in

Önce İnsan, Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun!

Ankara’da bir kişinin, “köpeğini” otomobilinin arkasına bağlayarak sokak sokak sürüklediği haberi, bir köpeğin insanı olma noktasına gelmemiş kişilerin neler yapabileceğini gözler önüne serdi.

Önce İnsan Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun-Ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan gibi sevmek, işte insanın başaramadığı şey. Hayvanlar sizi, evsiz barksız da olsanız, çöp toplayan da olsanız, CEO da olsanız aynı şekilde sever. Onlar insanlarına zarar vermez. Ama bazı insanlar onların sahibi sanırlar kendilerini ve her yaptıklarını kendilerince meşru kılarlar.

Bir hayvanın ancak insanı olabilirsiniz, sahibi değil!

Önce İnsan Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun-Ajanimo-1

Bir hayvanın ancak insanı olabilirsiniz, sahibi değil. Bu bilince eremeyen, Ankara’da yaşayan bir kişi köpeğini otomobilinin arkasına bağlayarak sokak sokak sürükledi.İddiaya göre, şahsın “Köpek benim değil mi istediğim gibi gezdiririm. Kangal cinsi köpeğimi Sivas’tan yeni getirttim. Bacakları açılsın diye bu şekilde yürütüyorum” sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti. Ankara Batıkent’te hayvansever bir vatandaşın çektiği fotoğraflar sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Hayvan gibi sevmeyecekseniz, hiç bir hayvanı hayatınıza almayın!

Önce İnsan Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun!

Kangal cinsi bir köpeği otomobilinin arkasına bağlayan bir kişi, hayvanı sokak sokak dolaştırdı. Yerde sürüklenen köpeği gören ve hayvan gibi sevmeyecekseniz, hiç bir hayvanı hayatınıza almayın fikrini paylaşan hayvanseverler polis ekiplerine haber verdi. Kısa bir süre sonra olay yerine gelen polis ekipleri, gördükleri manzara karşısında şaşkınlığa uğradı. Aracı hemen durduran ekipler, köpeğin iple boynundan otomobile bağlı olduğunu gördü. Hayvanseverlerin sürücüye yönelttiği köpeğe neden böyle davranıyorsunuz sorusuna, şahıs iddiaya göre, “Köpek benim değil mi istediğim gibi gezdiririm. Kangal cinsi köpeğimi Sivas’tan yeni getirttim. Bacakları açılsın diye bu şekilde yürütüyorum” dedi.

Sosyal medyada tepki alan fotoğrafla alakalı vatandaş, “Hayvana işkence yapılıyor. Toplu olarak bu adamı Orman ve Su İşleri Bakanlığına şikayet etmeliyiz” şeklinde yorumlar paylaştı. Polisin, şahıs hakkında tutanak tutarken, hayvan severlerde köpeğe el konulup, barınağa teslim etmesini istediler.

Hayvanların hakları var!

Önce İnsan, Sonra Bir Hayvanın İnsanı Olun-ajanimo-4

Hayvanlara yapılan her türlü kötü muamelenin kabahat değil, suç sayılmasını talep eden ve meclise önerge sunan hayvan hakları savunucularının haklılığını bir kez daha gözler önüne seren bu olay vesilesiyle, Hayvanları Koruma Kanunu madde 14’te belirtilen yasakları sizlerle paylaşmak isteriz.

hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır;
a) hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek.
b) hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlamak.
c) hayvan bakımı eğitimi almamış kişilerce ev ve süs hayvanı satmak.
d) ev ve süs hayvanlarını onaltı yaşından küçüklere satmak.
e) hayvanların kesin olarak öldüğü anlaşılmadan, vücutlarına müdahalelerde bulunmak.
f) kesim hayvanları ve 4915 sayılı kanun çerçevesinde avlanmasına ve özel üretim çiftliklerinde kesim hayvanı olarak üretimine izin verilen av hayvanları ile ticarete konu yabani hayvanlar dışındaki hayvanları, et ihtiyacı amacıyla kesip ya da öldürüp piyasaya sürmek.
g) kesim için yetiştirilmiş hayvanlar dışındaki hayvanları ödül, ikramiye ya da prim olarak dağıtmak.
h) tıbbî gerekçeler hariç hayvanlara ya da onların ana karnındaki yavrularına veya havyar üretimi hariç yumurtalarına zarar verebilecek sunî müdahaleler yapmak, yabancı maddeler vermek.
ı) hayvanları hasta, gebelik süresinin 2/3’ünü tamamlamış gebe ve yeni ana iken çalıştırmak, uygun olmayan koşullarda barındırmak.
j) hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak, işkence yapmak.
k) sağlık nedenleri ile gerekli olmadıkça bir hayvana zor kullanarak yem yedirmek, acı, ıstırap ya da zarar veren yiyecekler ile alkollü içki, sigara, uyuşturucu ve bunun gibi bağımlılık yapan yiyecek veya içecekler vermek.
l) pitbull terrier, japanese tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Konser Parayla değil Mamayla Ajanimo 1

Bu Konser Parayla Değil Mamayla

ajanimo unlulere benzeyen hayvanlar ajanimo öne çıkan görsel

Ünlülere Tıpatıp Benzeyen Sevimli Hayvanlar