in , ,

Onlarca Hayvanın Hayatını Değiştiren Çalışkan ve Vicdanlı Öğrenciler: MÜHAK’lılar

İhtiyacımız olan gençlik ile tanışmaya hazır mısınız? Biz tanıştık çok sevdik. Eminiz siz de çok seveceksiniz bu çalışkan ve vicdanlı gençleri.

Bugün sizleri muhteşem gençler ile tanıştıracağız. Marmara Üniversitesi Hayvaları Koruma Kulübü (MÜHAK) öğrencileri ile Göztepe yerleşkesinde çok keyifli bir şöyleşi gerçekleştirdik.  Söyleşiyi gerçekleştirirken hem kampüsün patileri hem de MÜHAK üyesi öğrenciler ile tanıştık. Kampüslerindeki hayvanların mutluluğuna bakılırsa MÜHAK okulun en çalışkan kulüplerinden biri. Aktif bir şekilde çalışan MÜHAK, mama bağışlarıyla ama çoğu zaman kendi imkanları ve azimleri ile kampüslerindeki hayvanlara sahip çıkıyor. MÜHAK’lı öğrencilerile kulüplerini,çalışmalarını ve tabi ki kampüs hayvanlarını konuştuk. Herkesin “yaşamaz” dediği birçok hayvanı nasıl hayata döndürdüklerini dinledik. MÜHAK’lı öğrencilerin hikayelerini kendilerinden dinemek için haberin videosunu izlemeyi unutmayın.

 

Hadi MÜHAK’lıları daha yakından tanıyalım.

Çalışkan ve iyi yürekli öğrencilerin oluşturduğu MÜHAK‘ı sosyal medya hesaplarından takip etmeyi ve sizlerin yardımlarına ihtiyaçlarına olduğunu unutmayın. 🐾

Hayvanları koruma kulübünüz nasıl çalışıyor?

Kulübümüz 2015 yılında Göztepe kampüsünde danışman hocamız Gökçe Kurt Tiftik ve 10 öğrencisi ile birlikte kuruldu. Sınırlı imkânlarımız büyük hayallerimiz vardı. Bu günlere gelebilmek için çok çalıştık, çok çaba sarf ettik her şey hayatı onlarla paylaşmak içindi!
Şimdi sadece Göztepe kampüsünde değil birçok kampüsümüz ile beraber kocaman bir aile olduk. Buradan söylemek isteriz ki gönüllülerimiz iyi ki var! Onlar olmasa böyle olamazdık.
İlk yıllar elle saatlerce besleme yaparken şimdi tasarlamış olduğumuz mamalıklar sayesinde 16 farklı noktada dostlarımız için 7/24 beslenme imkânı sunuyoruz. Hem onlar her an doyuyor hem de mamalarımız ziyan olmuyor. Yine ilk yıllar bu kadar canın tedavisini üstlenemiyorken şimdi çok daha fazla canımıza ulaşıyor, hepsi ile tek tek ilgileniyoruz.

Peki, bu kadar koordineli olmayı nasıl mı başarıyorsunuz?

Kampüsümüzü fakülteler bazında bölgelere ayırarak takımlar oluşturduk. Her bir takımın lideri ve yardımcıları var. Aynı zamanda danışman hocamız ile liderlerimizin birlikte olduğu bir whatsapp grubu mevcut. Böylece her konu hocamız ve yönetim kurulumuz ile istişare ediliyor, liderler tarafından da takımlara aktarılıyor. Takım gönüllülerimiz sayesinde var olan soruna hemen çözüm üretiyoruz. Oluşturmuş olduğumuz çalışma sistemimizin bu zamana kadar çok fazla faydasını gördük. Her takım kendi bölgesinden haberdar, kedilerin durumunu kolaylıkla takip edebilecek konumda ve bölgesine olan hakimiyeti sayesinde çok daha kolay bir iletişim ağı fırsatımız var. Ayrıca her takım bölgesine olan aidiyet duygusu ile patilerimize sımsıkı sarılıyor.

Bölgenizde ve kampüsünüzde kaç hayvanın bakım ve beslenmesi ile ilgileniyorsunuz?

Kampüsümüzde yaklaşık 200 kedi ve 3 yerleşik köpeğimizle birlikte, kampüse girip çıkarak misafir olan köpeklerimize ev sahipliği yapıyoruz.

Etkinlikler düzenliyor musunuz?

Her yıl çok çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Kulübümüz tarafından gelenek haline gelen etkinliklerimizin başlıcaları barınak ziyareti, orman beslemesi, film gösterimi, veteriner hekim ile soru-cevap, seminer ve konferanslar, fotoğraf sergisi ve eğlenceli workshoplar. Bunun yanı sıra Üniversiteler arası Hayvanları Koruma Kulübü (ÜNİHAK) ve okul içi kulüplerimiz ile ortak etkinlikler düzenliyor, sosyal sorumluluk projelerine de her yıl mutlaka yer veriyoruz.

Hayvan hakları konusunda farkındalık çalışmaları yapıyor musunuz?

Hayvan haklarına dikkat çekmek için son iki yıldır İstanbul Maratonu’na katılıyoruz.
Üsküdar Belediyesi’nin yapmış olduğu ‘’Yerel Hayvan Gönüllüsü’ ’eğitimlerine katılarak hayvan hakları savunucusu olma yolunda da ilerliyoruz.
Ayrıca belirli yaş gruplarına hitap eden hayvanlar konusunda bilinçlendirici sunumlar hazırlayarak okullara sunumlar yapıyoruz. Yakın bir zamanda bu farkındalığı arttırmak amaçlı yola çıkacağımız bir proje üzerinde çalışıyoruz. Şimdi bu projeyi açıklayamıyoruz fakat bizi takipte kalırsanız çok keyif alacağınız bir proje ile karşınızda olacağız .

 Okul Yönetimi ve öğretim görevlileri sizi destekliyor mu?

Okul yönetimi kulüp olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklere gerekli izinleri veriyor. Ancak mama veya tedavi konusunda herhangi bir destek almıyoruz. Üniversitemiz öğretim görevlilerimize sesimizi duyurmak için çaba sarf ediyoruz ancak düzenli destekçimiz diyebileceğimiz hoca sayımız maalesef en fazla 10.  Umut ediyoruz ki daha çok hocamız bize düzenli destek olsun, böylece el birliği ile kampüslerimizi paylaştığımız canlara daha fazla destek olabilelim.

Beslediğiniz hayvanların sağlık ve bakımı hakkında ne tür zorluklar yaşıyorsunuz?

En büyük sorunlarımızdan biri popülasyon kontrolü. Kadıköy ve Üsküdar Belediyelerinin katkıları ile kısırlaştırma operasyonları gerçekleştiriyoruz fakat maalesef yeterli olmuyor.
Bunun dışında mamalıklar ve suluklar ortak kullanımları olduğundan bir bölgede hasta kedi ile karşılaştığımızda maalesef bu durum diğer kedilere de çok kolay bulaşabiliyor. Kedilerimizi öncelikli olarak Kadıköy Belediyesi Evcil Hayvan Merkezi’ne götürüyoruz. Fakat ağır veya istirahat gerektiren vakalarda özel kliniklere götürmek durumunda kalıyoruz. Belediyeler hafta içi 17.00’e kadar hizmet verdiklerinden, bu gün ve saatler dışında meydana gelen acil vakalarda da yine özel klinikler ile çalışıyoruz. Bu da bir öğrenci kulübü olarak bizleri en çok zorlayan nokta. Herhangi bir gelir elde edemediğimiz için, veteriner borçlarımızı gönüllülerin destekleri ile ödemeye çalışıyoruz.

Bölgenizde beslediğiniz hayvanların mama ve tedavi ihtiyacını nasıl karşılıyorsunuz?

Tamamen gönüllülük esasına dayanan kulübümüz mama ve tedavi masraflarını da gönüllü destekçileri sayesinde karşılıyor. Her ay 200 kilograma yakın kedi maması harcıyoruz ve bu mamaların tamamını kendi imkânlarımız ile tedarik etmeye çalışıyoruz. Takımlar olarak her ay elimizden geldiğince mama bağışı yapmaya çalışıyoruz. Mama bağışlarımızı Patifood kumbaramız üzerinden gerçekleştiriyoruz. Patifood kullanmamızın ilk sebebi kilo bazlı mama bağışlıyor olabilmemiz. Böylelikle bir kişinin 1 kilogram mama bağışlamasıyla birçok kişi bir araya geliyor ve bu durum 10,20,30 kilogram oluyor.
Peki, bu yeterli mi? Kesinlikle hayır. Bu yüzden çok daha fazla gönüllüye ihtiyacımız var.
Her ay Patifood rehberimiz ile sosyal medya hesaplarımızdan dostlarımıza mama bağışlamak isteyenlere ulaşmaya çalışıyoruz. Tedavi masraflarını da yukarıda belirttiğimiz gibi gönüllülerimiz sayesinde kapıyoruz. Ödemeleri biz almıyoruz, direk veterinerlerin hesaplarına yatırılmasını istiyoruz. Böylece destekçilerimiz hem mama bağışı hem tedavi bağışı yaparken desteklerinin tam olarak nereye gittiğini görebiliyor ve bize daha çok güveniyorlar.

Umarız daha çok destekçimizin olduğu, her ay düzenli mama bağışları aldığımız günleri göreceğiz!

Buradan da tüm gönüllülerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz! Çok daha güçlü, çok daha fazla cana dokunan bir MÜHAK için bizimle olmaya, bize inanmaya ve güvenmeye lütfen devam edin! Sizler iyi ki varsınız!

 

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

olume terk edilen eseklere sahip cıkan hayvansever cift

Ölüme Terk Edilen Eşeklere Sahip Çıkan Hayvansever Çift

Üzerinden Araba Geçen Kedi Hayata Tutunduöç

Üzerinden Araba Geçen Kedi Hayata Tutundu