in

Olimpiyat Tanıtımında Kullandıkları Jaguarı Ellerinden Kaçırınca Öldürdüler

Brezilya’da Olimpiyat meşalesinin ülkede gezdirilmesi ve olimpiyatın tanıtılması etkinliğine boynunda bir zincirle getirilen Amazon Jaguarı ‘Juma’, kaçmasının ardından vurularak öldürüldü.

olimpiyat3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Olimpiyat meşalesi, Ağustos ayındaki resmi açılış töreni öncesi Brezilya’nın farklı kentlerinde dolaştırılıyordu. Pazartesi günü de Brezilya’nın kuzey kenti Manaus’a getirilen meşalenin gezdirilmesi sırasında yaşanan hatalar zinciri, türüne az rastlanan Amazon Jaguarının ölümüne neden oldu.

Dişi jaguar, törene boynuna bağlanmış zincirle getirildi. Ordu sözcüsü, jaguarın törenin ardından ‘terbiyecisinin’ elinden kaçtığını ve bir askere doğru yöneldiğini söyledi.

olimpiyat

Juma isimli jaguarın ‘hayvan merkezinde insanlarla yaşayan uysal bir hayvan’ olduğunu söyleyen askeri yetkili; Juma’nın kaçmasının ardından bir askere doğru yaklaştığını, hayvana atılan dört sakinleştirici iğnenin onu durdurmaya yetmediğini ve son olarak jaguarın başından vurularak öldürüldüğünü aktardı.

Olimpiyat Düzenleyicileri Yaptığı Yanlışın Farkında

Rio Olimpiyat Oyunları’nın düzenleyicileri, Olimpiyat meşalesini, zincirlenmiş bir hayvanın yanında sergilemenin yanlış olduğunu söyledi: “Dayanışmanın ve barışın sembolü Olimpiyat meşalesinin zincirlenmiş vahşi bir hayvanın yanında sergilenmesi yanlıştı. Bu görüntü bizim inançlarımıza ve değerlerimize aykırı. Rio 2016’da bundan sonra böyle bir kazanın yaşanmayacağını garanti ediyoruz”

olimpiyat2

Vahşi hayvanların kullanımını denetleyen Amazonas Eyalet Yönetimi Çevre Birimi’nin (IPAAM) açıklamasına göre, Juma adındaki jaguarın meşale törenine katılabilmesi yönünde resmi bir izin verilmedi. IPAAM, “Olimpik meşale etkinliğine Juma’nın katılımı için izin verilmesi konusunda bize herhangi bir başvuru yapılmadı” dedi.

Hayvan Hakları Örgütlerinden Tepki

Bölgede faaliyet gösteren yerel hayvan hakları örgütlerinin itirazları ise jaguarın kullanımına yönelik. Rio merkezli bir hayvan hakları örgütü olan Hayvan Özgürlüğü Birliği, “İnsanlar vahşi hayvanları hapsedip ‘terbiye ederek’ ardından vitrine koyarak güç gösterisi yaptıkları bu hastalıklı güdülerini ne zaman bırakacaklar?” diye Facebook’ta mesaj yayınladı.

Hayvan özgürlüğü örgütü PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler), Juma’nın, Harambe’nin ve ‘onlar gibi sömürülen sayısız vahşi hayvanın’ ölümünden dolayı üzüntü duyan insanlara, hayvanları eğlence için vitrine koyan tüm ticari faaliyetlerden uzak durmaları çağrısı yaptı.

Kaynak: Zete.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

satinalma1

İnsanını Arayan Köpekler Kalamış Parkı’nda Buluşuyor

svetlana

Kedi Dostunu, Mona Lisa’nın kucağına oturttu