Kutup Ayıları’na destek amaçlı Greenpeace ile çalıştı hatırlarsanız.

ali-boz-ajanimo-7

Hayvan haklarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz. Neler yapılması gerekiyor?

Çok şey yapılması gerekiyor. Özellikle zengin olup da hiçbir şeyden keyif almayan, doyuma ulaşmış, antidepresanlarla ayakta duranlara sesleniyorum: Bir silkinin ve madem dünyadasınız, madem Allah sizi vererek sınıyor, bari hayvanlara sahip çıkın, sallapati barınaklara inat dört dörtlük mekanlar oluşturun. Öte yandan Çarşı grubu çok güzel çalışıyor. Çarşı ruhu bu alana da hizmet veriyor. İyi ki Beşiktaşlıyım, bu büyük ailedenim.


İstanbul’un semtlerini kişileştirdiğim ve hayvanların ana kahraman oldukları bir masal kitabı yazdım.


Yeni projeleriniz mi var?
Senaryo ekibi kurduk ve bir sürpriz komedi dizisi yazıyoruz. Öte yandan başka bir kitap projemin sonuna geldim. Ayrıca zaten kardeşimle birlikte çalışıyorum ve çok yakında albümümüz çıkıyor. Bir de özellikle astrolojik doğum haritalarını baz alarak bireysel danışmanlıklar vermeye başladım. Seminer ve eğitim vermeye de çok yakında başlıyorum yine kişisel gelişim alanlarında.

Sokak hayvanlarıyla ilgili bir çalışma yapmayı düşünür müsünüz? Belki onlarla ilgili bir kitap…

İstanbul’un semtlerini kişileştirdiğim ve hayvanların ana kahraman oldukları bir masal kitabı yazdım. Henüz yayınevleriyle görüşmedim ama bu sene çıkarmayı planlıyorum ikinci kitabımdan sonra.

ali-boz-ajanimo-11

Validebağ Köşkü’ne gelince kitapta ‘Hayvanlaşma!, Öküz! gibi sıfatlandırmalar kullanıyorsunuz. Oysa biz hayvan gibi tabirini olumlu anlamda kullanıyoruz. Ya siz? 🙂

Büyükbaş Hayvan Sözlüğü adlı bölüm de var. O kitaptaki köşkün kapısı hayatın içindeki her şeyi tüm doğallığıyla almak için açıldı. Bu sebepledir ki, nasılsa iyi veya kötü yoktur, iyi ve kötü haller vardır, öyle düşünmek lazım o kısımları. Sonuçta sokaklarda bu tip söylemler fazlasıyla var. Bir insanın davranışlarını kaba, yersiz vs buluyorsak onları hayvan dostlarımıza benzetmek iltifat olur, gerisi teferruattır.

Kitapta oldukça mizahi ve diyaloglu bir üslup var. Bunu hayvanlarla ilgili bir kitapla devam ettirmeyi düşünür müsünüz?

Belirttiğim gibi hayvanları masallarda yaşatmak istiyorum çünkü masalsı bir dünya için onların çok daha fazla değer görmesi lazım. Öte yandan hayvanlar duygusal dünyamızın da ana merkezlerinden biri olduğu için tüm romanlarımda bile olabilirler.


Haydarpaşa’ya yanaşan bir Uzakdoğu gemisi kedi ve köpekler için büyük risk


 Eklemek istedikleriniz var mı?

İlk olarak, Uzakdoğululara değindiğimden söylemeden edemeyeceğim, ırkçı değilim kesinlikle ama onlara maalesef ki sıcak bakamıyorum. Sırtı güneşe değen her canlıyı yiyen toplumların gemileri ülkemize geldiğinde sokaktaki başıboş hayvanları topladıklarını biliyor musunuz?  Haydarpaşa’ya yanaşan bir Uzakdoğu gemisi kedi ve köpekler için çok büyük risk. Maalesef bu durum gün yüzüne çıkmıyor.

Bir de okuyuculara seslenmek istiyorum: Kış ayazında kısa süreli olsa bile sokakta donmasınlar diye hayvanlara, özellikle yavrulara ya da yaşlı, sakat hayvanlara evinizi açın, eğer bunu yapamıyorsanız sokakların uygun alanlarına kulübeler yapıp içine battaniyeler koyun. Yaz- kış mama ve su kapları alıp doldurun. Bu adımların dönüşü muhteşem olur, tüm hayatınızı olumlu yönde etkiler, kırk yıllık hayat istatistiğim üzerinden konuşuyorum bunu. Allah’ın ruhundan üflenen bizler paylaştıkça, sevgiyi yaşayıp en sonunda sevgi olmakla mükellefiz, er ya da geç açmamız gereken kilit budur.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Ali boz ile tanışmak ve sokak hayvanları için geliştirmeye çalıştığım proje hakkında görüşlerini alıp,daha neler yapabiliri görüşmek isterim.mehmet armaşan akçay..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Çocuklar Barınaktaki Köpeklere Kitap Okuyor Ajanimo 1 1

Amerika’da Çocuklar Barınaktaki Köpeklere Kitap Okuyor

çağlakedi ajanimo1

Kedi Turnuvayı Trolledi