in

Onların Dostluğu Bir Başka

ABD’nin Georgia eyaletindeki Noah’s Ark hayvan barınağında yaşayan ayı, aslan ve kaplanın 15 yıllık dostluğuna şaşıracaksınız.

ay-kaplan-aslan-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ABD’nin Georgia eyaletindeki Noah’s Ark hayvan barınağında yaşayan Baloo adındaki ayı, Leo adındaki aslan ve Shere Khan adındaki Bengal kaplanı, birbirlerinden bir an bile ayrılmıyor, yemeklerini birlikte yiyor ve birlikte uyuyorlar.

Baloo, Leo ve Shere Khan, 2001 yılında bir eve düzenlenen uyuşturucu baskınında bodrumda bulunmuş ve yetkililer tarafından hayvan barınağına teslim edilmişler.

ayı-kaplan-aslan-ajanimo3

Barınaktaki hayvan bakıcılarından Allison Hedgecoth: “Kurtarıldıkları andan beri birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını gördük.”

ayı-kaplan-aslan-ajanimo6

Allison Hedgecoth: “Hayvanlar yavruyken, başka hayvanlarla bir arada olma güdüsüne sahip olur, o yüzden ilk başta o kadar şaşırmadık. Asıl şaşırtıcı olan, ergenlik dönemlerinde de bu bağın kopmaması.”

ayı-kaplan-aslan-ajanimo7

Allison Hedgecoth, ergenlikten sonra böyle bir durumun son derece sıradışı olduğunu anlatıyor: “Daha önce de yavruyken bir arada kalan erkek bir kaplanla, dişi bir ayımız vardı. Ama büyüyünce birbirlerine yaklaşmadılar bile. Barınağın farklı bölümlerine gittiler, biz de onları ayırdık ve kaplanı diğer kaplanların, ayıyı da diğer ayıların yanına koyduk.”

Liderleri Ayı

Oysa Baloo, Leo ve Shere Khan bir an bile ayrı kalmaya dayanamıyor. Bir keresinde Baloo’nun ameliyat olmak için veteriner kliniğine yatması gerekmiş. Baloo gidince diğerlerinin tüm keyfi kaçmış. Allison Hedgecoth, o dönemi şöyle anlatıyor: “Volta atıp durdular. Homurdandılar. Birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını böyle anladık.”

ayı-kaplan-aslan-ajanimo5

Hedgecoth’un tanımıyla Baloo, ağırlığı 317 kg civarında, ağırkanlı, etrafını pek umursamayan, halinden memnun bir ayı. Grubun lideri o.

ayı-kaplan-aslan-ajanimo4

Aslan Leo 226 kg, kendi halinde, çok ciddi bir hayvan. Kısırlaştırıldığı için dişi gibi görünüyor ama aslında erkek.

ayı-kaplan-aslan-ajanimo2

158 kg olan kaplan Shere Khan’ı ise “en küçükleri ama en muzipleri” diye tanımlıyor bakıcıları.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

filler ajanimo 1 1

Afrika Filleri’nin Nesli Tehlikede

inegol hayvan katliam ajanimo one cikan 1

Piknik Alanında Hayvan Katliamı